reklama

Balšínek: Babiš je natolik paranoidní, že nesvěří svůj osud do rukou někoho jiného

Premiér Andrej Babiš (ANO) je natolik paranoidní, že nesvěří svůj osud do rukou někoho jiného, myslí si šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. S takovým názorem souhlasí i Václav Dolejší, komentátor Seznam Zpráv. Nepřijde mu pravděpodobné, že by Babiš předal svou pozici svým možným náhradníkům, protože nikomu nedůvěřuje, doplnil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Třebaže podle mnohých průzkumů – včetně srpnového volebního modelu, který vznikl pro CNN Prima NEWS – je hnutí ANO zpět na cestě k vítězství ve sněmovních volbách, bude mít nejspíše problém sestavit většinovou vládu. Většina opozičních stran deklarovala, že konkrétně s Babišem coby trestně stíhaným premiérem nebudou spolupracovat na sestavování vlády. Nabízí se zde ovšem scénář, v němž by se Babiš vzdal místa v kabinetu a dosadil do něj jiné stranické spolupracovníky.

Jmen, která se nabízejí, je vícero – například moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, ministryně financí Alena Schillerová nebo vicepremiér Karel Havlíček, který podle šéfredaktora Týdeníku Echo Dalibora Balšínka nikomu moc nevadí.

„Mele, mele, mele, je tím proslavený. Mluví monotónním hlasem, člověk ani nevnímá, co říká, protože je to takové strojové, ale problematický nejspíše nebude, vůbec nikomu nevadil,“ řekl na CNN Prima NEWS. Sám ale nevěří, že by se premiér tak jednoduše vzdal svého křesla ve prospěch někoho jiného.

„Andrej Babiš je natolik paranoidní, že nesvěří osud do rukou někoho jiného. Ale nezapomeňme, že budou prezidentské volby. Je předčasné spekulovat, kdo má nyní šanci. To, kdo se s kým utká, bude vyplývat z toho, jak dopadnou volby do Poslanecké sněmovny. Pokud Andrej Babiš dostane dobrý výsledek, je pravděpodobné, že zkusí i prezidentské volby,“ pokračoval šéfredaktor Týdeníku Echo.

Ani komentátorovi Seznam Zpráv Václavu Dolejšímu nepřijde příliš pravděpodobné, že by zvolil cestu náhradníků, aby tím umožnil vznik koalice. „Andrej Babiš nevěří nikomu. Teorii, že to předá Havlíčkovi, Schillerové nebo Vondrákovi, příliš nevěřím,“ doplnil v pořadu 360°.

Šlachta se do Sněmovny dostat nemusí

Co se týče Přísahy, Dolejší si nemyslí, že se hnutí nakonec dočká pětiprocentního zisku, který mu věštily jiné průzkumy.

„Šlachta je ve straně sám a důležité jsou politické debaty. Kromě policejních věcí jiným věcem nerozumí, se vší úctou. Myslím, že na to nakonec dojede. Ale má charisma. U jeho stánku se zastavovaly převážně ženy, důchodkyně 60 plus. Nějaké jádro voličů má, ale přes pět procent to nepůjde,“ domnívá se Dolejší.

Balšínek dodal, že letos žádná strana kromě Přísahy nepřišla s protikorupčním programem. „Teď to má akorát Šlachta. Umí se věnovat jen vnitřní bezpečnostní problematice, ale charisma má a korupční étos mu může fungovat,“ navázal v diskusi na CNN Prima NEWS.

Upozornil také na to, že se strany, které bojují o poslanecká křesla, více nezabývají tématem bydlení, přestože to lidi bude nejvíce zajímat. „Je tu obrovsky nevyužitý potenciál v ekonomických otázkách. Vůbec se to nevytahuje,“ řekl na závěr.

Volby by vyhrálo ANO, vyšvihlo se zpět nad 30 %

Volby do Poslanecké sněmovny by v srpnu podle průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS jasně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 31,1 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu se ziskem 21,7 procenta. Třetí pak koalice Pirátů a Starostů s 18,7 procenta.

Čtvrté místo by obsadilo hnutí SPD s 11,2 procenta hlasů a poslední stranou, která by se v srpnu dostala do sněmovny, je KSČM s 5,8 procenta. Těsně pod hranicí pěti procent by zůstala ČSSD. 3,3 procenta přisoudil volební model hnutí Přísaha a 3,1 procenta koalici Trikolóra, Svobodní a Soukromníci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš je prototyp leadera, ale také psychopat, říká expert na předvolební kampaně
Volby 2021

Babiš je prototyp leadera, ale také psychopat, říká expert na předvolební kampaně

Českému voliči imponuje vůdcovství. Prototypem leadera je premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na druhou stranu se ale jedná o psychopata. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl režisér, producent a ideamaker předvolebních kampaní Jakub Hussar. Ten ve volbách pomáhal třeba Vladimíru Franzovi, Pavlu Fischerovi nebo se snažil do Sněmovny dostat hnutí Lidé PRO Mikuláše Mináře.

Benda tepe zákon o předjíždění: Cyklisté si myslí, že chrání svět před smrdícími auty

Poslanec Marek Benda (ODS) nesouhlasí s novinkou o předjíždění cyklistů. Jsou přeci ti správní, kteří chrání svět před smrdícími auty, rýpl si do zákona, který ve čtvrtek schválila Sněmovna. Podle Bendy není potřeba na veškeré lidské chování legislativa, stačí zdravý rozum. Pirátský poslanec Ondřej Profant ale podotkl, že zákon se schválil kvůli malé aktivitě policistů.

V Rusku začaly volby do Dumy. Hlasuje se i na Ukrajině, Navalnému zrušili aplikaci

Voliči v Rusku v pátek prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli rozdílným časovým pásmům se jako první otevřely volební místnosti na Kamčatce, o devět hodin později pak v Kaliningradské oblasti. Očekává se, že po represích vůči opozici si většinu ve Státní dumě (dolní komoře parlamentu) udrží strana Jednotné Rusko, kterou podporuje prezident Vladimir Putin. Jeho vězněnému odpůrci Alexeji Navalnému mezitím internetoví giganti Google a Apple smazali aplikaci, která má pomoci uspět opozici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Netolický: Lhůty od stavebního zákona jsou šibeniční, reforma bude stát spoustu peněz

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) je i nadále kritický k novému stavebnímu zákonu z dílny ministerstva pro místní rozvoj. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že například lhůty na vyřízení stavebních povolení jsou od nového zákona „šibeniční, až nerealizovatelné“. A měl i další výtky. Proti těm se staví šéfka zmíněného resortu Klára Dostálová (za ANO).

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama