CNN Prima News bodový systém

bodový systém

Výpis příspěvků ke štítku „bodový systém“

PŘEHLEDNĚ: Za alkohol méně bodů, systém postihů se řidičům mění. Na co si musí dát pozor?

V lednu vejdou v platnost nová pravidla pro provoz na silnici. Výrazně se promění například bodový systém, zavede se řidičák na zkoušku pro sedmnáctileté, a pokud řidiči zapomenou papíry doma, nebude jim za to hrozit postih. Na silnicích se objeví také nové značky a zruší se velký technický průkaz. Příští rok přinese i změny za prohřešky spojené s užitím návykových látek za volantem, a to včetně alkoholu. Podívejte se, co všechno se od roku 2024 pro české šoféry mění.

PŘEHLEDNĚ: Nový bodový systém či řidičák na zkoušku. Šoféry čeká od roku 2024 revoluce

Příští rok bude pro řidiče v mnoha ohledech revoluční. Výrazně se promění například bodový systém, zavede se řidičák na zkoušku pro sedmnáctileté, a pokud řidiči zapomenou řidičský průkaz doma, nebude za to postih. Na silnicích se však objeví také nové značky a zruší se velký technický průkaz. Podívejte se, co všechno se od následujícího roku pro české šoféry změní.

Vyšší pokuty za závažné přestupky a řidičák od 17. Šoféry v Česku zřejmě čeká revoluce

Bodový systém pro řidiče se od příštího roku změní. Vedle toho bude možné si již od 17 let pořídit řidičský průkaz na zkoušku a učit se pod dohledem mentora. Návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích již v lednu schválila vláda a aktuálně by se tématem měli zabývat poslanci. Podívejte se, co vše se od roku 2023 změní, pokud zákonodárci pro změnu pravidel zvednou ruku.

Změna trestů pro řidiče: Vyšší pokuta za jízdu pod vlivem, domluva za špatné parkování

Bodový systém pro řidiče se od příštího roku změní. Vláda ve středu schválila návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která systém bodů zjednodušuje. Nově například zavádí pouze tři skupiny trestných bodů, zvyšuje ale také pokuty za závažné přestupky. Nově zavádí možnost řídit auto od 17 let pod dohledem či řidičský průkaz na zkoušku. Po jednání vlády to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Novelu musí ještě schválit Parlament.

Viník tragické nehody v Bratislavě měl na kontě 16 přestupků. Proč nepřišel o řidičák?

Viník tragické nedělní nehody v Bratislavě Dušan Dědeček za 11 let spáchal 16 dopravních přestupků. Ve většině případů překročil rychlost. Prokurátor podal návrh na vzetí Dědečka do vazby právě kvůli obavě, aby nepokračoval v trestné činnosti. Odborníci vysvětlili, proč bývalý šéf Deaflympijského výboru Slovenska v minulosti nepřišel o řidičský průkaz. Podle analytika Jozefa Drahovského k přestupkům nejspíše došlo před zavedením současného systému.

PŘEHLEDNĚ: Nový bodový systém. Za co vám bude hrozit ztráta řidičáku či tučná pokuta?

Řidiči si budou muset brzy začít dávat ještě větší pozor na některá provinění za volantem. Ministerstvo dopravy nedávno představilo nový bodový systém, který by měl začít platit již od roku 2024, a za nejzávažnější prohřešky bude nově platit přísný systém „dvakrát a dost“, kdy šofér může přijít rovnou o šest bodů z dvanácti. Změnila se ale také výše pokut a další tresty. Podívejte se proto, jak se budou nově nejtěžší přečiny řešit.

Úprava bodového systému i 17letí řidiči. Kupka chystá revoluci v dopravě

V Česku by brzy mohli řídit auto i sedmnáctiletí řidiči. Na silnice by mohli pod dohledem zkušenějších šoférů. Ministerstvo dopravy to chce navrhnout společně s úpravou bodového systému. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dále počítá se zpřísněním sankcí za závažnější přestupky a naopak snížit postih u méně závažných porušení. Změny by měly začít platit od roku 2024.

Nevěřte hospodským řečem, varuje šéf dopravní policie. Slibuje přísnější bodový systém

Policie přichází s novou mediální kampaní, od které si slibuje snížení množství nehod na českých silnicích. Ředitel služby dopravní policie ČR Jiří Zlý v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že jen za poslední desetiletí v Česku kvůli nepřiměřené rychlosti zemřelo přes dva tisíce lidí. Rychlá jízda podle něj mnohdy ani nic neřeší, protože mnoho času neušetří. Zlý také přiznal, že by byl pro zpřísnění bodového systému.