reklama
CNN Prima News práva žen

práva žen

Výpis příspěvků ke štítku „práva žen“

Co jiného můžu dělat? Afghánci prodávají malé dcery do manželství, bojí se hladomoru

13. prosince 2021 09:31

Nezaměstnaný, zadlužený Afghánec Fazal říká, že kvůli katastrofální ekonomické situaci v zemi se musel rozhodnout, zda provdá své dvě mladé dcery, nebo bude riskovat smrt rodiny hladem. Minulý měsíc dostal tři tisíce dolarů, když jeho 13letá a 15letá dcera vstoupily do manželství s muži ve věku více než dvojnásobném, než jsou ony samy.

Tálibánci se vysmáli reportérce. Ptala se na ženská práva a možnost účastnit se voleb

21. srpna 2021 12:38

Když Tálibán převzal moc v Afghánistánu, bylo jasné, že dojde k velkým změnám, například že v zemi bude platit právo šaría. Nicméně zároveň slibovali, že má výklad platit ve zmírněné verzi. To by mělo do jisté míry znamenat i respektování ženských práv. Video, které se šíří po sociálních sítích, ale ukazuje reportérku Hind Hassanovou, která se ptá tří stoupenců hnutí Tálibán na to, jestli by ženy mohly kandidovat ve volbách. Ti se neudrží, začnou se smát a zastavují natáčení.

Tálibán ji chtěl zabít, ze země utekla. Spalte své dresy, radí teď fotbalistka hráčkám

20. srpna 2021 13:49

Z Afghánistánu utekla Khalida Popalová v roce 2011, od roku 2016 jí azyl poskytlo Dánsko. Bývalá kapitánka národního afghánského fotbalového týmu se bála o svůj život. Tálibán vyhrožoval, že ji zabije, zavraždil několik jejích příbuzných. Vzhledem k aktuální situaci v zemi radí svým bývalým spoluhráčkám a ženám jediné – smažte své sociální sítě a spalte své dresy.

Bojujme proti násilí na ženách. Šéfka Evropské komise tepe Turecko za chybějící křeslo

27. dubna 2021 10:07

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se na Twitteru opřela do poměrů a potírání práv žen v Turecku. Reagovala tak i na audienci ze začátku dubna, kdy spolu s dalším šéfem unijních struktur Charlesem Michelem navštívila tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident tehdy političce nenabídl křeslo, a tak musela sedět na pohovce určené pro nižší diplomaty.

reklama