reklama

Bělorusové znovu vycházejí do ulic. Místa, kde se scházejí, jsou zatarasená

V Běloruském hlavním městě začala v neděli další velká demonstrace proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Té se účastní desítky tisíc občanů. Během soboty přitom policie zadržela několik desítek osob. Mezi nimi byli především demonstrující studenti.

reklama

Pro CNN Prima NEWS popsal aktuální situaci v ulicích Minsku běloruský lékař Viktar Lahatski. „Ve městě je vojenská technika, jsou tam přistavena obrněná vozidla i vodní děla. Jako vždy tam jsou vojenské náklaďáky,“ řekl lékař.

Úředně nepovolený pochod demonstrantů Minskem monitoruje policie se strategicky rozmístěnou těžkou technikou. Lukašenkovu rezidenci, kam část demonstrantů zamířila, střeží deset obrněných transportérů, uvedla agentura Interfax.

Podle Lahatskiho je zcela zataraseno náměstí Nezávislosti, podobná situace je prý i u památníku Stéla, kde se demonstranti scházejí: „Tam jsou kromě zátarasů i ostnaté dráty. Máme také informace o tom, že nefunguje ani metro na hlavní třídě, kde lidé protestují.“

Lidskoprávní organizace Vjasna podle agentury AFP sdělila, že v centru Minsku bylo zadrženo nejméně 37 osob. Interfax uvedl, že několik osob utrpělo zranění při potyčkách u minského závodu na traktory MTZ.

Policie se nyní podle informací CNN Prima NEWS opět uchyluje k agresivnějšímu způsobu zadržování protestujících. Běloruský lékař Lahatski tvrdí, že útoky jsou častěji mířeny proti mužům a od začátku září se také častěji zasahuje před univerzitami, kde demonstrují studenti.

Protesty se odehrávají i v dalších běloruských městech, mimo jiné v Grodnu, Brestu, Mogilevu či Bobrujsku. V Grodnu na hranici s Polskem a Litvou uniformovaní policisté zaútočili na demonstranty a jejich shromáždění rozehnali. Podle agentury DPA při tom použili i slzný plyn. Na sociálních sítích kolovaly snímky, jak policisté vlečou pryč postarší ženy. Podle nezávislého webu tut.by se zatýkalo i v Brestu.

Cichanouská vyzvala OSN k pozorovací misi v zemi

Lídryně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala OSN, aby do země vyslala pozorovací misi. Cichanouská, která momentálně pobývá v Litvě, příští týden navštíví polského předsedu vlády Mateusze Morawieckiho.

„Obyvatelé Běloruska nepochybují o tom, kdo 9. srpna dostal více hlasů. Nepochybují o tom ani lidé v ostatních zemích. Hlavním problémem ale je, že 9. srpna byly naše hlasy ukradeny,“ řekla Cichanouská.

Dále dodala, že běloruské volby byly „jednoduše zmanipulované“. Podle ní nebylo mnoho protokolů ani zveřejněno. „Chtěli jsme se poté legálně odvolat, ale bohužel byly všechny důkazy už zničeny,“ dodala.

K tématu

Tagy: OSN Minsk protesty demonstranti Mateusz Morawiecki Svjatlana Cichanouská Bělorusko

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama