reklama

Bodový systém se musí zpřísnit, pro řidiče už to není strašák, myslí si Neřold

Změny v bodování řidičů jsou nutné. V pořadu 360° to řekl ředitel BESIPu Tomáš Neřold. Šoférům už prý během 14 let fungování systému otrnulo. Změny cílí také na začínající řidiče, kterým, pokud bude novela silničního zákona schválena, hrozí odebrání řidičského průkazu už za šest bodů.

reklama

To hlavní v bodovém systému podle Neřolda zůstává, jen bylo třeba učinit změny, aby vše bylo přehlednější. „Aby řidiči jasně věděli, měli v hlavě takový katalog, kolik je za co bodů,“ vysvětlil Neřold s tím, že zpřehlednit by se měl i sazebník pokut, kde jsou podle návrhu pevné sazby. „Klade to také více důrazu na to, aby se řidiči nevymlouvali v těch nekonečných správních řízeních, kde nikdo nepopírá, že mohou být v právu, ale na druhou stranu je tam spousta těch obstrukčních taktik,“ dodal Neřold.

K tématu

Podle šéfa BESIPu je nutné sankce za porušování pravidel provozu zpřísnit. „Tím, že je to už 14 let, kdy tu bodový systém máme, neplatí už na řidiče jako takový strašák, podobně jako když začínal fungovat,“ vysvětlil Neřold. Podle něj jsou potřeba jasné sankce, které na řidiče platí. „Nepochybně ale také potřebujeme bezpečnější silnice, takže je to jeden díl – ale velmi důležitý – do té skládanky,“ doplnil k sankcím Neřold, podle kterého umírá na českých silnicích zbytečně mnoho lidí.

Zpřísnění by se mělo týkat také začínajících řidičů. Ti by v případě schválení novely silničního zákona přišli o řidičský průkaz už po šesti bodech. Podle statistik BESIPu způsobují řidiči začátečníci výrazný počet těch nejtěžších nehod, při kterých i umírají lidé. „Mělo by to působit hlavně preventivně, výchovně, aby každý věděl, že si na začátku musí dávat pozor,“ vysvětlil Neřold a dodal, že je také důležité, aby správně fungovaly autoškoly a naučily své žáky, jak se na silnici správně chovat.

Vláda v pondělí schválila novelu silničního zákona, která by měla dopad i na bodový systém. Za dopravní přestupky tak možná budou místo současné sedmibodové škály policisté a úřady nově ukládat dva, čtyři a šest bodů. Nový systém, který začne platit od roku 2022, by měl přísněji postihovat závažné přestupky, za něž bude hrozit až tříletý zákaz řízení. U bagatelních prohřešků se naopak sankce sníží. Návrh nyní projedná Parlament.

K tématu

Tagy: nový silniční zákon BESIP Tomáš Neřold 360⁰ bodový systém

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

reklama
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama