reklama

Zábava pro malé i velké: Sčítání ptáků na krmítku. Zapojte se i vy!

Zjišťování početnosti ptáků je jednou z nejstarších součástí ornitologie. Od druhé poloviny 20. století se rozvíjejí plošné sčítací programy za účasti dobrovolníků. Nám se teď blíží sčítání ptáků na krmítku od 7.–9. 1. 2022, kterého se mohou zúčastnit i dobrovolníci bez předešlých zkušeností. První sčítání tohoto typu se konalo loni v říjnu a zapojilo se do nich 14 tisíc účastníků. 

reklama

Jak na to?

  • Nejlepším místem pro sčítání je krmítko s pestrou nabídkou potravy.
  • Sčítá se po dobu 1 hodiny.
  • U každého druhu si zapíšeme ten největší počet viděný najednou (může se jednat i o prolétající ptáky).
  • Výsledky pak můžete poslat on-line nebo zapsat do formulářů (jsou volně ke stažení) na danou adresu do 14. 1. 2022.

Podrobný návod i s videem od České společnosti ornitologické najdete ZDE.

Znáte ptáky, kteří vám létají na krmítko? Zde to zjistíte.

Čím více lidí se ho účastní, tím větší je plošné pokrytí a tím přesnější a kvalitnější jsou získané údaje. Toto sčítání je důležité, protože zatím o ptácích, kteří u nás v zimě pobývají, moc informací nemáme. Navíc se dají porovnávat výsledky z daných let a zjistit tak, které druhy ubývají a které naopak přibývají.

Při elektronickém odevzdávání výsledků získáte certifikát s profilem svého krmítka.

Odpovědi na nejčastější otázky najdete na ČSO.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama