reklama

Ničení pralesů pokračuje. Brazílie znovu urychlila odlesňování Amazonie

Brazílie po čtyřměsíčním útlumu urychlila odlesňování Amazonie. V říjnu tam vykáceli stromy na ploše 836 kilometrů čtverečních. Podle agentury AFP to odhalily satelity Národního ústavu vesmírného výzkumu (INPE).

reklama

Od ledna do října se letos v Amazonii vykácelo téměř 8 tisíc kilometrů čtverečních lesů, loni takové číslo bylo ještě o 500 metrů čtverečních větší. Situace se rychle zhoršuje od loňského nástupu prezidenta Jaira Bolsonara. V roce 2018 byly v Amazonii vykáceny lesy na zhruba 5 tisících kilometrech čtverečních.

Znepokojení vyvolávají také stále rozsáhlejší lesní požáry. V prvních deseti měsících letošního roku hořelo na více než 93 tisících místech. „Odlesňování i lesní požáry mají tutéž příčinu – chybí zde politika ochrany životního prostředí,“ sdělil Rômulo Batista z ochranářské organizace Greenpeace.

Viceprezident Brazílie Hamilton Mourao vzal minulý týden diplomaty z několika zemí na vyhlídkový let, aby jim ukázal, že situace v Brazílii není tak špatná, jak se říká. Několik nevládních organizací ale upozornilo, že vybral trasu nad územím, které není odlesňováním tolik zasaženo.

Situace v Amazonii se dostala i do kampaně před prezidentskými volbami v USA. Demokratický kandidát Joe Biden v kampani pohrozil, že jako prezident vyvodí důsledky, pokud bude odlesňování Amazonie pokračovat. Biden volby v listopadu vyhrál, Bolsonaro mu však doposud negratuloval.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte

Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte

Ereprezentace, efotbalista roku, trenér či mentální kouč esportového týmu. To jsou teď velmi specifické pojmy, které ale budou v tuzemském prostředí ke slyšení čím dál tím častěji. Český gaming je na vzestupu a své o tom ví Lukáš Pour alias T9Laky. Před necelými dvěma lety mu nabídla práci fotbalová Viktoria Plzeň, která tehdy zakládala divizi esportu a chtěla mít reprezentanty v populární videohře FIFA. „Možná to může znít divně, ale spoustu lidí si neuvědomuje, jak moc je tato hra psychicky náročná,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS 23letý Pour.

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama