reklama

Běloruské demonstrace mají první potvrzenou oběť. Policie podle svědků střílí do lidí

Výbuchy, záblesky, dým. Záběry pořízené mobilním telefonem dokazují nové násilné potlačování demonstrací. Lidé v Minsku vyšli do ulic na protest proti výsledku běloruských prezidentských voleb. Záznam sdílelo na Twitteru zpravodajství LH News, podle kterého demonstranti staví barikády například poblíž stanice metra Puškinskaja.

reklama

Novinář z běloruského Minsku Franak Viačorka oznámil na Twitteru, že ministerstvo vnitra potvrdilo prvního mrtvého, skutečný počet obětí násilného potlačení demonstrací ale podle něj může být mnohem vyšší.

Následně oficiálně reagovala mluvčí běloruského ministerstva vnitra na internetu a uvedla, že člověk zemřel poté, co mu v rukou explodovalo blíže neurčené výbušné zařízení, které chtěl hodit směrem na zasahující policejní speciální jednotky. „Jeden z protestujících se pokusil hodit na pořádkové jednotky výbušné zařízení, ale nástroj mu v rukou vybouchl, čímž jej zabil,“ popsala policie.

Pokud je vidíte, utíkejte. Střílí bez varování

„Policie střílí, jsou zraněni žurnalisté,“ oznámil už před tímto prohlášením policie na sociální síti novinář Viačorka a následně uvedl, že proti demonstrantům jsou zřejmě potaveny jednotky speciálního nasazení. „Pokud je vidíte, utíkejte. Střílí bez varování,“ napsal doslova.

Běloruská policie obsadila centrum Minsku a zatýká demonstranty. Na večerní protesty se prý předem připravila. Jednotky obsadily centrum města i všechny přístupové cesty, uvádí tamní média. Uzavřené jsou rovněž i některé centrální stanice metra a vlaky jimi jen projíždějí. Lidé podle pozorovatelů stavějí barikády.

Podle svědků agentury Reuters se policisté v běloruské metropoli střetli s demonstranty, které bijí obušky. Davy protestujících se snaží rozehnat rovněž zábleskovými granáty a gumovými projektily. Zadrženy byly desítky lidí, další protestující utrpěli zranění.

Lidé budují zátarasy třeba i z květináčů, odpadkových košů a dalších věcí, které na ulici objeví, uvedla na Twitteru polská televizní stanice Belsat, která vysílá v běloruštině. Při střelbě gumovými projektily, které na jedné z ulic běloruské metropole použili muži ve vojenských uniformách bez označení, utrpěla zranění nohy i novinářka běloruského listu Naša Niva.

V pondělí v 19:00 místního času (18:00 SELČ) měla začít v centru Minsku další demonstrace, kvůli všudypřítomné policii ale aktivisté začali diskutovat o „plánu B“, vyplynulo z informací na sociálních sítích. Podle něj se lidé měli nejprve sejít v jednotlivých čtvrtích města a teprve větší davy se měly postupně přesouvat do centra.

K tématu

Nedělní prezidentské volby podle ústřední volební komise drtivě vyhrál současný autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko. Množí se však informace o zfalšování voleb a prezidentská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská už dříve oznámila, že uvedený výsledek neuznává. Dnes podala stížnost k ústřední volební komisi a žádá přepočítání hlasů.

Šéf běloruské KGB dnes oznámil, že bezpečnostní složky zabránily pokusu o atentát na tuto opoziční kandidátku. Žádné další podrobnosti zatím nejsou známy. V souvislosti s Cichanouskou se večer na sociálních sítích začaly šířit zvěsti, některé s odvoláním na její tým, že nikdo netuší, kde se prezidentská kandidátka nachází. Ve čtyři hodiny odpoledne místního času vstoupila do budovy ústřední komise, aby tam podala stížnost na volby. Její právníci poté komisi opustili, ona však podle některých informací nikoli. Údajně ani nezvedá telefon. Informace ale oficiálně nikdo nepotvrdil. A ústřední volební komise agentuře RIA Novosti sdělila, že Cichanouská po podání stížnosti budovu opustila, protože po sedmé hodině večer už tam nikdo nezůstal.

Cichanouská voliče nevyzvala, aby vyšli do ulic. Sama se rovněž protestů nebude účastnit, uvedla její mluvčí. Obává se totiž, že by tento krok bezpečnostní složky využily k provokacím. „Snažily by se ji zastavit a my ji potřebujeme na svobodě,“ citovala z prohlášení mluvčí agentura AFP.

V reakci na dění kolem voleb a falšování výsledků vyšly již v noci na pondělí do ulic běloruských měst tisíce demonstrantů, policie proti nim tvrdě zasáhla. Podle oficiálních údajů bylo zadrženo na 3 000 lidí, desítky jich utrpěly zranění. Lidskoprávní organizace Vjasna informovala rovněž o jednom mrtvém. Později se ukázalo, že muž je sice těžce zraněný, ale naživu, uvedla agentura Reuters.

Protesty proti podobě a oficiálně oznámeným výsledkům nedělních prezidentských voleb pokračují nejen v Minsku, ale také v řadě dalších měst, jako je Mazyr, Grodno, Navapolack či Brest. I v nich policie podle záběrů na sociálních sítích tvrdě zasahuje proti lidem v ulicích.

Tagy: policie demonstrace násilí Bělorusko volby volba prezidenta

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama