Boček byl velký frajer a hrdina. Jak na zesnulého pilota RAF vzpomínají politici?

Byl velký frajer a hrdina. Tak na zesnulého válečného veterána a bývalého českého stíhacího pilota britského královského letectva (RAF) Emila Bočka vzpomínají politici. Boček zemřel v sobotu ve věku 100 let. Byl posledním žijícím českým pilotem, který usedl v RAF do kokpitu stíhacího letounu.

„Ve věku 100 let zemřel válečný veterán a hrdina Emil Boček. Bojoval za to, aby naše země byla demokratická, svobodná a nezávislá. Ať odpočívá v pokoji,“ uvedl na sociálních sítích premiér Petr Fiala (ODS).

Mezi další členy vlády, kteří kondolovali, se zařadil i ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Dnes zemřel válečný veterán a poslední český stíhací pilot britského královského letectva Emil Boček. Dožil se 100 let. S Emilem Bočkem ztrácí tato země jednoho z výjimečných a statečných lidí. Čest jeho památce,“ sdělil. „Přeji mu, ať jeho duše navždy odpočívá v pokoji,“ dodal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Generál Emil Boček se dožil požehnaného věku. Byl a bude příkladem hrdinství pro nás i další generace. Jeho odchod znamená, že máme mnohem větší zodpovědnost, abychom nikdy nezapomněli, za co hrdinové jako on bojovali,“ řekla pro CNN Prima NEWS ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Vondráček: Otevřu slivovici

Kondolence připojilo také několik senátorů. „Zemřel poslední žijící český stíhací pilot RAF 310. stíhací perutě, generál Emil Boček. Hrdina, který se dočkal rehabilitace až po roce 1989. Pane generále, děkujeme za naši svobodu,“ vzkázal Pavel Fischer. „Čest a sláva navždy. Poděkování za to, že v sobě i v nás posiloval odvahu, víru ve svobodu a jistotu, že zlu se čelit musí, aby bylo poraženo. Velký, velký frajer,“ doplnila Miroslava Němcová (ODS).

O sobotním úmrtí brněnského rodáka informovalo na Facebooku Komunitní centrum pro válečné veterány Brno. Bočkův skon pak potvrdil vedoucí oddělení komunikace generálního štábu Ivo Zelinka s odkazem na informace od Bočkovy rodiny.

Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) Boček zasvětil svůj život boji proti nejzrůdnější totalitě 20. století. „V jeho osobě ztrácíme jednoho z největších hrdinů naší novodobé historie. Čest nejenom jeho památce, ale především jeho odvaze a víře,“ zmínil Pospíšil. „Dnes odešel do nebe skutečný hrdina,“ přidal se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Z opozice na zesnulého generála  zavzpomínal poslanec Radek Vondráček (ANO): „Někdy přijde i opravdu smutná zpráva. Já měl při každém setkání s Emilem Bočkem pocit, že je snad nesmrtelný. Odpočívejte v pokoji, pane generále, děkujeme za všechno. Mimochodem tu slivovici, co jsem od vás dostal, dnes otevřu.“

K narozeninám gratuloval i Karel III.

Boček pocházel z Brna-Tuřan, v poslední době žil v jednom z brněnských domovů pro seniory. Byl posledním žijícím českým pilotem, který usedl v britské RAF do kokpitu stíhacího letounu.

Ještě v únoru tohoto roku přijímal gratulanty ke 100. narozeninám. Primátorce Brna Markétě Vaňkové (ODS) tehdy řekl, že je spokojený, že z dlouhého života nejraději vzpomíná na Velkou Británii za druhé světové války. „Tam bylo dobře. Ty spitfiry, to byly perfektní mašiny. Nebylo to náročný, bylo to moc dobrý,“ uvedl Boček. V dopise mu k významnému jubileu gratuloval i britský král Karel III.

Z nacisty obsazeného Československa Boček odešel v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. Na svém kontě má 26 operačních letů, nalétal 73 hodin a 50 minut.

Brzy po druhé světové válce odešel Boček do civilu, nesdílel tak osud svých někdejších spolubojovníků, kteří se stali po komunistickém převratu terčem represí, případně emigrovali. Nejdříve pracoval jako automechanik, později se z něj stal soustružník.

Za bojové hrdinství obdržel vysoká československá a britská válečná vyznamenání. Prezident Václav Klaus mu v roce 2010 propůjčil nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva III. třídy, prezident Miloš Zeman mu v roce 2019 udělil stejný řád nejvyšší třídy.

Tagy: