![Epidemie chřipky v Česku na vzestupu: Nejde o banální nemoc, varují lékaři. Jak se bránit?](https://cdn.administrace.tv/2024/02/02/mini_169/fc4ac2522f41f9797db8dcc3ac3f25e9.jpg)
Epidemie chřipky v Česku na vzestupu: Nejde o banální nemoc, varují lékaři. Jak se bránit?
Polská proevropská opozice má podle odhadů výsledků nedělních voleb do Sejmu, dolní komory parlamentu, šanci sestavit vládu. Nejsilnější stranou sice zůstává národněkonzervativní Právo a spravedlnost, na většinu potřebnou pro sestavení vlády však zřejmě nedosáhne.
Ve věku pouhých pětatřiceti let zemřela anglická hvězda BBC, komička, spisovatelka a bojovnice za práva žen Maddy Anholtová. Trpěla vzácnou rakovinou mozku. Zákeřnou nemoc lékaři diagnostikovali krátce poté, co minulý rok přivedla na svět svoji dceru. Smutnou zprávu oznámila truchlící rodina.
Těžce ozbrojení bojovníci Tálibánu opět vyrazili na šlapadla. Členové afghánského radikálního hnutí, které se vloni zmocnilo nadvlády nad zemí, si vyjížďku po oblíbeném jezeře užili po boku místních turistů a s útočnými puškami v ruce. K překvapení mnohých pozorovatelů se na člunech objevilo i pár žen v hidžábech. Po návratu Tálibánu k moci se Afghánistán propadl do hluboké ekonomické i humanitární krize.
V jordánském zákonodárném sboru se strhla rvačka. Rozbuškou se stala diskuse o ústavním dodatku, který by ženám poskytl větší práva. Jordánské ženy například stále nemohou předat svou státní příslušnost dětem nebo manželům. To je dosud výsadou mužů.
Nezaměstnaný, zadlužený Afghánec Fazal říká, že kvůli katastrofální ekonomické situaci v zemi se musel rozhodnout, zda provdá své dvě mladé dcery, nebo bude riskovat smrt rodiny hladem. Minulý měsíc dostal tři tisíce dolarů, když jeho 13letá a 15letá dcera vstoupily do manželství s muži ve věku více než dvojnásobném, než jsou ony samy.
Na sociálních sítích koluje video, jak mravnostní policisté v Íránu za pomoci tyče na odchyt psů zatkli ženu, která se údajně chovala agresivně. Podle aktivistů bojujících za lidská práva ale k násilnému zadržení došlo jen kvůli tomu, že žena nebyla zahalená.
Když Tálibán převzal moc v Afghánistánu, bylo jasné, že dojde k velkým změnám, například že v zemi bude platit právo šaría. Nicméně zároveň slibovali, že má výklad platit ve zmírněné verzi. To by mělo do jisté míry znamenat i respektování ženských práv. Video, které se šíří po sociálních sítích, ale ukazuje reportérku Hind Hassanovou, která se ptá tří stoupenců hnutí Tálibán na to, jestli by ženy mohly kandidovat ve volbách. Ti se neudrží, začnou se smát a zastavují natáčení.
Z Afghánistánu utekla Khalida Popalová v roce 2011, od roku 2016 jí azyl poskytlo Dánsko. Bývalá kapitánka národního afghánského fotbalového týmu se bála o svůj život. Tálibán vyhrožoval, že ji zabije, zavraždil několik jejích příbuzných. Vzhledem k aktuální situaci v zemi radí svým bývalým spoluhráčkám a ženám jediné – smažte své sociální sítě a spalte své dresy.
Radikální hnutí Tálibán se v Afghánistánu naplno ujalo moci. Svým bojovníkům nařídil, aby dodržovali disciplínu, nevcházeli do domů a diplomatických budov. Vysoce postavený představitel hnutí zároveň vyzval ženy, aby se podílely na chodu státu. Ty však tvrzením radikálů nevěří, v ulicích Kábulu jich proto ubývá.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se na Twitteru opřela do poměrů a potírání práv žen v Turecku. Reagovala tak i na audienci ze začátku dubna, kdy spolu s dalším šéfem unijních struktur Charlesem Michelem navštívila tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident tehdy političce nenabídl křeslo, a tak musela sedět na pohovce určené pro nižší diplomaty.
Bezpečnostní kamery v hlavním městě Kyrgyzstánu Biškek zachytily únos 27leté ženy, kterou chtěla trojice mužů pravděpodobně přinutit ke sňatku s jedním z nich. Policie ji později našla mrtvou a vyšetřování ukázalo, že byla zavražděna. Její únosce ale zřejmě spáchal sebevraždu.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová musela sedět při jednání EU a Turecka na pohovce, která je určena nižším diplomatům. Místo vedle tureckého prezidenta Recepa Erdogana jí nikdo nenabídl. Zaujal ho předseda Evropské rady Charles Michel.