reklama

Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Ve veřejném prohlášení poté Biden mluvil o „vraždě za bílého dne a skvrně na duši Američanů“. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

reklama

„Byla to vražda za bílého dne. Vražda, která strhla lidem klapky z očí, aby celý svět viděl systémový rasismus, skvrnu na duši našeho národa,“ řekl Biden ve veřejném projevu. Verdikt je podle něj krokem ke spravedlnosti v USA.

Viceprezidentka Kamala Harrisová řekla, že Amerika nejednou cítí úlevu. „Přesto nám to nepomůže ubrat na bolesti. Tento verdikt nás přivádí o krok blíž spravedlnosti, ale ještě nás čeká práce. Stále musíme reformovat systém,“ prohlásila.

Biden s manželkou telefonovali ihned po verdiktu

Biden telefonoval s rodinou Floydových ihned po vynesení rozsudku. „Prezident mluvil s guvernérem Minnesoty Timem Walzem. Poté se s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a první dámou Jill Bidenovou spojili s Philonisem Floydem, píše americká CNN a agentura AFP. Hovory měly probíhat z Oválné pracovny. Soudní proces sledovala hlava státu ze soukromé jídelny. Veřejné prohlášení plánoval až v pozdějších hodinách.

Telefonát poté na Twitteru zveřejnil advokát rodiny Floydových Ben Crump. „Víme, že existuje spravedlnost. Slibuji, že Georgovo dědictví zůstane nedotčené. Teď se naše společnost začne měnit,“ sdělil Biden.

Chování celé rodiny označil za neuvěřitelné. „Přál bych si být s vámi, abych vás mohl obejmout,“ pokračoval prezident. Harrisová ocenila odhodlání, sílu a trpělivost všech, kteří netrpělivě čekali na rozsudek „Věřím, že s prezidentem, kterého máme, uděláme z této tragédie něco dobrého, co nám všem pomůže,“ sdělila viceprezidentka.

Biden také ztratil člena rodiny, soucítí Floyd

Biden se k procesu s bývalým minneapoliským policistou Derekem Chauvinem vyjádřil už dříve. Řekl, že se modlí za spravedlivý výsledek. To samé sdělil také Flydovým příbuzným. „Poznal jsem Georgeovu rodinu,“ řekl Biden novinářům a poznamenal, že má na mysli mimo jiné Floydovu dceru a bratra. „Mohu si jen představit, jaký tlak a úzkost pociťují,“ dodal.

Biden rodině zavolal poté, co se porota odebrala k jednáním. Řekl, že by se o telefonátu veřejně nezmiňoval, kdyby s tím nepřišel jeden z Floydových příbuzných. „Jsou dobrá rodina, vyzývají k míru a klidu bez ohledu na to, jaký bude verdikt. Modlím se, aby rozsudek byl správný. Z mého pohledu je to zdrcující,“ řekl americký prezident.

Floydův bratr Philonise Bidenovo jednání ocenil a prohlásil, že prezident „ví, jaké je ztratit blízkého člena rodiny. Jen nám sdělil, že se za nás modlí a doufá že všechno bude v pořádku“. Bidenovi totiž v roce 1972 zahynula při nehodě první manželka Neilia Hunterová, společné s ní zemřela i jejich malá dcera. Nehodu přežili dva synové, Beau v roce 2015 ve svých 46 letech zemřel kvůli nádoru mozku.

Chauvinovi hrozí 75 let ve vězení

Policista Derek Chauvin, který 19 let pracoval pro minneapoliskou policii, byl obviněn z vraždy a ze zabití. Vinu odmítal. Porota projednávala rozsudek více než deset hodin. Nakonec byl Chauvin shledán vinným z neúmyslné vraždy druhého stupně, vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Celkem mu hrozí až 75 let za mřížemi.

Při čtení rozsudku byl v soudní síni přítomen bratr oběti Philonise Floyd. Ten před jeho přečtením pro CNN uvedl, že ať se porota rozhodne jakkoliv, bude se jednat o historickou událost.

Tagy:
Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz
OH 2021

Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz

Snem snad každého sportovce je startovat na olympiádě. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi ale vadí, když se reprezentanti vracejí bez medaile. Země do jejich přípravy prý dává hodně peněz, ale výsledky se nedostavují. Sportovce dokonce varoval, že pokud na hrách v japonském Tokiu nezískají medaili, měli by zvážit návrat do země. „Vyložte si to, jak chcete,“ vzkázal prezident.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Prymulou: Kdy bude možné vyměnit respirátory za roušky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Prymulou: Kdy bude možné vyměnit respirátory za roušky?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Očkovaní státní zaměstnanci dostanou dva dny placeného volna. Může jich být až půl milionu. Premiér chce, aby to samé zavedly kraje a obce i soukromé společnosti. Jak na to reaguje exministr zdravotnictví Roman Prymula? A kdy už bude možné vyměnit respirátory za roušky? Nejen o tom s epidemiologem v Hlavních zprávách od 18:55

Označte volby za zkorumpované a zbytek nechte na mně, žádal Trump ministerstvo

Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů zveřejnilo nové materiály dokládající rozsah snahy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zpochybnit výsledek prohraných listopadových voleb. Jde o poznámky o jeho telefonátu s tehdejším vedením ministerstva spravedlnosti, podle nichž Trump žádal, aby přední představitelé rezortu volby prohlásili za „zkorumpované“. Šéfka sněmovního výboru pro dohled a reformu Carolyn Maloneyová ohlásila vyšetřování.

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?

Jen půl roku před volbami otřásl Trikolórou šok, když na post předsedy rezignoval Václav Klaus mladší. Podařilo se Zuzaně Majerové Zahradníkové zažehnat krizi uvnitř hnutí? Jak vnímali její roli předsedkyně kolegové i rodina? Se kterými poslanci z jiných stran si rozumí a proč podle jejího manžela jednou „skončila v díře“? To vše odhalí poslední díl speciálu 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. Vláda v pátek schválila opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, pro které představuje zdravotní riziko.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama