Svíčky, věnce i hrající lavička. Hroby slavných Čechů zažívají o Dušičkách návštěvnické žně
zákonodárci
Výpis příspěvků ke štítku „zákonodárci“
Babiš se při obstrukci přiznal k „vypovídávání“, připomněl expert. Zmínil i velký cirkus
Andrej Babiš si ve Sněmovně vykládá, co chce. Sám přiznal, že konkrétní body k programu schůze předloží, až se „vypovídá“. Slova šéfa hnutí ANO připomněl v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS komentátor Českého rozhlasu PLUS Petr Hartman. Uznal také, že obstrukce mohou sloužit jako legitimní nástroj rozpravy nad zákonodárnými procesy, ale vzápětí pronesl, že mohou vést při nedodržení jednacího řádu až k vypnutí mikrofonu a „velkému cirkusu“. Nadměrné využívání této možnosti vyčetl opozici i komentátor Lidových novin Petr Kamberský.
Komentátoři: Pavel najíždí na zemanovské koleje. Nepodepsáním novely si uškodí u vlády i lidí
Nepodepsáním penzijní novely chce prezident s poradci nejspíše ukázat, že se postaví za chudé lidi nebo důchodce. Bohužel se zdá, že zajíždí do zemanovských kolejí. Tak se k čtvrtečnímu rozhodnutí Petra Pavla vyjádřil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz. Podobně to vidí i politolog Jan Kubáček, který míní, že to pro hlavu státu znamená jak zhoršení vztahů s vládou, tak i narušení důvěry u široké veřejnosti.
Prezidentské zásahy do chodu vlády si přeje rekordní počet lidí. Podporu má i přímá volba
Téměř tři čtvrtiny občanů zastávají názor, že prezident by měl zasahovat do činnosti vlády, ale pouze v omezené míře. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které současně uvedlo, že se jedná o nejvyšší podíl za celou dobu sledování, k němuž dochází od roku 2002. Třináct procent dotázaných si myslí, že by prezident do činnosti kabinetu neměl zasahovat vůbec. Podle téměř stejného podílu občanů by hlava státu naopak měla přímo řídit činnost ministerského týmu.
Bitka v parlamentu. Jordánští zákonodárci se poprali kvůli ústavnímu rozšíření práv žen
V jordánském zákonodárném sboru se strhla rvačka. Rozbuškou se stala diskuse o ústavním dodatku, který by ženám poskytl větší práva. Jordánské ženy například stále nemohou předat svou státní příslušnost dětem nebo manželům. To je dosud výsadou mužů.
Česko má nyní dvě sady poslanců. Staří zákonodárci už by neměli nic rozhodovat
Česko je nyní v situaci, kdy má více než 200 poslanců. Z voleb vzešli noví, zatímco původní Poslanecké sněmovně teprve za několik dní vyprší mandát. Jedná se o překryv, který provází každé sněmovní volby a fakticky nepůsobí žádné potíže. Původní poslanci by už ale neměli o ničem rozhodovat a o ničem hlasovat.
Odvolejte ministra Havlíčka, ohrožuje bezpečnost země, žádá část opozice
Devatenáct opozičních zákonodárců poslalo otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO), v němž vyzývají k odvolání vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) z vládních postů kvůli postupu ohledně tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Havlíček podle nich svým jednáním ohrožuje bezpečnost České republiky.
Nevyznáte se ve vládních opatřeních? Nejste jediní, tápou poslanci i senátoři
Tuhle dvě roušky, tuhle respirátor. Jednou zákaz závodních jídelen a podruhé zase jejich povolení. Nařízení vlády proti šíření koronaviru se občas mění tak rychle, že se v nich nevyznají ani sami zákonodárci. Redakce CNN Prima NEWS se jich zeptala v anketě, na odpovědi se můžete podívat ve videu.
Slováci si prodloužili nouzový stav. Přijít hlasovat mohli i poslanci nakažení covidem
Na Slovensku prošel ústavní zákon na prodloužení nouzového stavu. Z potřebných 90 hlasů bylo pro 91 poslanců. Hlasování se tentokrát mohli zúčastnit i činitelé, kteří byli nakaženi koronavirem.
Hongkongské poslance násilně vynesli ze sněmovny. Nové protesty jsou na obzoru
V hongkongském parlamentu došlo k násilné potyčce mezi pro-čínskými a pro-demokratickými poslanci. Zákonodárci volili nového předsedu sněmovního výboru, orgánu, jenž rozhoduje o tom, které návrhy zákonů se budou projednávat. Kvůli převaze pro-pekingských politiků pravděpodobně projde i kontroverzní zákon, ten by měl postihovat hanění čínské hymny.
Senát chce odložit rozšíření EET na další odvětví na konec června 2023
Elektronická evidence tržeb (EET) by se měla podle Senátu fakticky rozšířit na další odvětví až koncem června 2023. Horní komora tak dnes na popud svého hospodářského výboru doplnila vládní předlohu, která má kvůli opatřením proti epidemii koronaviru přerušit užívání EET do konce letošního roku. Nyní bude na Sněmovně, zda na delší odklad spuštění EET pro řemeslníky, lékaře či advokáty přistoupí. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s tím nesouhlasila.
Sáhnout si na platy? Není důvod, pracujeme víc než kdy jindy, tvrdí poslanci
Někteří lidé jsou kvůli koronaviru doma a pobírají ošetřovné ve výši 60 procent platu, jiní zaměstnanci dostávají 80 procent platu, další přišli o odměny. Redakce CNN Prima News oslovila poslance s dotazem, jestli nepřemýšlí o tom, že by si v rámci solidarity odhlasovali zkrácení platů například na 60 procent. Část zákonodárců k tomu nevidí důvod, prý pracují mnohem víc než kdy jindy.