Řidič nemusí platit pokuty za jízdu v opilosti. Trpí syndromem vlastního pivovaru, uznal soud

Belgickému řidiči, který dostal od policie dvě pokuty za řízení v opilosti, soud tyto tresty zrušil. Čtyřicetiletý muž z Brugg totiž uspěl s námitkou, že se mu alkohol nedostal do krve pitím piva či destilátů, ale že jej produkuje jeho tělo. Soud uznal, že trpí vzácnou poruchou, s níž může řídit.

Muž se ocitl u soudu kvůli dvěma pokutám, které dostal za řízení pod vlivem alkoholu v posledních dvou letech. Nejvýrazněji překročil povolený limit, který v Belgii činí půl gramu na litr krve, předloni v dubnu, kdy měl téměř čtyřikrát více. To odpovídá vypití zhruba pěti piv. O měsíc později mu policisté naměřili trojnásobek povoleného množství, připomíná web televizní stanice BFMTV.

K TÉMATU: Stovky milionů odpadků poletují kosmem, říká astronaut. Zmínil dopad baterie na dům v USA

Podle jeho advokátky Anse Ghesquiereové několik lékařů nezávisle na sobě potvrdilo, že trpí vzácnou poruchou nazývanou syndrom vlastního pivovaru (ABS), která byla zatím prokázána pouze u několika lidí na světě. Tělo takového člověka si samo vyrábí alkohol, zvláště při konzumaci potravin s vysokým obsahem sacharidů jako je pečivo, brambory nebo luštěniny.

Soud uznal, že muž měl alkohol v krvi přičiněním „vyšší síly“ a zprostil jej viny. „Máme z verdiktu radost, ale ještě není definitivní,“ řekla podle webu France24 Ghesquiereová s dodatkem, že prokuratura má 30 dní na odvolání.

Muž nyní podle obhájkyně dodržuje výživový režim, při němž se snaží předcházet konzumaci potravin stimulujících produkci alkoholu. Prokuratura mu doporučila, aby se také vyhnul pití alkoholických nápojů. Obhájkyně podotkla, že její klient nešťastnou souhrou náhod pracuje v pivovaru.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Americký Senát schválil peníze pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan. Zelenskyj děkuje, Čína se zlobí

Tagy: