CNN Prima News práva žen

práva žen

Výpis příspěvků ke štítku „práva žen“

Džihád na labutích. Ozbrojení Tálibové opět vyrazili na šlapadla a překvapili pozorovatele

Těžce ozbrojení bojovníci Tálibánu opět vyrazili na šlapadla. Členové afghánského radikálního hnutí, které se vloni zmocnilo nadvlády nad zemí, si vyjížďku po oblíbeném jezeře užili po boku místních turistů a s útočnými puškami v ruce. K překvapení mnohých pozorovatelů se na člunech objevilo i pár žen v hidžábech. Po návratu Tálibánu k moci se Afghánistán propadl do hluboké ekonomické i humanitární krize.

Tálibánci se vysmáli reportérce. Ptala se na ženská práva a možnost účastnit se voleb

Když Tálibán převzal moc v Afghánistánu, bylo jasné, že dojde k velkým změnám, například že v zemi bude platit právo šaría. Nicméně zároveň slibovali, že má výklad platit ve zmírněné verzi. To by mělo do jisté míry znamenat i respektování ženských práv. Video, které se šíří po sociálních sítích, ale ukazuje reportérku Hind Hassanovou, která se ptá tří stoupenců hnutí Tálibán na to, jestli by ženy mohly kandidovat ve volbách. Ti se neudrží, začnou se smát a zastavují natáčení.

Tálibán ji chtěl zabít, ze země utekla. Spalte své dresy, radí teď fotbalistka hráčkám

Z Afghánistánu utekla Khalida Popalová v roce 2011, od roku 2016 jí azyl poskytlo Dánsko. Bývalá kapitánka národního afghánského fotbalového týmu se bála o svůj život. Tálibán vyhrožoval, že ji zabije, zavraždil několik jejích příbuzných. Vzhledem k aktuální situaci v zemi radí svým bývalým spoluhráčkám a ženám jediné – smažte své sociální sítě a spalte své dresy.

Bojujme proti násilí na ženách. Šéfka Evropské komise tepe Turecko za chybějící křeslo

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se na Twitteru opřela do poměrů a potírání práv žen v Turecku. Reagovala tak i na audienci ze začátku dubna, kdy spolu s dalším šéfem unijních struktur Charlesem Michelem navštívila tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident tehdy političce nenabídl křeslo, a tak musela sedět na pohovce určené pro nižší diplomaty.