Bouře v Beskydech vyrvala a polámala stovky stromů. Turisté ignorují varování záchranářů

Vichřice napáchala v beskydském lese hotovou paseku.

Popadané stromy v Beskydech

Víkendová vichřice napáchala v lese nedaleko Mostů u Jablunkova spoušť. Stromy šly k zemi jeden po druhém, několik z nich spadlo i na místní chatky. V nadcházejících dnech hrozí podle lesníka Oldřicha Gajduška pády dalších smrků. Horští záchranáři varovali turisty před cestami na hraniční hřeben Beskyd, mnoho z nich výstrahu ignoruje.

Rozsah škod hasiče zaskočil. „Popadaných stromů bylo neskutečné množství. Jenom na Hrčavské cestě jich mohlo být kolem dvou stovek. Spadly i na domy a chatky, jedna z nich kvůli tomu půjde k zemi,“ popsal pro CNN Prima NEWS Miroslav Kohout, jeden ze zasahujících mužů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kroupy jako tenisáky, záplavy i sesuvy půdy. Evropa je v sevření řádících živlů

Vichřice kosila ve velkém stromy i v podhůří. V Bukovci rozpůlila nejvyšší a nejstarší jilm v Česku zvaný Hraničář. Jeho stáří se odhaduje na 360 let a jeho obvod měří přes sedm metrů. Odstranit veškeré následky živelní pohromy bude podle lesníků trvat zhruba tři měsíce.

„Jedná se o smrky, často na podmáčených stanovištích. Ty mají obecně mělké kořeny,“ vysvětlil lesník Oldřich Gajdušek. Mnoho dalších stromů podle něj kvůli následkům silného větru ještě spadne. Horští záchranáři proto varují turisty před návštěvami oblastí Čantoryje, Kohútky či Bílého kříže. Mnoho jich na výzvy však nedbá. „Hlavně cyklisti si neuvědomí, kdo je bude vyprošťovat,“ nechápe nerozvážnost Kohout.

Turisty zachraňovaly vrtulníky

Beskydská túra se v sobotu několika výletníkům vymstila. Dva slovenští turisté, muž a žena, které zastihla bouře cestou na Masarykovu chatu, se ukryli pod stromem, do kterého následně udeřil blesk. Odlomená část kmene muže zaklínila a způsobila mu vážná zranění. Poranění utržila v jiné části pohoří i mladá dívka ze Slovenska. Té pád stromu způsobil otřes mozku a zranění hrudníku a břicha.

Do nemocnic oba zraněné přepravily vrtulníky. Zásahy komplikoval silný vítr a nepřístupný terén, uvedl v neděli náčelník Radan Jaškovský.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Sobotní bouře zanechala v Česku spoušť

Tagy: