reklama

Rakušan: Proč Babiš odmítá pokus o sestavení vlády? Jako manažer asi nerad ztrácí čas

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že nepřijme od prezidenta Miloše Zemana mandát k sestavení vlády. Podle šéfa hnutí STAN Víta Rakušana ale nejde o zahájení jeho prezidentské kampaně. Rakušan v Novém dni apeloval, aby se nová vláda sestavila co nejrychleji, zároveň by uvítal alespoň nějaké informace o zdravotním stavu české hlavy státu.

reklama

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) podepsala ihned po volbách memorandum s koalicí Pirátů a Starostů, podle kterého jednají zmíněné strany a uskupení o vládě pouze mezi sebou. Dohromady dají 108 z 200 poslanců, přesto se spekulovalo, že prezident Miloš Zeman nechá první pokus na sestavení kabinetu současnému premiérovi Babišovi.

Babiš ale oznámil, že by pověření nepřijal. „Doufám, že teď nám nic nebrání. Nevíme ale, kdy se prezident vrátí do úřadu. Je hráčem, který má zásadní slovo. Nevíme, jestli se nepokusí pana Babiše přesvědčit, nebo to prostě nechá jít logickou cestou. Základní půdorys je narýsovaný. Zbrzdění bude jen k neprospěchu České republiky, vláda potřebuje pracovat,“ okomentoval Vít Rakušan současnou politickou situaci.

Spekuluje se, zda za Babišovým ustoupením není začátek jeho prezidentské kampaně. „Bavit se o kampani mi nepřijde vhodné. Přijde mi pravděpodobné, že Babiš jako manažer také nerad ztrácí čas. Kdyby dvakrát zkoušel sestavit vládu, tak budeme mít rozpočtové provizorium, protože návrh paní Schillerové v této podobě neschválíme,“ zdůraznil Rakušan. Předpokládaný deficit státního rozpočtu v roce 2022 by měl být zatím 376,6 miliard korun.

Od 8. listopadu jsme připraveni, hlásí Rakušan

Kdy ale může být v Česku nová vláda důvěrou? „Dali jsme si velký závazek, že do 8. listopadu, kdy je ustavující schůze Sněmovny, chceme mít podepsanou koaliční smlouvu včetně programového prohlášení a rozdělení resortů. Od toho dne jsme připraveni a záleží na ostatních politických hráčích,“ pronesl Rakušan.

Vznik nového kabinetu se ale neobejde bez prezidenta republiky. Ten podle Ústavy totiž jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh také ministry. Ústava však nedává žádnou lhůtu, ve které k tomu musí dojít. Otázky tak vzbuzuje zdravotní stav Miloše Zemana, který je hospitalizovaný ve střešovické Ústřední vojenské nemocnici.

Hrad totiž žádné přesné informace zatím nezveřejnil a také dokument ke svolání prvního zasedání Poslanecké sněmovny právě na 8. listopad vzbuzuje emoce. Podle některých odborníků totiž nejde o Zemanův podpis, nýbrž ho napodobila manželka Ivana.

„Nechceme žádný detail zdravotního stavu a bulvární intimnosti. Prezident má mít klid na uzdravení jako každý nemocný člověk. Na druhou stranu ve chvíli, kdy máme po volbách, čeká se na nějaký krok prezidenta a nevíme nic, tak je to špatné a vše vede ke spekulacím, drbům a fámám. Čekám, že Hrad třeba uvede přibližné datum, kdy se prezident vrátí do úřadu, a já pak budu určitě trpělivý,“ zdůraznil Rakušan.

Předseda Poslanecké Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který zmíněný dokument s kontroverzním podpisem ukázal, se navíc k prezidentovi na pokoj zřejmě dostal bez vědomí ošetřujícího lékaře. „Také zástupci ÚVN nejsou komfortní s tím, co se kolem prezidenta děje. Mám bratra primáře, který nad proniknutím na oddělení jen kroutil hlavou a říkal, že je to skoro na stížnost na Pražský hrad,“ prozradil šéf hnutí STAN v Novém dni.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama