Senátor Lukáš Wagenknecht bude na lednovém zasedání celostátního fóra kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom na stranickém internetovém fóru. Nominaci má i dosavadní předseda Ivan Bartoš, který na fóru před týdnem uvedl, že okolnosti své možné kandidatury zvažuje. Vzhledem k situaci v celostátní politice požádal o čas na vyjádření. Bartoš je kandidátem na vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj ve vznikající vládě.
Wagenknecht, který je od roku 2018 pirátským senátorem za Prahu 8 a který byl v letech 2014 až 2015 náměstkem ministra financí Andreje Babiše, ve svém příspěvku ke kandidatuře uvedl, že situace Pirátů není dobrá. „Stává se z nás v posledních týdnech submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci. Při jednoduchém spočítání našeho vlivu ve Sněmovně a jeho promítnutí k naší síle ve vládě je to logické,“ napsal. Obává se toho, aby se celostátní politika a výsledky voleb neodrazily do výsledků komunálních voleb v příštím roce.
Za svá hlavní témata Wagenknecht označil omezování cenzury a svobodu slova, transparentnost a omezování korupčních příležitostí ve veřejném sektoru či podporu drobných a středních podnikatelů. „Po volbách cítím vnitřní trauma, protože se jede dál, jako by se nic nestalo. Proto jedním z mých hlavních úsilí bude spojovat. K tomu může dojít podle mě jedině otevřenou diskusí,“ uvedl.
Koalice Pirátů se STAN skončila v říjnových sněmovních volbách na třetím místě za Spolu a ANO a získala 37 mandátů. Piráti, kteří do uskupení vstupovali jako silnější strana, však nakonec obsadili v dolní komoře jen čtyři křesla, Starostové zbývajících 33. V předchozím volebním období měli Piráti 22 poslanců.
Předsednictvo strany koncem listopadu opustil místopředseda Martin Kučera, obhajobu funkce místopředsedy již dříve odmítli Vojtěch Pikal a Radek Holomčík. Bartoš na fóru poděkoval za nominaci i podporu. „Všechny okolnosti své možné kandidatury pečlivě zvažuji. Dejte mi, prosím, i vzhledem k situaci v celostátní politice, drobet času na vyjádření,“ uvedl. Místopředsedkyně Olga Richterová se na fóru ke své nominaci zatím nevyjádřila. Koncem října Mladé frontě Dnes řekla, že se rozhodne mimo jiné podle analýzy voleb.
Hlasování celostátního fóra, tedy všech členů strany, pořádali Piráti v posledních týdnech on-line, když rozhodovali například o schválení vládní koaliční smlouvy či nominaci advokáta Michala Šalomouna do funkce ministra pro legislativu. Na 8. ledna plánují fyzické volební zasedání fóra v Pardubicích. SPD, TOP 09 i ČSSD však v posledních týdnech volily s ohledem na epidemii COVID-19 on-line či kombinovanou formu sjezdu. Kromě výběru vedení by mohli Piráti v lednu hlasovat například o návrhu na zvýšení počtu místopředsedů strany ze čtyř na šest.