reklama

Bitka v parlamentu. Jordánští zákonodárci se poprali kvůli ústavnímu rozšíření práv žen

V jordánském zákonodárném sboru se strhla rvačka. Rozbuškou se stala diskuse o ústavním dodatku, který by ženám poskytl větší práva. Jordánské ženy například stále nemohou předat svou státní příslušnost dětem nebo manželům. To je dosud výsadou mužů.

reklama

Bitka se strhla mezi konzervativními poslanci jordánského parlamentu Hassanem Riatim a Shadim Udwanem. Oba se nejprve počastovali urážkami a „rouhavými poznámkami“, jak pro americkou stanici CNN uvedl zdroj, jenž události popsal z první ruky. Pak začaly padat facky. Do potyčky se následně zapletlo několik dalších zákonodárců.

Ke rvačce došlo jen chvíli předtím, než se jordánský zákonodárný sbor měl pustit do rozpravy o změně ústavy, která by rozšířila práva žen, respektive jejich práva postavila na roveň mužů. Jordánské ženy sice mají ve většině oblastí stejná práva jako muži, když jde například o zdravotní péči, vzdělání, účast na politickém rozhodování nebo získávání zaměstnání, ale nemají stejná práva, jde-li třeba o občanství. Ženy například nemohou předat svou národnost dětem nebo manželům, to je vyhrazeno pouze mužům.

Dodatek prý jde proti morálce a mateřství

Navrhovaný ústavní dodatek, který je součástí řady změn, jež mají Jordánsko modernizovat, je podporován králem Abdalláhem II. Velký odpor však vůči němu chovají konzervativní poslanci, kteří (nejen na tuto) změnu nahlížejí s despektem. Podle jednoho z nich, Mohammada Al Fayeze, jde navrhovaný ústavní dodatek v konečném důsledku „proti morálce a mateřství“.

Bezprostřední rozbuškou konfliktu však bylo vystoupení předsedy jordánského parlamentu Abdulmunima Oddata, který novelu ústavy bránil argumentem, že je třeba rovněž vytvořit jazykovou rovnost. Text jordánské ústavy totiž dosud používá jazyk, který skupiny lidí označuje jen mužskými výrazy.

Člen královské komise pro modernizaci jordánské ústavy Abu Hassan pro americkou CNN vysvětlil, že někteří zákonodárci se obávají, že dodatek ústavy přepíše podmínky dědického práva nebo zákona o občanství. Hlavním cílem je ale zajistit, aby „ženy měly aktivnější roli ve veřejném životě“.

Bojí se konzervativci žen?

Genderová rovnost je v Jordánsku dosud kontroverzním tématem pro konzervativce, kteří se udělení rovných práv ženám brání dlouhodobě. Generální tajemnice jordánské Národní komise pro ženy Salma Nimsová uvedla, že jordánská krajně pravicová a islámská hnutí přirovnávají boj za rovnoprávnost žen ke „skvrně na ženské morálce“.

„Rovnost žen pro ně znamená, že si ženy budou moci užívat svobody nad svým tělem, což mění prý morálku společnosti a jednotu rodiny. Pokaždé, když ženské hnutí přijde s něčím, co přibližuje život v této zemi k větší důstojnosti, přichází z patriarchálních řad strach, že to bude znamenat změnu mocenských vztahů ve společnosti,“ řekla Nimsová americké stanici CNN.

Tagy:

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama