Komentátoři o exkluzivním předvolebním výzkumu
Migrace nebude tématem letošním voleb do Poslanecké sněmovny, je přesvědčená analytička Echo24 Lenka Zlámalová. Předseda Pirátů Ivan Bartoš prý v současnosti neřekne o migraci nic jiného než šéf SPD Tomio Okamura, pro kterého jde dlouhodobě o jeden ze stěžejních problémů.
„Volby budou o generačním střetu. Na jedné straně vidíme rostoucí důchody, ale na druhé zdražování bydlení pro mladé lidi. Politika je střet zájmů. A právě zájmy a názory se mezi generacemi během covidu hodně rozcházely,“ konstatovala Zlámalová ve vysílání CNN Prima NEWS.
Říjnové parlamentní volby podle ní nerozhodne migrace, která je přitom mnohými odborníky považována za stěžejní téma. „Pokud vznikne nějaká vlna po pádu Afghánistánu, tak rozhodně ne do začátku října,“ narážela na obavy některých politiků i občanů, že evakuace afghánských spolupracovníků české armády a samotný úprk tamních obyvatel ze země může způsobit migrační krizi napříč Evropou.
Zlámalová navíc prohlásila, že na české politické scéně panuje kolem případných migrantů z Afghánistánu shoda. „Ivan Bartoš neřekne nic jiného než Tomio Okamura. Strach bude hlavně ze zdražování například stavebních materiálů. Hodně lidí mělo výpadky příjmů,“ podotkla.
Nový předvolební průzkum pro CNN Prima NEWS přisoudil hnutí SPD čtvrté místo se ziskem přes 11 procent. Podle Zlámalové to ale není nic výjimečného.
„Okamura je na veřejné scéně popisovaný jinak, než jaká je realita. Na začátku jara měl i 15 procent. SPD byla jediná strana, která razantně vystupovala proti lockdownům. Měla republiku oblepenou billboardy, abychom vrátili děti do škol. Právě Okamurovi sebralo voliče zmírnění opatření," vysvětlila.
Zpěváčková souhlasí s Jurečkou
S názorem ale nesouhlasila politická redaktorka CNN Prima NEWS Barbora Zpěváčková, která upozornila, že například koalice Spolu má v průzkumu přibližně 23 procent, ale stále se jedná o seskupení tří stran. Kdyby se odhadovaný zisk vydělil, TOP 09, KDU-ČSL nebo i ODS byly možná hůře než samotná SPD.
Zároveň Zpěváčková souhlasila se slovy předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, který v pořadu 50 dní do voleb řekl, že voliče bude nakonec zajímat porovnání mezi tím, co vláda před čtyřmi lety slíbila, a co nakonec dodržela. „Babiš sliboval, že zlepší životní úroveň nebo bezpečnost železnic. Opozice by měla na podobné problémy upozorňovat. Nevidím v tom kampaň Antibabiš, ale spíše pohled na realitu,“ dodala redaktorka.
S tím, že by volby rozhodla ekonomická témata, jak naznačují někteří experti, zase nesouhlasil komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. „Makroekonomická témata volby nevyhrávají. V roce 2010 se povedlo TOP 09 v době finanční krize vytvořit ve společnosti hrůzu, že dopadneme jako Řecko. Ale to bylo jedinkrát v historii a něco podobného rezonovat nebude,“ vysvětlil.
Za důležité tak považuje, aby opoziční koalice našly program pro mladé. „Musí si uvědomit, že mladším ročníkům je potřeba nabídnout něco konkrétního. Jsou to zpravidla vzdělaní a přemýšliví lidé, ale jde o skupinu, která k volbám moc nechodí. Je nutné dělat něco konkrétního, aby tito lidé svůj hlas odevzdali,“ konstatoval.