reklama
CNN Prima News práva žen

práva žen

Výpis příspěvků ke štítku „práva žen“

Tálibánci se vysmáli reportérce. Ptala se na ženská práva a možnost účastnit se voleb

Když Tálibán převzal moc v Afghánistánu, bylo jasné, že dojde k velkým změnám, například že v zemi bude platit právo šaría. Nicméně zároveň slibovali, že má výklad platit ve zmírněné verzi. To by mělo do jisté míry znamenat i respektování ženských práv. Video, které se šíří po sociálních sítích, ale ukazuje reportérku Hind Hassanovou, která se ptá tří stoupenců hnutí Tálibán na to, jestli by ženy mohly kandidovat ve volbách. Ti se neudrží, začnou se smát a zastavují natáčení.

Tálibán ji chtěl zabít, ze země utekla. Spalte své dresy, radí teď fotbalistka hráčkám

Z Afghánistánu utekla Khalida Popalová v roce 2011, od roku 2016 jí azyl poskytlo Dánsko. Bývalá kapitánka národního afghánského fotbalového týmu se bála o svůj život. Tálibán vyhrožoval, že ji zabije, zavraždil několik jejích příbuzných. Vzhledem k aktuální situaci v zemi radí svým bývalým spoluhráčkám a ženám jediné – smažte své sociální sítě a spalte své dresy.

Bojujme proti násilí na ženách. Šéfka Evropské komise tepe Turecko za chybějící křeslo

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se na Twitteru opřela do poměrů a potírání práv žen v Turecku. Reagovala tak i na audienci ze začátku dubna, kdy spolu s dalším šéfem unijních struktur Charlesem Michelem navštívila tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident tehdy političce nenabídl křeslo, a tak musela sedět na pohovce určené pro nižší diplomaty.

Češky poprvé v kalhotách: Nemáme menší mozky než muži. Dav je před 110 lety lynčoval

V neděli 19. března 1911 demonstrovaly české ženy asi v padesáti městech „pro politickou rovnost s muži“. Součástí mítinků byl i „kalhotový protest“, koordinovaná akce těch nejodvážnějších žen, které vyšly do ulic vůbec poprvé v kalhotách. „Fuj,“ to byla podle dobového tisku nejmírnější nadávka, kterou si tehdy ženy vysloužily od mužů za svůj průkopnický čin. A leckde byly i fyzicky napadány.

reklama