reklama

Bartoš není v ohrožení. Dobrodružný Wagenknecht ho jen testuje, tvrdí komentátor Holub

Jedním ze soupeřů Ivana Bartoše v lednové volbě šéfa Pirátů bude senátor Lukáš Wagenknecht. Podle komentátora Seznam Zpráv Petra Holuba ale nemá proti stávajícímu předsedovi šanci. Přesto považuje Wagenknechtovu kandidaturu za logickou, jelikož se situací ve straně není dlouhodobě spokojený. Podle Holuba by senátorovi v případě neúspěchu nevadilo, kdyby se nakonec rozešel s Piráty ve zlém.

reklama

„Stává se z nás v posledních týdnech submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci. Při jednoduchém spočítání našeho vlivu ve Sněmovně a jeho promítnutí k naší síle ve vládě je to logické,“ napsal Wagenknecht, když oznamoval svou kandidaturu. Piráti totiž v říjnových volbách neuspěli. Voliči kroužkovali hlavně kandidáty koaličního partnera Starostů, takže Piráti mají jen 4 poslance, zatímco STAN 33.

Wagenknecht se tak rozhodl, že bude jedním z odvážlivců, kteří chtějí sesadit dosavadního předsedu a kandidáta na post ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Podle politických expertů ale moc šancí na úspěch nemá.

„Pozice Bartoše moc ohrožená není. Pan senátor ho chce hlavně otestovat. Musel hodit rukavici vedení, protože byl odpůrce vstupu do vládní koalice. Navíc říkal, že Piráti byli podvedeni o poslanecké mandáty a stát se pátým kolem u vozu nemá pro budoucnost strany dobrý význam,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Seznam Zpráv Petr Holub.

Pokud by ale Wagenknecht neuspěl, nemusí podle Holuba smutnit. „Je to energický a dobrodružný politik, v konfliktech si libuje. Případně nebude problém, aby se se stranou rozešel ve zlém,“ odhadl komentátor.

Sám Bartoš senátorova slova o „přívěsku vlády“ rozhodně nesdílí. „Objektivním faktem je, že celá koalice ve volbách neuspěla, jak se čekalo. Máme čtyři poslance, ale jsme ve vedení devíti krajů, řídíme největší města v republice. Politika není jen Sněmovna a ve vládě ukážeme, že dokážeme prosazovat programové priority, podle počtu poslanců se strana nedefinuje,“ zdůraznil stávající předseda strany ve vysílání CNN Prima NEWS.

Piráti budou volit fyzicky v Pardubicích

Za svá hlavní témata Wagenknecht označil omezování cenzury a svobodu slova, transparentnost a omezování korupčních příležitostí ve veřejném sektoru či podporu drobných a středních podnikatelů. „Po volbách cítím vnitřní trauma, protože se jede dál, jako by se nic nestalo. Proto jedním z mých hlavních úsilí bude spojovat. K tomu může dojít podle mě jedině otevřenou diskusí,“ uvedl senátor.

Předsednictvo strany koncem listopadu opustil místopředseda Martin Kučera, obhajobu stejné funkce již dříve odmítli Vojtěch Pikal a Radek Holomčík. Místopředsedkyně Olga Richterová se ke své nominaci zatím nevyjádřila. I když v posledních případech hlasovali Piráti on-line, 8. ledna plánují fyzické volební zasedání svého fóra v Pardubicích.

Tagy:
politika Piráti předseda Ivan Bartoš vláda Lukáš Wagenknecht volby 2021 Celostátní fórum Petr Holub

Hlavní zprávy

Udusil těhotnou ženu pytlem od briket. Za vraždu dostal Pavel Brož 26 let vězení

Aktualizováno

Za vraždu těhotné ženy v Netolicích na Prachaticku soud poslal Pavla Brože na 26 let do vězení. Krajský soud v Českých Budějovicích Brožovi určil vězení se zvýšenou ostrahou. Státní zástupce navrhnul výjimečný trest na horní hranici sazby. Brož už jednu vraždu spáchal v roce 2006. Obhájkyně navrhovala zprostit Brože obžaloby v plném rozsahu, pro nepřímé důkazy.

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Austrálie si brousí zuby i na „Djokoviče vln“. Mistr světa dostal kvůli vakcíně varování

Možná nejlepší muž svého sportu všech dob. A také neočkovaný. To pojí amerického surfaře Kellyho Slatera a tenistu Novaka Djokoviče. Slater v ostře sledované australské kauze podpořil nevakcinovaného sportovce, který byl po tahanicích o vízum nakonec vyhoštěn. Teď byl sám upozorněn, že pokud nedoloží, že si nechal dát injekci proti onemocnění COVID-19, nepředstaví se na prestižních závodech ve státech Victoria a Západní Austrálie.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Při nehodě u Žebráku vznikla škoda 11 milionů

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

reklama