reklama

Další nepřiměřený zákrok policie? Afroameričan se udusil podobně jako Floyd

Příbuzní zesnulého Afroameričana Daniela Prudea žádají, aby z jeho březnové smrti byli obviněni policisté. Ve středu uspořádali tiskovou konferenci, na které zveřejnili kamerové záznamy z vest zasahujících strážníků. Na videu je vidět, jak nahého Prudea v Rochesteru policie zatkla a dala mu na hlavu tzv. plivací masku. Prude zemřel o týden později v nemocnici na následky udušení. Stejnou příčinu smrti odhalila soukromá pitva také u George Floyda, který nepřežil policejní zákrok v Minneapolisu.

reklama

Jednačtyřicetiletý Daniel Prude zemřel v nemocnici 30. března poté, co ho lékaři odpojili od podpůrných dýchacích přístrojů. Podle lékařů bylo příčinou smrti udušení. Alespoň trochu jasno do případu vznesl právník s rodinou zesnulého ve středu, kdy zveřejnili záběry z policejních kamer, které dostali prostřednictvím žádosti o veřejné záznamy.

K tématu

Policii zavolal 23. března večer Prudeův bratr Joe, u kterého byl údajně psychicky nemocný Daniel na návštěvě. Utekl ale z domu a zcela nahý se potuloval ulicemi Rochesteru ve státě New York. Den před incidentem byl prý převezen do nemocnice kvůli duševním problémům.

Plival na lidi a chtěl se vloupat do kamionu

Důvodem nasazení tzv. plivací masky bylo podle strážníků to, že Prude prohlašoval, že má koronavirus a hodlá plivat na všechny okolo. Z policejních záznamů je také patrné, že před zatčením se Prude snažil vloupat do kamionu, jehož řidič to samozřejmě nahlásil.

Po nasazení kukly si do té doby na silnici sedící Prude lehl a začal řvát. Když mu policisté řekli, aby přestal plivat, začal vydávat zvuky připomínající vrčení a kňučení. Strážníci mu následně nasadili pouta a přitiskli hlavu na betonovou cestu. Další důstojník mu poté klekl na záda. Celá akce trvala zhruba dvě minuty. Prude se měl následně ještě pozvracet. Soudní lékař v pitevní zprávě uvedl, že smrt byla způsobena „komplikacemi asfyxie (dušení) při omezování tělesné síly“.

Bratr žádá propuštění strážníků

„Volal jsem policii, aby se bratrovi dostalo pomoci a ne lynčování. Zabili jste bezbranného černocha. Zabili jste bratra, syna, strýce,“ uvedl na středeční tiskové konferenci Joe Prude, který žádá obvinění policistů a jejich propuštění ze služby. O celé věci se s půlročním zpožděním dozvěděli také tamní politici a další osobnosti.

K tématu

Ve středu se více než stovka demonstrantů na dlouhé hodiny shromáždila v centru Rochesteru před policejní stanicí a pochodovala na ulici, kde byl Prude zadržen. Kromě rasismu a tvrdého policejního útoku jim také vadilo, že zveřejnění videa trvalo tak dlouho. „Chápu, že lidé byli naštvaní kvůli jeho smrti a frustrovaní ze zpožděného zveřejnění videa,“ prohlásil šéf policie v Rochesteru La'Ron D. Singletary.

Dva měsíce před Floydem

Rodinný právník Pruedových Elliot Dolby-Shields se ohradil zejména proti policejní práci. Podivil se, že strážníci, kteří proti Danielovi zasahovali, stále chodí po ulicích a zatýkají. Dále spekuloval, proč trvalo policistům tak dlouho, než zavolali lékařskou pomoc a začali s resuscitací.

K celé události došlo přibližně dva měsíce před tím, než byl v Minneaopolisu zavražděn Afroameričan George Floyd. Ten také zemřel na následky zranění způsobených při zatýkání, když mu bělošský policista Derek Chauvin více než devět minut klečel na krku.

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
Chelsea poklekla, domácí podporu BLM odmítli. Hanba, šili do Krasnodaru fanoušci
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
ANKETA: Dodržují Češi zákaz nočního vycházení? Ptali jsme se lidí v centru Prahy
Další články
reklama
reklama