reklama

Ničení pralesů pokračuje. Brazílie znovu urychlila odlesňování Amazonie

Brazílie po čtyřměsíčním útlumu urychlila odlesňování Amazonie. V říjnu tam vykáceli stromy na ploše 836 kilometrů čtverečních. Podle agentury AFP to odhalily satelity Národního ústavu vesmírného výzkumu (INPE).

reklama

Od ledna do října se letos v Amazonii vykácelo téměř 8 tisíc kilometrů čtverečních lesů, loni takové číslo bylo ještě o 500 metrů čtverečních větší. Situace se rychle zhoršuje od loňského nástupu prezidenta Jaira Bolsonara. V roce 2018 byly v Amazonii vykáceny lesy na zhruba 5 tisících kilometrech čtverečních.

Znepokojení vyvolávají také stále rozsáhlejší lesní požáry. V prvních deseti měsících letošního roku hořelo na více než 93 tisících místech. „Odlesňování i lesní požáry mají tutéž příčinu – chybí zde politika ochrany životního prostředí,“ sdělil Rômulo Batista z ochranářské organizace Greenpeace.

Viceprezident Brazílie Hamilton Mourao vzal minulý týden diplomaty z několika zemí na vyhlídkový let, aby jim ukázal, že situace v Brazílii není tak špatná, jak se říká. Několik nevládních organizací ale upozornilo, že vybral trasu nad územím, které není odlesňováním tolik zasaženo.

Situace v Amazonii se dostala i do kampaně před prezidentskými volbami v USA. Demokratický kandidát Joe Biden v kampani pohrozil, že jako prezident vyvodí důsledky, pokud bude odlesňování Amazonie pokračovat. Biden volby v listopadu vyhrál, Bolsonaro mu však doposud negratuloval.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Krimi

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Co se stalo v Dolních Chabrech? Záhada, která se udála před půlnocí v rodinném domě v klidné ulici, dostává základní obrysy. Další zdroj totiž potvrdil verzi, kterou redakce Krimi zpráv CNN Prima NEWS už zveřejnila, a navíc přidal podrobnosti. Co bylo na začátku a proč měl vzít teprve čtrnáctiletý hoch do ruky nůž, zatím není jasné. Záchranáři ale bojovali o život dvou lidí.

Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?
Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty
Další články
reklama
reklama