Během mé hospitalizace došlo k pokusu o puč, říká Zeman. Zmínil přitom počínání Vystrčila

Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman se domnívá, že okolnosti jeho podzimní hospitalizace, kterou provázely úvahy o dočasném převodu pravomocí hlavy státu, byly „jistým pokusem o puč“. Nevyloučil přitom, že si tato věc vyžádá právní řešení. Zeman to řekl v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD). Podrobnosti neřekl, konkrétně v této souvislosti zmínil počínání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a také nezávislého senátora Pavla Fischera.

Zeman byl loni 10. října, den po sněmovních volbách, převezen na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Podle zprávy lékařů, kterou od ÚVN později obdržel a zveřejnil Vystrčil, Zeman nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu byla navíc krajně nejistá, konstatovali tehdy lékaři. Někteří senátoři a poslanci proto začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, a to podle článku 66 Ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým o Zemanově hospitalizaci a zdravotním stavu informovala hradní kancelář.

„Když nemocnice poslala předsedovi Senátu tehdejší diagnózu – která se mimochodem neukázala být správná, protože jsem se uzdravil –⁠ tak současně požádala předsedu Senátu, aby tato zpráva nebyla zveřejňována. Předseda Senátu Vystrčil ji přes žádost Ústřední vojenské nemocnice obratem zveřejnil. Z tohoto a několika dalších indicií usuzuji, že k jistému pokusu o puč došlo. A usmívám se neschopnosti těchto pučistů,“ prohlásil v rozhovoru Zeman. Na dotaz, zda to bude chtít řešit i právně, odpověděl jen, že to nemůže vyloučit.

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář či právník Hradu Marek Nespala už dříve úvahy o převedení pravomocí prezidenta na další ústavní činitele označili za „pokus o puč vůči prezidentu republiky“.

Důvod pobytu v nemocnici Hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s chronickým onemocněním prezidenta, přesnou diagnózu neuvedli s ohledem na přání pacienta. Zeman později opakovaně mluvil o tom, že trpěl nechutenstvím. Člen prezidentova lékařského konzilia, chirurg Pavel Pafko v době Zemanovy hospitalizace řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu jater. Po propuštění do domácí péče prezident pobývá na zámku v Lánech, kde se o něj stará soukromá ošetřovatelská firma.

Tagy: