reklama

Baxa: Lidé hlasovali proti rozvratu státu a zbytečně umírajícím. To je „antibabiš“

Koalice Spolu a uskupení Pirátů a STAN mělo program antibabiš, kterému ale dala hlas většina Čechů. V nedělní Partii Terezii Tománkové to řekl místopředseda ODS, primátor Plzně a pravděpodobný budoucí ministr kultury Martin Baxa. Ten dále takový program popsal jako boj proti obrovskému zadlužování státu či nefunkčnímu boji proti pandemii koronaviru. Končící vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) pak vyčetl, že kvůli jejím krokům podlehly covidu „desítky tisíc lidí“.

reklama

Do budující se koaliční vlády Spolu a PirSTAN se opřela bývalá hejtmanka Karlovarského kraje a novopečená místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). „Vidíte sami, že jediným programem, který měly koalice ve volbách, byl antibabiš,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS poslankyně.

Na její slova zareagovala jedna z tváří koalice Spolu a místopředseda ODS Baxa. „Měli jsme program antibabiš, kterému dala hlas většina ČR. Je to jasné hlasování proti rozvratu, který způsobila vaše vláda,“ odpověděl plzeňský primátor.

Ten dále popsal, co takový program zvaný „antibabiš“ znamená. „To je to obrovské státní zadlužení, naprostá nefunkčnost státu proti pandemii, to jsou ty desítky mrtvých,“ řekl Baxa.

Podle něj je výsledek voleb důkazem, že občané chtějí změnu. „Lidé řekli, že už takovou vládu nechtějí. Naše programové prohlášení přichází v době, kdy je na prahu ekonomického rozvratu a při rostoucích čísel nákaz. A vaše vláda k tomu nic nedělá,“ dodal poslanec, o kterém se hovoří jako o budoucím ministru kultury ve vládě nastávajícího premiéra Petra Fialy (ODS).

Mračková Vildumetzová: Většina lidí vás nevolila

Mračková Vildumetzová na slova místopředsedy občanských demokratů odvětila, že strany, které budou zastoupeny v nové vládě, volilo pouze 43 procent voličů. „Jak víte, 1,1 milionu hlasů navíc propadlo,“ dodala bývalá hejtmanka s odkazem na neúspěch ČSSD a KSČM.

Kromě toho poukázala na fakt, že není jasné, zda v nové vládě zasednou i Piráti. Vedení strany sice se vstupem do koalice souhlasí, ale rozhodnout má stranické forum, na kterém pirátští členové hlasují o účasti či neúčasti v budoucí vládě. Výsledky by měly být známy v pondělí pozdě večer.

Čerstvě zvolená místopředsedkyně Poslanecké sněmovny končící vládu za její ekonomické kroky hájila. Za to, že se rozpočet dostal do červených čísel, podle ní může pandemie koronaviru, s čímž ovšem nesouhlasili Baxa ani první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. „Opatření se musela udělat. Podnikatelům a dalším se muselo dát, aby situaci zvládli,“ dodala Mračková Vildumetzová.

Tagy:
politika ODS Piráti hnutí ANO Partie Terezie Tománkové SPD Olga Richterová Martin Baxa vláda Antibabiš Radek Rozvoral volby 2021 Jana Mračková Vildumetzová

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama