reklama

Češi si v Rakousku bez očkování nezalyžují. Peníze se vracet nebudou, říká Papež

Rakousko se připravuje na celostátní lockdown pro lidi bez očkování. Opatření, která budou platit zřejmě od pondělí, už v pátek avizoval rakouský kancléř Alexander Schallenberg. Co přesně ale Rakušany čeká, upřesní vláda až v neděli. Případný lockdown pro neočkované se dotkne i těch, kteří se do Rakouska chystají na lyže.

reklama

Cestovní kanceláře k případným zrušeným zájezdům budou přistupovat individuálně. Ovšem na vracení všech peněz za zrušené zájezdy je podle místopředsedy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) potřeba zapomenout. „V případě, že se nějaká země rozhodne, že bude fungovat jenom vůči očkovaným, neočkovaní nemají z hlediska zákona žádný nárok na vrácení peněz,“ řekl místopředseda asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Drastická opatření zdůvodňují rakouští politici prudkým nárůstem pozitivně testovaných. Jen za posledních 24 hodin jich v zemi přibylo přes 13 000. „Klienti, kteří míří na hory a kupují si zájezdy, jsou naočkovaní, protože právě s jedním z těchto scénářů počítali, takže jsme nemuseli řešit nějaké rušení zájezdu nebo přesouvání na jiný termín,“ uvedl mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama Jan Bezděk.

Podobně to vidí také v cestovní kanceláři České kormidlo. „Drtivá většina našich klientů očkování má. Platí to i pro Itálii, kde by cestování bez očkování znamenalo komplikace. Pro cesty do Rakouska mohou aktuálně naši klienti, kteří nemají očkování, změnit cestující na smlouvě zdarma,“ řekl mluvčí cestovní kanceláře České kormidlo Aleš Kotek.

Podle některých cestovních kanceláří šance zalyžovat si v rakouských Alpách pro neočkované je i tak. „Lidé, kteří ještě naočkovaní nejsou a mají už zakoupený zájezd do Rakouska, by se ještě naočkovat stihli. Většina našich prodaných zájezdů je totiž až od Vánoc dál,“ řekla mluvčí cestovní kanceláře Invia Andrea Řezníčková. Rušení zájezdů by podle většiny cestovních kanceláří bylo jen se storno poplatkem.

Proočkovanost je ostudně nízká

Původně byl lockdown v Rakousku plánován jen v Horních Rakousech. Vztahovat se měl na ty, kdo nejsou očkovaní nebo neprodělali covid v posledních šesti měsících. Nakonec se ale vláda rozhodla o jeho zavedení na celém území Rakouska.

Jak zdůraznil v pátek rakouský kancléř, hlavním cílem je přimět lidi k očkování. „Vyzývám vás důrazně, využijte této možnosti. Proočkovanost je ostudně nízká. Udělejte vše pro svou ochranu. Chraňte sebe, chraňte ostatní. Všichni chceme, aby to bylo co nejrychleji za námi. Ale teď jsme v situaci, kdy nutně musíme vyhlásit pro neočkované celostátní lockdown,“ uvedl rakouský kancléř.

Přitom Rakousko se mírou pročkovanosti, která se pohybuje okolo 65 procent, řadí k lepšímu evropskému průměru. Už teď neočkovaní nesmějí do restaurací, k holiči, na kulturní akce, ani navštívit své příbuzné v domově důchodců. Tyto restrikce přivedly už během minulého víkendu do očkovacích středisek další lidi. Aktuální statistická data udávají 134 naočkovaných dávek na 100 obyvatel. Pro srovnání –v Česku je to 119. Tlak je ale podle vlády stále nedostatečný.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama