reklama

Poslankyně Maříková: Bavorský model je diskriminační, očkování nemůžeme vynucovat

Bavorský model, který chce od pondělí zavést vláda, považuji za diskriminační. Očkování nemůžeme po občanech vynucovat, prohlásila poslankyně za SPD Karla Maříková ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve středu oznámil, že z neděle na pondělí začne v Česku platit takzvaný bavorský model. Pro neočkované by tak skončila možnost prokazovat se PCR testem. Kabinet o tom bude jednat ve čtvrtek.

„Bavorský model, který se vláda chystá schválit, je diskriminační. Zvýhodňuje jednu skupina osob nad druhou. Pokud máme dobrovolné očkování, nemůžeme ho vynucovat,“ komentovala to Maříková, která má zkušenosti jako zdravotní sestra.

Podle poslankyně se i očkovaní mohou koronavirem nakazit a šířit jej dále. Snižuje se ale u nich riziko vážného průběhu nemoci. „Pokud chceme omezit počet lidí v nemocnicích, musíme začít s primární péčí, která tady vůbec nefunguje. Nevidím, že by vznikl nějaký metodický pokyn pro praktiky. Pokud lidi nezačneme léčit od začátku, počet hospitalizovaných vůbec nesnížíme,“ pokračovala.

Je-li očkování dobrovolné, musí podle Maříkové u prokazování bezinfekčnosti existovat i varianta pro neočkované. „V létě jsme viděli, že se testy rozdávaly zdarma, plošně se testovalo. Když jsme na vrcholu nákazy, musí si lidé testy platit a ještě jsou omezení tím, že se někde antigenní testy neuznávají. Testy by měly v tuto chvíli určitě být zdarma a nesmí se využívat k nátlaku, aby se lidé nechali očkovat,“ uvedla poslankyně.

Maříková uvedla, že vakcíny proti COVID-19 jsou v určitém stupni vývoje a neznáme jejich dlouhodobé vedlejší účinky. „Už to je důvod, aby očkování bylo dobrovolné. Myslím, že není cestou si je vynucovat. Máme tu mutace a účinnost vakcín klesá. Není na místě, aby očkování bylo povinné,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme opice z Afriky. Legendu znepokojilo, že cenu Lva Jašina nedostala opora Senegalu

Zlatý míč v rukou Lionela Messiho hnul žlučí velké části fotbalových fanoušků, expertů i bývalých hráčů. Řadí se mezi ně i někdejší opora Manchesteru United Patrice Evra. Ten má k slavnostnímu galavečeru ještě jednu výtku. Cenu Lva Jašina pro nejlepšího brankáře roku podle něj nedostal strážce brány londýnské Chelsea Édouard Mendy kvůli tomu, že je reprezentantem z Afriky.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

reklama