Brambory zdraží až o 60 procent, varují zemědělci. Cenu ovlivní i podzimní úroda

Jaká bude úroda a cena brambor?

Začala sklizeň raných brambor, zemědělci zatím hlásí průměrné výnosy. Jestli stoupnou, nevědí, zato ale vědí, že určitě stoupne cena brambor. Proti současné době klidně o 60 procent. Farmáři tvrdí, že do ní musejí promítnout vyšší náklady, které mají.

První letošní brambory jsou tu. I přestože v jarních měsících bylo sucho, jsou výnosy třeba v Lysé nad Labem celkem slušné. „První porosty polní odrůdy se sklízejí okolo 24 nebo 23 tun z hektaru, což je takový slušný výsledek. Není to nic extra rekordního, ale není to špatné,“ zhodnotil obchodní ředitel Družstva Bramko Aleš Schneiberg.

Do letošní ceny brambor se budou podle farmářů promítat i vyšší náklady – a to hlavně za hnojiva, paliva do strojů a také za energie. „Jednoznačně máme největší problémy s elektrikou, tam se ty vstupy zvýšily o 300 procent,“ potvrdil Schneiberg.

Momentálně se kilo brambor pohybuje kolem 15 korun. Za letošní české brambory si ale brzy připlatíme. „Někde se to může pohybovat okolo 25 korun,“ předpověděl zemědělec.

Soběstačnost Česka v produkci brambor je zhruba 80 procent. Odborníci na zemědělství ale předpokládají, že v budoucnu bude čím dál těžší bojovat s konkurencí ze zahraničí. „U nás je výnos mezi 25 až 30 tunami z hektaru, zatímco v zemích Evropské unie je to 50, někde dokonce 60 tun,“ uvedl agrární analytik Petr Havel.

V supermarketech jsou pak brambory ze zahraničí levnější než ty české. „Já chápu to, že si lidé umí připlatit něco málo za české brambory, ale představa bramborářů, že lidé budou platit dvojnásobek než za jiné brambory, je úplně z jiného vesmíru,“ kritizoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Cenu také ovlivní, jaký bude výnos pozdních brambor, které se sklízí v září. Důležité podle pěstitelů je, aby dostatečně pršelo v červnu a červenci.

Tagy: