reklama

Británie jako první schválila použití vakcíny proti covidu od Pfizera a BioNTechu

Velká Británie se stala první zemí na světě, která schválila vakcínu proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech pro široké užití. Britská regulační agentura MHRA uvedla, že látka poskytuje až 95procentní ochranu a je bezpečná.

reklama

Podle BBC si Spojené království již objednalo 40 milionů kusů vakcíny, kterou se po dvou dávkách může nechat naočkovat 20 milionů lidí. V blízké době by mělo být k dispozici přibližně 10 milionů dávek, přičemž první dorazí do Velké Británie v příštích dnech.

Odborníci apelují na britskou veřejnost, aby i přes možnost očkování dodržovala koronavirová opatření. Zároveň vypracovali prozatímní seznam lidí s největším rizikem nákazy, mezi které patří obyvatelé a zaměstnanci pečovatelských domů, lidé nad 80 let a další zdravotní a sociální pracovníci. Hromadná imunizace všech osob nad 50 let i mladších lidí se zdravotními riziky podle nich začne, jakmile bude v roce 2021 k dispozici více vakcín.

Vývoj vakcíny obvykle trvá několik let

Očkovací látka od společností Pfizer a BioNTech je vytvořena na bázi mRNA a využívá malý fragment genetického kódu z pandemického viru, aby naučil tělo bojovat proti koronaviru a budovat si imunitu.

Jedná se o nejrychlejší proces, kdy koncept vakcíny přešel k realitě. Obvykle vývoj trvá několik let.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

„Čeští agrobaroni nedokáží vyrábět tak efektivně jako zahraniční konkurence, a proto požadují kvóty na potraviny,“ soudí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který diskutoval v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s poslancem Radimem Fialou (SPD). Ten předložil pozměňovací návrh o povinných kvótách na české potraviny Sněmovně a ta ho i přes výhrady opozice schválila. Návrh tak putuje do Senátu.

reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Praha má problém: Soud zrušil kolaudaci velké části tunelu Blanka
Mladík strčil kolegovi fixu do konečníku a mlátil ho přes penis. Odpyká si pět let
Další články
reklama
reklama