reklama

Benda: Babiš se snaží tvářit státotvorně. Pochopil, že nemá šanci sestavit vládu

Andrej Babiš nečekal, že vyhrajeme, prohlásil v pořadu k Věci poslanec ODS a zástupce koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) Marek Benda. Potvrdil, že nová vláda tvořená ještě s Piráty a Starosty by mohla vzniknout ještě do Vánoc. Jediné, za co Babišovi za posledních osm let děkuje, je konec komunistů ve Sněmovně.

reklama

„Hnutí ANO porazila koalice Spolu. Ne pětikoalice, která bude mít ve Sněmovně většinu,“ zdůraznil dlouholetý poslanec ODS Marek Benda. Koalice Spolu podepsala ihned po volbách memorandum s koalicí Pirátů a Starostů, podle kterého jednají zmíněné strany a uskupení o vládě pouze mezi sebou. Dohromady dají 108 z 200 poslanců.

Přesto se spekulovalo, že prezident Miloš Zeman nechá první pokus na sestavení kabinetu současnému premiérovi Babišovi. Ten ale oznámil, že by pověření nepřijal. „S důvěrou ve výroky, které říká, je to vždy složitější. V minulosti své prohlášení několikrát změnil, ale dávám lidem novou šanci. Proti 108 se nedá nic postavit, ANO je připraveno odejít do opozice,“ řekl Benda.

Podotkl, že Česko potřebuje vládu co nejrychleji a nemá cenu se několik měsíců trápit s bezvýslednými pokusy. „Babiš nečekal, že vyhrajeme. Jeho první reakce byly zvláštní, ale pochopil, že není šance, aby sestavil vládu,“ dodal.

Podle Bendy začal současný premiér s prezidentskou kampaní. „Pokud mu budou čísla v průzkumech vycházet, bude kandidovat. Snaží se tvářit státotvorně, že je schopen uznat porážku. Prchalové mu vždycky radí, aby vypadal na veřejnosti dobře. Zásluhu bych mu dal jen za to, že se mu podařilo zničit komunisty,“ konstatoval.

Do konce roku by měla mít vláda důvěru

Obě opoziční koalice v posledních dnech vyjednávají a do 8. listopadu, kdy bude první ustavující schůze nové Sněmovny, chtějí podepsat koaliční smlouvu. „Do Vánoc musíme mít vládu a dokonce bych chtěl, abychom do konce roku měli vládu s důvěrou,“ nastínil Benda další postup.

Koalice se prý shodují na řadě věcí, k personálnímu obsazení ministerstev se ale prý ještě nedostaly. „Určitě existují rozdíly, ale nevedu všechna jednání. Shody máme například u digitalizace, ale u spravedlnosti je naše koalice konzervativní a neslibuje revoluce. Druhá koalice má představu, že se věci mají více měnit. Vše si budeme tento týden vyříkávat,“ řekl poslanec ODS.

Benda jako šéf Sněmovny?

Emotivní ebaty se vedou také o postu předsedy Sněmovny. Kromě nejspíše vládní koalice ho chce získat také hnutí ANO, které bude mít nejvíce poslanců ze všech kandidujících stran či uskupení.

„Jsme vítězi voleb a těžko předpokládat, že bychom za této situace přepouštěli pozici někomu z opozice. Chceme předsedu za koalici Spolu. Zdá se nám nenormální, aby si tento post nárokovala druhá koalice, která má oproti nám polovinu mandátů,“ zdůraznil Benda.

Sám Benda patří společně s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou mezi nejžhavější kandidáty. „ Spekulace kolem mé osoby nechci komentovat. Kam bude Petr Fiala chtít, aby šel, tak tam půjdu a budu práci vykonávat co nejlépe,“ uvedl Benda. Dodal, že hnutí ANO musí být jako nejsilnější strana zastoupeno na některém z postů ve vedení Sněmovny, ne však na předsednickém.

Tagy:
ODS Marek Benda Poslanecká sněmovna Markéta Pekarová Adamová K věci vláda vyjednávání volby 2021 SPOLU Piráti a Starostové předseda Sněmovny

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama