Archeologové se radují ze vzácného nálezu. Meč se po více než 3000 letech stále leskne

Opravdu podivuhodný nález se v minulém týdnu podařil německým archeologům. Jde o zachovalý více než 3000 let starý bronzový meč. Objev oznámil Bavorský zemský úřad pro ochranu historických památek (BLfD), který uvedl, že zbraň je v tak dobrém stavu, že se „ještě stále leskne“. Zřejmě se jedná o součást bohaté pohřební výbavy. O události informoval server CNN.

K podivuhodnému nálezu došlo v Nördlingenu ležícímu mezi Norimberkem a Stuttgartem. Archeologové na místě starověkého pohřebního místa odkryli bronzový meč s osmiúhelnou rukojetí, který BLfD označilo za mimořádný. Zachovalý artefakt datují do čtrnáctého století před naším letopočtem, tedy střední doby bronzové.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záchody z doby železné odhalily tajemství. Obyvatele Jeruzaléma často trápila úplavice

„Meč i pohřeb se musí prozkoumat, aby naši archeologové dokázali tyto vykopávky přesněji klasifikovat,“ citoval britský The Guardian profesora Mathiase Pfeila, hlavu BLfD. Takto zachovalý nález je podle něj opravdovou raritou.

Podle CNN se meč našel v hrobě, do něhož byli pohřbeni tři lidé, o vzájemném vztahu zatím nic nevíme. Jasné je pouze to, že muž, žena a dítě byli do hrobu uloženi přibližně ve stejnou dobu jako meč a další zejména bronzové dary pro zemřelé.

Tagy: