reklama

Bělorusko vytlačuje přes hranice další migranty. Jde hlavně o ženy a děti, zuří Poláci

Běloruská armáda se pokouší vytlačit desítky migrantů přes hranici do Polska. Podle informací polské policie má jít především o ženy a děti. Podle expertů jde o taktiku běloruského režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, jak způsobit nestabilitu v Evropské unii. Napětí na polsko-běloruské hranici trvá už několikátý den v řadě. Situace je nestabilní, došlo už i ke střelbě.

reklama

„V oblasti Kuźnice Bialostocké se běloruská armáda neúspěšně snažila silou vytlačit na polskou stranu 35 lidí, většinou žen a dětí,“ řekl mluvčí policie v Podleském vojvodství Tomasz Krupa. Dodal, že v pátek ráno se v tom místě nachází skupina asi 200 lidí, které hlídají běloruští vojáci.

U celé hraniční linie mezi Polskem a Běloruskem se už shromáždily tisíce migrantů z Blízkého východu a Afriky. Z obou stran jsou obklopení vojáky. Že se běloruská armáda snaží běžence násilím donutit k tomu, aby hranici do Polska překonali, uvádí i mnoho samotných migrantů. V příhraničním pásmu Polska tak platí výjimečný stav, do oblasti nemají přístup humanitární pracovníci ani novináři.

Na internetu se objevují záznamy konverzace migrantů, kteří se dostali do Běloruska. Na jednom z nich, který zveřejnila například běloruská opoziční televize Nexta, je na mapě Evropy vyznačeno, jak se dá dostat do Německa, kam podle všeho velká část běženců míří, a jak se dá vyhnout bělorusko-polské hranici. Tato alternativní trasa vede přes Ukrajinu, Slovensko a Česko, případně ze Slovenska do Rakouska.

Polsko i Evropská unie obviňují běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, že do Běloruska nechává dovážet lidi v zoufalé situaci ze zemí, jako je Irák nebo Sýrie, a využívá je jako zbraň v hybridní válce proti EU v odplatě za to, že na jeho režim uvalila sankce kvůli represím proti prodemokratické opozici a porušování lidských práv.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme opice z Afriky. Legendu znepokojilo, že cenu Lva Jašina nedostala opora Senegalu

Zlatý míč v rukou Lionela Messiho hnul žlučí velké části fotbalových fanoušků, expertů i bývalých hráčů. Řadí se mezi ně i někdejší opora Manchesteru United Patrice Evra. Ten má k slavnostnímu galavečeru ještě jednu výtku. Cenu Lva Jašina pro nejlepšího brankáře roku podle něj nedostal strážce brány londýnské Chelsea Édouard Mendy kvůli tomu, že je reprezentantem z Afriky.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

reklama