reklama

Jsou podchlazení a zmlácení. Pil jsem vodu z močálu, říká migrant z polské hranice

Bělorusové násilím naléhají na migranty, aby překonali hraniční plot do Polska. Lidé v zóně nikoho nemají co jíst. Tak popisuje situaci na hranicích Polska a Běloruska jeden z uprchlíků, kterému se podařilo dostat do uprchlického tábora v Bělostoku.

reklama

U hraniční linie mezi Polskem a Běloruskem se už shromáždily čtyři tisíce migrantů z Blízkého východu a Afriky. Z obou stran jsou obklopení vojáky. Ti Běloruští se údajně násilím snaží uprchlíky donutit k tomu, aby hranici do Polska překonali. Pro americkou CNN to řekl Jussef Atalláh, 37letý migrant, kterému se na třetí pokus podařilo do Polska dostat.

V rozhovoru pronesl, že ho po příjezdu k běloruské hranici strážní brutálně zmlátili a zlomili mu nos. „Vzali nás do zakázané zóny. To byl první pokus překonat hranice do Polska,“ sdělil Atalláh, podle kterého Bělorusové odmítli migrantům poskytnout zdravotnickou a humanitární pomoc. Vojáci jim měli přikázat, že mají jít do Polska, ne zpátky do Běloruska.

Atalláhovi se posléze podařilo hranici překonat a se svými druhy utíkal polským strážím. Skupina se rozprchla a muž strávil sám v lese tři dny. Neměl co jíst. V lese našel jen kostku cukru. K pití měl vodu z bažiny. Nakonec ho objevila polská policie, která ho zavezla do uprchlického centra.

Polští strážci už byli podle Atalláha mnohem vstřícnější. „Jsou k nám velmi milí. Vzali mě do nemocnice, zdravotníci tam byli neuvěřitelní. Lékař mi dokonce dal oblečení,“ popsal pro CNN.

Zima a nedostatek jídla

Na polské hranici působí dobrovolná skupina humanitárních pracovníků, kteří migrantům pomáhají. Také oni kritizují podmínky, v jakých musejí migranti přežívat. Do kraje už přišla zima, uprchlíci často nemají teplé oblečení, jsou podchlazení a podvyživení.

„Ještě před pár týdny by mi přišlo nemyslitelné, že v 21. století musejí děti a těhotné ženy žít v západní civilizaci uprostřed lesa. Trpí nikoli kvůli vážným nemocem, ale kvůli chladu a nedostatku jídla a pitné vody,“ sdělila pro CNN polská zdravotnice Kaja Filaczynsková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama