Češi si v Rakousku bez očkování nezalyžují. Peníze se vracet nebudou, říká Papež

Lyžařské středisko Obergurgl v Tyrolsku

Rakousko se uzavírá

Rakousko se připravuje na celostátní lockdown pro lidi bez očkování. Opatření, která budou platit zřejmě od pondělí, už v pátek avizoval rakouský kancléř Alexander Schallenberg. Co přesně ale Rakušany čeká, upřesní vláda až v neděli. Případný lockdown pro neočkované se dotkne i těch, kteří se do Rakouska chystají na lyže.

Cestovní kanceláře k případným zrušeným zájezdům budou přistupovat individuálně. Ovšem na vracení všech peněz za zrušené zájezdy je podle místopředsedy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) potřeba zapomenout. „V případě, že se nějaká země rozhodne, že bude fungovat jenom vůči očkovaným, neočkovaní nemají z hlediska zákona žádný nárok na vrácení peněz,“ řekl místopředseda asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Drastická opatření zdůvodňují rakouští politici prudkým nárůstem pozitivně testovaných. Jen za posledních 24 hodin jich v zemi přibylo přes 13 000. „Klienti, kteří míří na hory a kupují si zájezdy, jsou naočkovaní, protože právě s jedním z těchto scénářů počítali, takže jsme nemuseli řešit nějaké rušení zájezdu nebo přesouvání na jiný termín,“ uvedl mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama Jan Bezděk.

Podobně to vidí také v cestovní kanceláři České kormidlo. „Drtivá většina našich klientů očkování má. Platí to i pro Itálii, kde by cestování bez očkování znamenalo komplikace. Pro cesty do Rakouska mohou aktuálně naši klienti, kteří nemají očkování, změnit cestující na smlouvě zdarma,“ řekl mluvčí cestovní kanceláře České kormidlo Aleš Kotek.

Podle některých cestovních kanceláří šance zalyžovat si v rakouských Alpách pro neočkované je i tak. „Lidé, kteří ještě naočkovaní nejsou a mají už zakoupený zájezd do Rakouska, by se ještě naočkovat stihli. Většina našich prodaných zájezdů je totiž až od Vánoc dál,“ řekla mluvčí cestovní kanceláře Invia Andrea Řezníčková. Rušení zájezdů by podle většiny cestovních kanceláří bylo jen se storno poplatkem.

Proočkovanost je ostudně nízká

Původně byl lockdown v Rakousku plánován jen v Horních Rakousech. Vztahovat se měl na ty, kdo nejsou očkovaní nebo neprodělali covid v posledních šesti měsících. Nakonec se ale vláda rozhodla o jeho zavedení na celém území Rakouska.

Jak zdůraznil v pátek rakouský kancléř, hlavním cílem je přimět lidi k očkování. „Vyzývám vás důrazně, využijte této možnosti. Proočkovanost je ostudně nízká. Udělejte vše pro svou ochranu. Chraňte sebe, chraňte ostatní. Všichni chceme, aby to bylo co nejrychleji za námi. Ale teď jsme v situaci, kdy nutně musíme vyhlásit pro neočkované celostátní lockdown,“ uvedl rakouský kancléř.

Přitom Rakousko se mírou pročkovanosti, která se pohybuje okolo 65 procent, řadí k lepšímu evropskému průměru. Už teď neočkovaní nesmějí do restaurací, k holiči, na kulturní akce, ani navštívit své příbuzné v domově důchodců. Tyto restrikce přivedly už během minulého víkendu do očkovacích středisek další lidi. Aktuální statistická data udávají 134 naočkovaných dávek na 100 obyvatel. Pro srovnání –v Česku je to 119. Tlak je ale podle vlády stále nedostatečný.

Tagy: