Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček, bylo mu 100 let. O úmrtí brněnského rodáka, posledního žijícího letce RAF českého původu, informovalo Komunitní centrum pro válečné veterány Brno. Boček byl rodák z Brna-Tuřan, v poslední době žil v jednom z brněnských domovů pro seniory.
Boček odešel bojovat z nacisty obsazeného Československa v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. Na svém kontě má 26 operačních letů, nalétal 73 hodin a 50 minut.
ČTĚTE TAKÉ: Týral prezident Zápotocký vězně v koncentráku? Gottwaldův nástupce nebyl jen bodrý strýc
Za bojové hrdinství obdržel vysoká československá a britská válečná vyznamenání. Prezident Václav Klaus mu v roce 2010 propůjčil nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva III. třídy, prezident Miloš Zeman mu v roce 2019 udělil stejný řád nejvyšší třídy.
Sté narozeniny oslavil Boček v únoru, dopisem mu gratuloval i britský král Karel III. V listu, jehož fotografii zveřejnil britský velvyslanec v Česku Matthew Field, poslal Bočkovi nejvřelejší gratulace, slovo nejvřelejší podtrhl. Král dále uvedl, že nezdolná statečnost, odhodlání a oddanost povinnosti Bočka a jeho spolubojovníků nebudou ve Velké Británii nikdy zapomenuty.
Brzy po druhé světové válce odešel Boček do civilu, nesdílel tak osud svých někdejších spolubojovníků, kteří se stali po komunistickém převratu terčem represí, případně emigrovali. „Zrovna pan generál Boček měl štěstí, jemu se perzekuce vyhnula. Demobilizoval v březnu 1946 a odešel do civilního zaměstnání,“ uvedl nedávno historik Jan Břečka. Boček pracoval nejdříve jako automechanik, poté jako soustružník.
Velký frajer
Na Bočkovo úmrtí reagovali i čeští politici. „Generál Boček bojoval za to, aby naše země byla demokratická, svobodná a nezávislá. Ať odpočívá v pokoji,“ napsal na Twitter český premiér Petr Fiala (ODS).
Ve věku 100 let zemřel válečný veterán a hrdina Emil Boček.
— Petr Fiala (@P_Fiala) March 25, 2023
Generál Boček bojoval za to, aby naše země byla demokratická, svobodná a nezávislá. Ať odpočívá v pokoji. pic.twitter.com/Px7TU4MKZo
Nad smrtí československého letce vyjádřili lítost i senátoři Zdeněk Hraba, Jiří Růžička nebo Miroslava Němcová (ODS). Podle političky občanských demokratů byl Boček „velký, velký frajer“. Senátor Pavel Fischer Bočkovi poděkoval za „naši svobodu“.
Podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky byl Boček nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. „Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk,“ napsal Řehka na armádním Twitteru
„S velkým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí generála Emila Bočka. Poslední z generace pilotů, kteří bojovali ve druhé světové válce, nám byl vzorem a inspirací. Jsem rád, že jsem mu mohl minulý týden v Brně předat osobní dopis od krále Karla III. Čest jeho památce!“ uvedl na Twitteru britský velvyslanec Field.