CNN Prima News demonstranti

demonstranti

Výpis příspěvků ke štítku „demonstranti“

Blažek je nedůvěryhodný. Do vlády nepatří, vzkázal Milion chvilek. Připomněl i Fialův slib

Kdysi zaplnili Klárov a nakonec i Letnou proti Andreji Babišovi, nyní vystoupí proti Pavlu Blažkovi. Setkání ministra spravedlnosti s prezidentským exporadcem Martinem Nejedlým je pro aktivisty ze spolku Milion chvilek pro demokracii poslední kapkou. Podle nich je na čase, aby politik ODS skončil ve vládě – a v posledních dnech svou nedůvěryhodnost jen dokázal. „Blažek je problematický od začátku. Premiér Petr Fiala slíbil, že změní politickou kulturu, měl by to splnit. Vláda je na tom s preferencemi hodně špatně,“ řekl redakci CNN Prima NEWS vedoucí komunikace Adam Ludvík.

Odbory nabily mocnou zbraň. Generální stávkou mohou ochromit dopravu, služby i celý stát

Generální stávka. Termín, kterým se v současnosti ohání odbory či opoziční hnutí, před více než 30 lety vyhnal do ulic československých měst statisíce lidí. Zastavily se továrny, doprava i služby – země byla na pár hodin prakticky ochromena. Další generální stávku už samostatná Česká republika nezažila, nejblíže k tomu měly odborové protesty v roce 2012. Například Francouzi se naopak mohou chlubit výrazně bohatšími zkušenostmi – za poslední půlrok absolvovali už deset generálních stávek, během nichž zablokovali mimo jiné letištní dopravu. „Nepřejme si situaci jako ve Francii,“ řekl redakci odborový předák Josef Středula.

OBRAZEM: Silný start, poté debakl. Rajchl se lidského řetězu nedočkal, účastníci se unudili

Krásné víkendové počasí, souběh několika krizí a desítky tisíc frustrovaných lidí. Předseda neparlamentní strany PRO Jindřich Rajchl měl na Václavském náměstí silný start. Před Úřadem vlády ČR ale protestujícím davům nadšení vyprchalo. Na lidský řetěz a blokádu vládních budov nakonec nedošlo – finální část demonstrace účastníky zkrátka unudila a začali odcházet po skupinkách domů. Na místě zůstalo jen protestní jádro, někteří jedinci se rozhodli před Strakovou akademií přespat. Podívejte se na naši fotoreportáž.

Demonstranti vtrhli do domu Novotného. Spal jsem, rýpl si do nich, pak dorazil na Václavák

Krátce před začátkem nedělní demonstrace „Česko proti bídě“ se skupinka příznivců organizátora protestu a šéfa strany PRO Jindřicha Rajchla vydala k domu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Lidé ověšeni českými vlajkami a se symboly proti EU vnikli skrz vchodové dveře do domu a Novotnému do jeho poštovní schránky vhodili papíry s otázkami. U incidentu dozorovala policie. Komunální politik později uvedl, že celý „nálet na jeho byt prospal“. Pak s ukrajinskou vlajkou dorazil na Václavské náměstí.

Několik desítek demonstrantů přespalo před Úřadem vlády. Na akci dohlíží policie

Aktualizováno

Desítky lidí přespaly před Úřadem vlády po další protivládní demonstraci, kterou svolala iniciativa Česko proti bídě. Na nedělní akci na Václavské náměstí dorazily tisíce lidí. Po 16. hodině se demonstranti začali postupně přesouvat směrem k Úřadu vlády. K večeru před „Strakovkou“ zůstalo už jen tvrdé jádro protestujících. Na plánovaný lidský řetěz nedošlo.

Neberte nám budoucnost, pryč s uhlobarony. V Praze se protestovalo proti energetické chudobě

Aktualizováno

Zhruba dvě stovky lidí dnes po poledni v centru Prahy demonstrovaly proti energetické chudobě a za dostupné bydlení. Účastníci protestu požadovali, aby vláda vytvořila sociální energetický tarif pro zranitelné skupiny, rozšířila podporu zateplování budov, aby na něj dosáhly i nízkopříjmové domácnosti, a zajistila zastropování nájemného. Vyzývali také k odchodu od fosilních paliv.

Demonstranti ve Francii útočili mačetami a sekerami. Policisté proti nim tvrdě zasáhli

Francouzská policie v sobotu tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na západě země sešli kvůli nesouhlasu se stavbou obří zavlažovací nádrže. Zraněno bylo nejméně 30 lidí, z toho dva těžce, oznámil ministr vnitra Gérald Darmanin, který odsoudil „extrémní násilnosti“ ze strany krajně levicových demonstrantů. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní děla a zábleskové granáty.

Co zaznělo z davu demonstrantů: Jsou nás miliony, pro vládu jsme nádeníci, nic nám nepatří

Zuřivé pískání, hlasité bučení či hromadné skandování. Nejen těmito způsoby vyjadřovali demonstranti svou nespokojenost s vládou Petra Fialy (ODS). Podle nich se kabinet nestará o české občany a neřeší jejich tíživou situaci se zdražováním a energiemi. „Tady je možná 100 tisíc lidí, ale další jenom sedí doma. Kdyby tady byli, tak nás jsou miliony,“ řekla jedna z demonstrujících žen reportérům CNN Prima NEWS. Podle odhadu policie ovšem na Václavské náměstí dorazily spíše nižší desítky tisíc. V davu se omylem objevili také zahraniční turisté, kteří si mysleli, že jde o oslavu českého státního svátku.