Exkluzivní průzkum: ANO má znovu přes 30 procent, koalice Pirátů a STAN oslabila

Vládní hnutí ANO obrátilo klesající trend a opět se přehouplo přes 30procentní hranici. Ukazuje to srpnový volební model agentury STEM, který vznikl exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Na druhém místě je koalice Spolu s 21,7 procenta. Výrazný propad zaznamenala koalice Pirátů a STAN, které podle výzkumu náleží 18,7 procenta hlasů. Před prahem Poslanecké sněmovny stojí sociální demokraté se 4,6 procenta, propad zaznamenalo i hnutí Přísaha s 3,3 procenta.

Rozložení sil se do určité míry vrátilo zpět do předpandemického stavu. Ještě před několika měsíci klesaly preference ANO strmě dolů, nyní se ale zdá, že je hnutí premiéra Andreje Babiše zpět ve vedení.

Srpnový výzkum STEM mu připisuje 31,1 procenta hlasů, s výrazným náskokem by tak vyhrálo letošní sněmovní volby. Autoři výzkumu dodávají, že se hnutí ANO silně opírá o voliče ve věku 60 a více let, třebaže je jeho voličská základna poměrně široce rozkročená.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) překonala druhé opoziční uskupení, v srpnu by získala 21,7 procenta hlasů. Nedochází u ní k extrémnějším výkyvům a přízeň voličské základny se v jejím případě zdá být relativně stabilní.

Naopak velký pokles zaznamenala koalice Pirátů a STAN. Z velmi příznivých jarních modelů se přesunula na třetí místo s 18,7 procenta, přičemž největší propad přišel v průběhu léta. „Stojí si stále dobře u mladých voličů, naopak mezi lidmi ve středním a zejména vyšším věku ztrácí,“ uvádí agentura STEM pro CNN Prima NEWS.

Podpora hnutí SPD Tomia Okamury se stabilizovala na 11,2 procenta, v modelu s koaličními uskupeními jí náleží čtvrté místo. Podle STEM se SPD pravděpodobně stále nejlépe daří těžit z protestních hlasů. Poslední stranou, která by se v srpnu dostala do Sněmovny, je KSČM, jejíž podpora se pohybuje okolo 5,8 procenta.

Citovaný výzkum neziskového ústavu STEM (www.stem.cz) byl proveden kombinací metody online dotazování (CAWI) na Českém národním panelu a telefonických rozhovorů (CATI) prostřednictvím vyškolených tazatelů STEM/MARK na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 9. 8.–12. 8. 2021. Respondenti byli vybráni kvótním výběrem, celkem odpověděl soubor 1013 respondentů (z toho 713 CAWI a 300 CATI). U online dotazovaných dochází ke kontrole pozornosti, prověřuje se délka vyplňování a logická vazba odpovědí. Telefonické rozhovory jsou nahrávány a podléhají kontrole délky i kvality. Telefonisty průběžně kontrolují a korigují supervizoři. Statistická chyba činí kolem ± 1 procentní bod u nejmenších stran, u větších stran kolem ± 3 procentní body. Uváděné preference jsou součástí výzkumné série TRENDY, kterou STEM soustavně provádí od roku 1993. Výzkum v této sérii je běžně hrazen jen z prostředků STEM a nezávisí na žádném zadavateli mimo STEM. Srpnový model zpracoval STEM pro CNN Prima News.

O složení vlády mohou rozhodnout malé strany

Do dolní komory Parlamentu by se naopak těsně neprobojovala vládní ČSSD, která dlouhodobě zaznamenává spíše klesající trend. Srpnový model sociálním demokratům připisuje 4,6 procenta. Slábne také hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které si v nejnovějším modelu vysloužilo 3,3 procenta hlasů. Volební blok Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) by v srpnu obhájil výsledek 3,1 procenta.

Při přepočtu na mandáty dle nové metody by rozložení sil v dolní komoře vypadalo následovně:

  • ANO – 76 poslanců
  • Spolu – 50 poslanců
  • Piráti a STAN – 43 poslanců
  • SPD – 22 poslanců
  • KSČM – 9 poslanců

Důležitější než konkrétní procentuální zisk bude ale pro adepty na premiéra schopnost složit většinovou vládu. V této perspektivě je pak pro přerozdělení mandátů podstatnější, která ze stran a hnutí oscilujících kolem pětiprocentní hranice (KSČM, ČSSD, Přísaha, případně TSS) bude v příští Poslanecké sněmovně zastoupena. Právě tyto politické subjekty tedy ještě mohou zamíchat kartami.

Jelikož nejostřejší část předvolební kampaně teprve odstartuje, může k výrazným výkyvům dojít ještě pár týdnů před otevřením volebních místností.

„Přibližně polovina lidí tvrdí, že je dlouhodobě konzistentní ve svém volebním chování – ať už volí stále stejnou stranu (32 procent), nebo zpravidla k volbám vůbec nechodí (18 procent). Čtvrtina občanů si utvořila představu o tom, koho bude v letošních volbách podporovat, teprve nedávno, poslední čtvrtina zatím ještě nemá jasno. Uvedené ilustruje, že nejistota kolem výsledku voleb je v srpnu stále značná a závěrečná kampaň může ovlivnit desítky procent možných voličů,“ konstatuje agentura STEM.

Očekává se vyšší volební účast

Na dotaz, zda se respondenti chtějí zúčastnit poslaneckých voleb, odpovědělo kladně 67 procent lidí, záporně pak 14,5 procenta. Rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 18,5 procenta dotázaných. Volební účast by mohla být o trochu vyšší než v minulých letech.

„Jako obvykle před volbami ochota účastnit se voleb mírně posiluje. Pokud by vydrželo současné odhodlání respondentů, můžeme očekávat o něco vyšší volební účast než v minulých volbách do Sněmovny,“ dodává agentura STEM k výzkumu pro CNN Prima NEWS.

Hnutí ANO dominuje i v modelu se samostatnými stranami. Ve výzkumu pro CNN Prima NEWS by obhájilo 31,5 procenta hlasů, na druhém místě by byli občanští demokraté s 13 procenty. Třetím nejsilnějším politickým subjektem srpnového modelu je hnutí SPD s 11,4 procenta, hned za nimi jsou Piráti s 11,3 procenta.

Dále by se do Poslanecké sněmovny dostalo hnutí STAN, které by získalo 7,8 procenta, a po nich ještě komunisté s necelými 6 procenty. Strany jako ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL i Přísaha či Trikolóra by musely svou přítomnost v dolní komoře oželet.

V dlouhodobém vývoji se od voleb v roce 2017 podpora jednotlivých stran a hnutí významněji nepřeskupovala. „K dílčím změnám dochází postupně, jde o průnik různých událostí. Z těch významnějších jde především o jednotlivé fáze pandemie COVID-19, vznik koalic Spolu a Pirátů se STAN a první fáze předvolební kampaně,“ doplňuje STEM pro CNN Prima NEWS.

Výzkum probíhal mezi 9. a 12. srpnem, dotazováno bylo celkem 1013 občanů ČR starších 18 let. Soubor reprezentuje českou dospělou populaci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty
Ukrajina

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka
Krimi

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:00

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

09:37

Rusko z Ukrajiny propašovalo obilí za půl miliardy dolarů, zjistila AP

09:13

Svaz průmyslu: Firmy potřebují jednotné evropské řešení energetické krize

08:49

The Kyiv Independent: Orientační odhady ruských bojových ztrát ke 4. říjnu

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Domácí zpravodajství

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.