Stát nedá dávky nespolehlivým rodičům. Půjdou přímo na obědy nebo kroužky, plánuje Jurečka
demonstranti
Výpis příspěvků ke štítku „demonstranti“
Rakušane, nejsme putinovci, protestovali Rusové v Praze. Vadí jim ztížení podmínek pro občanství
Vaše opatření jsou protiústavní, nelidská a ničí životy běžných lidí, protestovali Rusové žijící v Česku proti sporné novele zákona, která jim má výrazně ztížit získání českého občanství. Zdůraznili, že jsou doma nikoliv v Rusku, ale v České republice. Na Staroměstském náměstí se v mrazech sešly nižší stovky lidí. „Víte Rakušane, nejsme žádné matrjošky ani putinovci. V Moskvě by nás zavřeli do vězení a ty nám chceš sebrat základní práva?“ prohlásili někteří demonstranti směrem k ministru vnitra, jehož hnutí STAN stojí za návrhem úpravy podmínek pro získání českého občanství. Novelu nyní projednává Senát.
OBRAZEM: Hořící barikády, represe à la Rusko. Gruzínci demonstrují proti zastavení cesty do EU
Už několik týdnů se v Gruzii konají protivládní protesty. Policie v sobotu ráno znovu násilím rozehnala demonstranty v hlavním městě Tbilisi, kteří se celou noc účastnili desetitisícových protestů vyvolaných rozhodnutím vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit do konce roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Gruzínské ministerstvo vnitra uvedlo, že policie v hlavním městě za uplynulou noc zadržela 107 lidí.
OBRAZEM: Svíčky, demonstrace, bučení i pejsci. 17. listopad na fotografiích 35krát jinak
Česko má za sebou jedny z nejvyhrocenějších oslav svátku 17. listopadu. Ušetřeni nebyli vládní ani opoziční politici, 35. výročí od sametové revoluce také doprovázely četné demonstrace a průvody hned z několika názorových proudů – ke slovu se dostali protivládní síly, podporovatelé Ukrajiny či klimatičtí aktivisté. Došlo na tiché piety i nadávky, dojemné projevy i bučení, koncerty i strkanice. Redakce CNN Prima NEWS vybrala 35 fotografií, které podtrhují, v jakém duchu se nesl letošní 17. listopad.
Muskova slova o občanské válce rozlítila britskou vládu. Úřady se chystají na další nepokoje
O záběrech demonstrantů ve Velké Británii, kteří odpalují pyrotechniku na policisty, má majitel Tesly a americký miliardář Elon Musk jasno – občanská válka je nevyhnutelná. Vláda země, která čelí násilným nepokojům, označila takové prohlášení za neospravedlnitelné. Britská policie se v noci na úterý opět bránila útokům protestujících.
Britský premiér hasí oheň benzínem, míní expert. Při střetech vyhřezla dlouhodobá frustrace
Demonstrace a násilné střety v Anglii jsou ukázkou dlouhodobé frustrace v zemi. Pro CNN Prima NEWS to uvedl politolog Matěj Trávníček, který ve Spojeném království žije. Nepokoje, které započaly po vraždách dětí ve městě Southport, podle něj britský ministerský předseda Keir Starmer řeší velmi špatně. Kdo z napjaté situace naopak těží a jaký lze očekávat další vývoj?
Proruští hackeři na straně českých zemědělců? Důrazně je odmítáme, vzkazují organizátoři
Podpora, o kterou nikdo nestál. Tak by se dala popsat akce proruských hacktivistů, kteří „ze solidarity s českými zemědělci“ zaútočili na české weby a pokusili se je zahltit. Následně se svými výpady pochlubili na Telegramu. Organizátoři zemědělské demonstrace z minulého týdne ale o ničem nevěděli – a rozhodně nechtějí mít s proruskými kyberzločinci nic společného. „Podporu ze strany skupin s jinými zájmy, které by nebyly v souladu s požadavky zemědělců, jsme důrazně odmítli, odmítáme a nadále budeme odmítat,“ řekla redakci CNN Prima NEWS tisková mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.
