Bodový systém se musí zpřísnit, pro řidiče už to není strašák, myslí si Neřold

Změny v bodování řidičů jsou nutné. V pořadu 360° to řekl ředitel BESIPu Tomáš Neřold. Šoférům už prý během 14 let fungování systému otrnulo. Změny cílí také na začínající řidiče, kterým, pokud bude novela silničního zákona schválena, hrozí odebrání řidičského průkazu už za šest bodů.

To hlavní v bodovém systému podle Neřolda zůstává, jen bylo třeba učinit změny, aby vše bylo přehlednější. „Aby řidiči jasně věděli, měli v hlavě takový katalog, kolik je za co bodů,“ vysvětlil Neřold s tím, že zpřehlednit by se měl i sazebník pokut, kde jsou podle návrhu pevné sazby. „Klade to také více důrazu na to, aby se řidiči nevymlouvali v těch nekonečných správních řízeních, kde nikdo nepopírá, že mohou být v právu, ale na druhou stranu je tam spousta těch obstrukčních taktik,“ dodal Neřold.

Podle šéfa BESIPu je nutné sankce za porušování pravidel provozu zpřísnit. „Tím, že je to už 14 let, kdy tu bodový systém máme, neplatí už na řidiče jako takový strašák, podobně jako když začínal fungovat,“ vysvětlil Neřold. Podle něj jsou potřeba jasné sankce, které na řidiče platí. „Nepochybně ale také potřebujeme bezpečnější silnice, takže je to jeden díl – ale velmi důležitý – do té skládanky,“ doplnil k sankcím Neřold, podle kterého umírá na českých silnicích zbytečně mnoho lidí.

Zpřísnění by se mělo týkat také začínajících řidičů. Ti by v případě schválení novely silničního zákona přišli o řidičský průkaz už po šesti bodech. Podle statistik BESIPu způsobují řidiči začátečníci výrazný počet těch nejtěžších nehod, při kterých i umírají lidé. „Mělo by to působit hlavně preventivně, výchovně, aby každý věděl, že si na začátku musí dávat pozor,“ vysvětlil Neřold a dodal, že je také důležité, aby správně fungovaly autoškoly a naučily své žáky, jak se na silnici správně chovat.

Vláda v pondělí schválila novelu silničního zákona, která by měla dopad i na bodový systém. Za dopravní přestupky tak možná budou místo současné sedmibodové škály policisté a úřady nově ukládat dva, čtyři a šest bodů. Nový systém, který začne platit od roku 2022, by měl přísněji postihovat závažné přestupky, za něž bude hrozit až tříletý zákaz řízení. U bagatelních prohřešků se naopak sankce sníží. Návrh nyní projedná Parlament.

Tagy: