reklama

Richterová: Hlasovala jsem pro vstup Pirátů do vlády. Předjímat výsledek se ale nedá

Piráti by měli jít do vlády, myslí si místopředsedkyně strany a Sněmovny Olga Richterová. V hlasování celostátního fóra, ve kterém Piráti přes víkend rozhodují, hlasovala pro účast v kabinetu Petra Fialy (ODS). Výsledek se však podle Richterové nedá předjímat. Podle informace je nálada ve straně půl napůl.

reklama

„Nechci předjímat. Dopadne to tak, jak to dopadnout má. Cílem našeho spojení bylo, aby nedošlo k úplnému únosu státu, ČR nemá být firma v holdingu. A to se nám povedlo. Není to snadná situace pro Pirátskou stranu, ale já jsem hlasovala pro vstup Pirátů do vlády,“ uvedla v nedělní Partii na CNN Prima NEWS Richterová.

Členská základna Pirátů rozhoduje o vstupu do vlády v těchto dnech, výsledky mají být jasné v pondělí večer. Ostatní strany vznikající koalice řekly, že by chtěly, aby stanovisko Pirátů bylo kladné.

„Doufám, že to hlasování dopadne dobře,“ řekl v Partii místopředseda ODS Martin Baxa, který by se mohl stát novým ministrem kultury. Zdůraznil, že jako velké pozitivum vidí, že pět stran se dokázalo během měsíce dohodnout na struktuře vlády i koaliční smlouvě.

V první části Partie mluvil o účasti Pirátů ve vládě i předseda lidovců Marian Jurečka. Také on doufá, že pětikoalice nakonec vznikne. Uvědomuje si však, že fungování vlády může být složité. Důležité podle něj je, že mezi všemi pěti lídry fungují velmi dobré mezilidské vztahy. „Nejsem naivní, prošel jsem si jednou vládní koalicí. (Jurečka byl ministrem zemědělství v koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL, pozn. red.) Věřím, že to dokážeme zvládnout. Země má velké množství problémů, nemůžeme s tím hazardovat,“ zdůraznil lidovecký šéf.

Bartoš může být ve vládě i poslancem

Olga Richterová měla být původně ministryní práce a sociálních věcí. Byla jednu z nominantek Pirátů a STAN do vládního týmu. „Jde o ministerstvo, s nímž se v průběhu života setká každý z nás. Chci MPSV, které systémově předchází větším potížím a pádům na dno, které jde ke kořenu problému,“ psala Richterová před volbami.

Piráti ale nakonec couvli a Richterovou nominovali rovněž do vedení Sněmovny, stala se místopředsedkyní. Její zvolení však nebylo úplně hladké. Poslanci ji v tajné volbě zvolili až ve druhém kole. Richterová následně řekla, že chce věřit tomu, že ji v prvním kole nezvolili kvůli chybě.

S angažmá Pirátů ve vládě souvisí zavedení klouzavého mandátu, který strana dlouho prosazuje. Znamená to, že poslanec, který by se stal členem vlády, by se mandátu ve Sněmovně vzdal.

Kvůli kumulací funkcí od nominace do vlády na post ministra pro legislativu ustoupil předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Šéf partaje Ivan Bartoš však adeptem na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci zůstává.

„Bojovali jsme za to, aby byla možnost dobrovolného klouzavého mandátu. Současně předseda strany se nemůže mandátu vzdát, nemůže jít pryč z vrcholové politiky. Stojím za tím, že Ivan Bartoš má být ve vládě a že máme prosadit klouzavý mandát,“ uvedla Richterová v Partii.

„Proč by se Ivan Bartoš nemohl vzdát funkce poslance, když strana deklarovala, že je proti kumulaci funkcí?“ tázala se místopředsedkyně Sněmovny za ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Tagy:
STAN Sněmovna Partie Piráti Ivan Bartoš Partie Terezie Tománkové Olga Richterová vláda volby 2021 koalice Spolu vláda Petra Fialy

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama