reklama

Británie jako první schválila použití vakcíny proti covidu od Pfizera a BioNTechu

Velká Británie se stala první zemí na světě, která schválila vakcínu proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech pro široké užití. Britská regulační agentura MHRA uvedla, že látka poskytuje až 95procentní ochranu a je bezpečná.

reklama

Podle BBC si Spojené království již objednalo 40 milionů kusů vakcíny, kterou se po dvou dávkách může nechat naočkovat 20 milionů lidí. V blízké době by mělo být k dispozici přibližně 10 milionů dávek, přičemž první dorazí do Velké Británie v příštích dnech.

Odborníci apelují na britskou veřejnost, aby i přes možnost očkování dodržovala koronavirová opatření. Zároveň vypracovali prozatímní seznam lidí s největším rizikem nákazy, mezi které patří obyvatelé a zaměstnanci pečovatelských domů, lidé nad 80 let a další zdravotní a sociální pracovníci. Hromadná imunizace všech osob nad 50 let i mladších lidí se zdravotními riziky podle nich začne, jakmile bude v roce 2021 k dispozici více vakcín.

Vývoj vakcíny obvykle trvá několik let

Očkovací látka od společností Pfizer a BioNTech je vytvořena na bázi mRNA a využívá malý fragment genetického kódu z pandemického viru, aby naučil tělo bojovat proti koronaviru a budovat si imunitu.

Jedná se o nejrychlejší proces, kdy koncept vakcíny přešel k realitě. Obvykle vývoj trvá několik let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Třetí vlna covidové pandemie klepe v Česku na dveře. Odborníci se bojí černého scénáře
Koronavirus

Třetí vlna covidové pandemie klepe v Česku na dveře. Odborníci se bojí černého scénáře

Epidemie COVID-19 se v Česku již několik týdnů zhoršuje. V sobotu došlo k největšímu víkendovému nárůstu nakažených od 8. května. Odborníci se obávají podobného počtu nakažených a hospitalizovaných jako během loňského podzimu a mnozí z nich vidí naději v očkování, konkrétně v aplikaci třetí dávky. Situace koronavirové pandemie se znovu zhoršuje i ve světě.

Krev, pot a stehy Tomáše Součka. Ještěže nepřišel o oko, píší fanoušci po ošklivém zranění

V neděli skončila úctyhodná série českého záložníka Tomáše Součka. Poprvé od 7. března 2020 se stalo, že by v dresu West Hamu United neodehrál v Premier League kompletních 90 minut. Mohl za to ošklivý a nešťastný okamžik v závěrečné patnáctiminutovce zápasu na hřišti Evertonu. Železný muž sestavy „kladivářů“ se mohl radovat z výhry jeho týmu, ovšem tyto tři body, zanechaly na obličeji exslávisty pořádné šrámy.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

Škoda zastaví na 14 dní výrobu, v provozu nechá jednu linku. Může za to nedostatek čipů

Automobilka Škoda Auto od pondělí na následující dva týdny zcela zastaví výrobu ve všech třech svých tuzemských závodech, výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při této odstávce chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut, informoval vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama