reklama
CNN Prima News syndrom

syndrom

Výpis příspěvků ke štítku „syndrom“

Eliška se narodila se vzácným syndromem, který mění tvář, ale ne intelekt

Eliška trpí takzvaným Treacher-Collins syndromem (TCS). Jedná se o vrozenou vývojovou vadu, která se projevuje neúplným vyvinutím lícních kostí, odlišným postavením očí a malou zapadlou bradou. Lidé s TCS syndromem mají obvykle přidružené problémy – nejčastěji se sluchem a řečí. Intelekt zůstává zachován. Co všechno obnáší péče o dítě s TCS syndromem, popsala pro CNN Prima NEWS maminka roční holčičky Ľubomíra Hrabovská ze Slovenska.

Pořád se směje, ale nikdy neřekne mami. Rodiče nemocného Olivera prosí o pomoc vědce

Dne 15. února si připomínáme Mezinárodní den Angelmanova syndromu. K této příležitosti jsme oslovili rodiče malého Olivera (4 roky), kterému lékaři tento vzácný syndrom, se kterým v Česku žije asi 100 lidí, diagnostikovali v jednom roce. Rodiče Lenka a Rado se následně rozhodli založit Asociaci genové terapie, která před více než dvěma lety iniciovala zahájení základního výzkumu v Česku, který může pomoci najít léčbu nejen pro tento syndrom, ale i stovky dalších vzácných chorob. Rodiče oslovili vědce, aby jim pomohli a věří, že nejen pro Olivera, ale i další děti s vzácnými chorobami bude v budoucnu dostupná účinná léčba.

Prymula: Covid u některých dětí způsobuje závažnou reakci, která vede k poškození srdce

U asi šedesáti dětí se po prodělání koronaviru projevila závažná reakce imunitního systému neboli syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi, která může vést až k poškození orgánů, hlavně srdce. V tuto chvíli už motolská nemocnice přijala dalšího nového pacienta a prý s novou vlnou hrozí riziko, že těchto dětí bude přibývat. Jaké jsou příznaky? Na tyto a další otázky odpovídal redakci CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

České děti po covidu ohrožuje nová nemoc. Postižené srdce, multiorgánové selhání

Přestože děti obvykle nemívají těžší průběh nemoci COVID-19, mohou se u nich později objevit komplikace spojené s tímto koronavirovým onemocněním. Mezi takové patří i nová pediatrická choroba známá jako syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s COVID-19 u dětí (též PIMS-TS nebo MIS-C). Na jaře roku 2020 ji lékaři detekovali například u dětí v Itálii, Francii nebo Velké Británii, nyní se už vyskytují desítky případů i v Česku.

Rád bych měl druhé ouško, říká Vojtíšek, který potřebuje peníze na operaci v USA

Někdo se narodí s úžasně namíchanými kartami, jiný se už od začátku pere s méně příznivým osudem. Malý Vojtíšek Vacek patří do druhé skupiny. Na svět přišel s Goldenharovým syndromem, což je genetické postižení podmíněné obličejovou asymetrií. Vojtovými slovy: „Mám jinou tvář, nemám pravé ucho a na levé jsem nedoslýchavý.“ Pětiletý kluk je statečný bojovník, teď ovšem potřebuje pomoc. K rovné tváři a oboustrannému sluchu vede jen operace v Americe. A ta stojí bez pobytu a léčebných výloh 67 800 dolarů.

Záhadný zánětlivý syndrom u dětí spojený s koronavirem řeší už i Státní zdravotní ústav

„V zemích s vysokým výskytem onemocnění COVID-19 byly hlášeny případy dětí hospitalizovaných pro vzácný zánětlivý multisystémový syndrom (PIMS),“ upozorňuje na svém webu Státní zdravotní ústav a odkazuje na dokument „Rychlé posouzení rizika“ Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Případy velmi nebezpečného syndromu, kdy děti končí na jednotkách intenzivní péče, už hlásí Evropa a Spojené státy.

reklama