Zveřejnění adres politiků
Iniciativa Chcípl PES na svých sociálních sítích zveřejnila adresy 70 poslanců, kteří hlasovali pro novelu pandemického zákona, a nabádala své stoupence, aby šli před domovy těchto zákonodárců protestovat. Jednání tvrdě odsoudili vládní a opoziční poslanci, senátoři i prezident Miloš Zeman.
Iniciativa Chcípl PES svolala další demonstraci proti pandemickému zákonu na středeční desátou hodinu na Malostranské náměstí. Kdo se nemohl dostavit, měl jít podle zadání protestovat přímo před domovy poslanců.
Experti: Vláda naučila opozici obstruovat. Okamurův monolog byl na úrovni Fidela Castra
Za nekonečné obstrukce ve Sněmovně si podle novinářky Lenky Zlámalová může vládní koalice trochu sama. „Jak glosoval jeden z lídrů koalice: ‚Naučili jsme je obstruovat, tak se nemůžeme divit, že to dělají,‘“ sdělila ve vysílání CNN Prima NEWS. S novinářem Davidem Klimešem se shodla, že šestihodinový projev Tomia Okamury (SPD) byl na úrovni exprezidenta Kuby – Fidela Castra.
„Pokud se nemůžete dostavit dnes od 10:00 na Malostranské náměstí a podpořit protesty, udělejte si malá protestní shromáždění u trvalých bydlišť 70 poslanců, kteří hlasovali pro novelu pandemického zákona. Oni nám budou do chodu domácností a svobod zasahovat neustále. Držte se, tohle dáme,“ stojí v původní výzvě. Pod příspěvkem byly k nalezení zmíněné adresy.
Za toto doporučení si iniciativa vysloužila ostrou kritiku. „Je to nepřijatelné, ohrozili bezpečí poslanců, ale především jejich blízkých. Víc se k tomu nemá cenu vyjadřovat,“ komentoval premiér Petr Fiala (ODS). O poznání ostřejší byl senátor Zdeněk Hraba (STAN). Ten se přitom svým hlasem podobně jako mnoho dalších senátorů zasloužil o to, že se novela pandemického zákona vrátila do Sněmovny.
„Nesouhlas s pandemickým zákonem ještě nikomu nedává právo chovat se jako hovado. Jinak totiž výzvy k protestům před domovy poslanců a poslankyň ani nazvat nejde. Co na to rodiny poslanců? Co na to jejich děti? Pandemický zákon nepodporuji, ale od tohoto chování se distancuji,“ napsal na Twitter.
Nesouhlas s pandemickým zákonem ještě nikomu nedává právo chovat se jako hovado.
— Zdeněk Hraba (@hraba_z) February 16, 2022
Jinak totiž výzvy k protestům před domovy poslanců a poslankyň ani nazvat nejde.
Co na to rodiny poslanců? Co na to jejich děti?
Pandemický zákon nepodporuji, ale od tohoto chování se distancuji
Podobně se vyjádřila i šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová: „Toto skutečně nelze tolerovat. Můžeme spolu nesouhlasit, můžeme spolu soupeřit, ale tohle je to nejhlubší dno, které musíme jedním hlasem odsoudit.“
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na plénu Sněmovny řekl, že zveřejnění adres už řeší policie. „Ta situaci monitoruje a dělá bezpečnostní opatření. Tohle je útok na naše blízké. Debata mezi námi může být tvrdá, ale někde je červená linie,“ řekl.
Odpoledne pak o incidentu diskutoval s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. „Tento akt pan prezident velmi silně odsoudil, tady jsme v jasném souladu. V případě vztyčování maket šibenic pak projevil svůj názor, že se jedná o trestný čin,“ citoval vicepremiér Zemanova slova.
Iniciativa Chcípl PES svůj příspěvek později upravila. Poté napsala další vyjádření: „Po včerejším maratónu a po neuvěřitelném precedentu porušení jednacího řádu Sněmovny jsme dnes vyzvali občany ČR, aby svůj nesouhlas s pandemickým zákonem přišli prezentovat do poslaneckých kanceláří poslanců, kteří tento pandemický zákon podpořili. Bohužel se mohly mezi adresy, které jsou veřejné, dostat i adresy trvalého bydliště.“
Toto tvrzení je ale očividně zcela lživé. V původním příspěvku se totiž jasně hovořilo o adresách trvalých bydlišť. Redakce CNN Prima NEWS má screen příspěvku k dispozici.
Původní příspěvek iniciativy Chcípl pes Zdroj: Chcípl PES