Tvrdit, že bylo na Václaváku několik tisíc lidí? Selhání aktivistických médií, říká Balšínek
Sobotní protivládní demonstrace se evidentně zúčastnilo několik desítek tisíc lidí. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl šéfredaktor týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Zpochybňování počtu demonstrantů jim podle něj dává argument, že jsou odstrkováni a nikdo je nebere vážně.
Blažek je nedůvěryhodný. Do vlády nepatří, vzkázal Milion chvilek. Připomněl i Fialův slib
Kdysi zaplnili Klárov a nakonec i Letnou proti Andreji Babišovi, nyní vystoupí proti Pavlu Blažkovi. Setkání ministra spravedlnosti s prezidentským exporadcem Martinem Nejedlým je pro aktivisty ze spolku Milion chvilek pro demokracii poslední kapkou. Podle nich je na čase, aby politik ODS skončil ve vládě – a v posledních dnech svou nedůvěryhodnost jen dokázal. „Blažek je problematický od začátku. Premiér Petr Fiala slíbil, že změní politickou kulturu, měl by to splnit. Vláda je na tom s preferencemi hodně špatně,“ řekl redakci CNN Prima NEWS vedoucí komunikace Adam Ludvík.
Odbory nabily mocnou zbraň. Generální stávkou mohou ochromit dopravu, služby i celý stát
Generální stávka. Termín, kterým se v současnosti ohání odbory či opoziční hnutí, před více než 30 lety vyhnal do ulic československých měst statisíce lidí. Zastavily se továrny, doprava i služby – země byla na pár hodin prakticky ochromena. Další generální stávku už samostatná Česká republika nezažila, nejblíže k tomu měly odborové protesty v roce 2012. Například Francouzi se naopak mohou chlubit výrazně bohatšími zkušenostmi – za poslední půlrok absolvovali už deset generálních stávek, během nichž zablokovali mimo jiné letištní dopravu. „Nepřejme si situaci jako ve Francii,“ řekl redakci odborový předák Josef Středula.
OBRAZEM: Silný start, poté debakl. Rajchl se lidského řetězu nedočkal, účastníci se unudili
Krásné víkendové počasí, souběh několika krizí a desítky tisíc frustrovaných lidí. Předseda neparlamentní strany PRO Jindřich Rajchl měl na Václavském náměstí silný start. Před Úřadem vlády ČR ale protestujícím davům nadšení vyprchalo. Na lidský řetěz a blokádu vládních budov nakonec nedošlo – finální část demonstrace účastníky zkrátka unudila a začali odcházet po skupinkách domů. Na místě zůstalo jen protestní jádro, někteří jedinci se rozhodli před Strakovou akademií přespat. Podívejte se na naši fotoreportáž.
Demonstranti vtrhli do domu Novotného. Spal jsem, rýpl si do nich, pak dorazil na Václavák
Krátce před začátkem nedělní demonstrace „Česko proti bídě“ se skupinka příznivců organizátora protestu a šéfa strany PRO Jindřicha Rajchla vydala k domu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Lidé ověšeni českými vlajkami a se symboly proti EU vnikli skrz vchodové dveře do domu a Novotnému do jeho poštovní schránky vhodili papíry s otázkami. U incidentu dozorovala policie. Komunální politik později uvedl, že celý „nálet na jeho byt prospal“. Pak s ukrajinskou vlajkou dorazil na Václavské náměstí.
Několik desítek demonstrantů přespalo před Úřadem vlády. Na akci dohlíží policie
Desítky lidí přespaly před Úřadem vlády po další protivládní demonstraci, kterou svolala iniciativa Česko proti bídě. Na nedělní akci na Václavské náměstí dorazily tisíce lidí. Po 16. hodině se demonstranti začali postupně přesouvat směrem k Úřadu vlády. K večeru před „Strakovkou“ zůstalo už jen tvrdé jádro protestujících. Na plánovaný lidský řetěz nedošlo.