reklama

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

reklama

Třiašedesátiletý Baldwin ve čtvrtek na natáčení filmu Rust v Santa Fe vystřelil z rekvizitní zbraně, která zabila dvaačtyřicetiletou Halynu Hutchinsovou a zranila režiséra filmu Joela Souzu. „Ať už je zbraň nabitá, nebo ne, nikdy se nemíří na jiného člověka,“ řekl deníku The New York Post hollywoodský odborník na střelné zbraně Bryan Carpenter ze společnosti Dark Thirty Film Services.

Z bezpečnostních důvodů se všemi ostrými střelnými zbraněmi používanými při televizních a filmových produkcích obvykle míří na atrapu, nikoli na vybavení, herce nebo štáb, poznamenal Carpenter, jehož firma se sídlem v New Orleans pracovala na natáčení desítek televizních a filmových produkcí. „I když nejsou zbraně nabité, chovejte se k nim, jako by byly,“ dodal.

Kdo nese odpovědnost?

Bývalý filmař a exčlen amerického národního střeleckého týmu Peter Lake svalil vinu na Baldwina. „Alec Baldwin nese odpovědnost na všech úrovních. Vypadá to pro něj velmi špatně. Kapitán Titaniku měl alespoň tolik rozumu, že šel ke dnu s lodí,“ sdělil Lake.

Baldwinovi mělo být řečeno, že je bezpečné používat rekvizitní pistoli několik minut předtím, než vystřelil náboj, který smrtelně zasáhl Hutchinsovou. Žena byla za monitorem kameramana a dívala se mu přes rameno. Režisér Souza stál za nimi.

Asistent režie Dave Halls nevěděl, že ve zbrani je ostrý náboj, a když ji dával Baldwinovi, oznámil, že jde o „chladnou zbraň“, uvádí se v soudních dokumentech. Přesto může Baldwin čelit vážným právním problémům, včetně možného zabití z nedbalosti, vysvětlil Joseph Costa, advokát z losangeleské advokátní kanceláře. „Jako výkonný producent můžete být trestně stíhán. Je to obdoba řízení pod vlivem alkoholu, což znamená, že někdo nemusí mít v úmyslu způsobit velkou škodu, ale způsobí ji,“ vysvětlil Costa.

Právnička z Nového Mexika a bývalá státní a federální prokurátorka Erlinda Johnsonová uvedla, že herci hrozí možná trestní odpovědnost za neúmyslné zabití. „Jediné, co musí stát prokázat, je, že se účastnil zákonného, ale nebezpečného jednání a nejednal s náležitou opatrností. To je to, co musí stát prokázat pro neúmyslné zabití, což je trestný čin čtvrtého stupně s maximální sazbou až 18 měsíců vězení,“ popsala Johnsonová.

Ostrý náboj na place

Baldwin podle ní může tvrdit, že mu někdo sice podal zbraň, „ale bylo jeho povinností, aby se ujistil, že ve zbrani nejsou náboje“. „Někdo zjevně neprovedl náležitou kontrolu. Měli tu zbraň zkontrolovat, aby se ujistili, že v ní nejsou ostré náboje,“ tvrdí Johnsonová.

„Nemyslím si, že z toho bude něco tak hrozného jako obvinění z vraždy, ale pro Baldwina to bude právní noční můra,“ řekla obhájkyně z Los Angeles Denise Bohdanová. Produkci prý dělaly problémy střelné zbraně a celková bezpečnost na place ještě před osudným incidentem.

Podle LA Times se 16. října a týden předtím dvakrát porouchala rekvizitní zbraň a odboráři uvedli, že natáčení trápily bezpečnostní problémy, což je přimělo k odchodu z natáčení v hodinách před čtvrteční tragickou střelbou. Odborníci také tvrdili, že ostrá munice neměla být na place vůbec.

„Nenapadá mě žádný důvod, proč by se kdekoli na place měl nacházet ostrý náboj. Obecně jsou na filmových scénách zakázány. Neexistuje žádné vysvětlení, které by mě napadlo,“ dodal Lake.

Tagy:
střelba zbraně režisér právník experti herec USA zraněný mrtvý kameramanka Alec Baldwin Halyna Hutchinsová Joel Souza ostrý náboj

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama