reklama

Covid Mikulášům a čertům nepřeje. Města opět ruší veřejné akce, možnosti ale přesto jsou

Už o víkendu budou děti jako na trní při čekání na Mikuláše. Přijde ale letos vůbec? Loni jsme totiž v těchto dnech žili v lockdownu a ani letos to nevypadá s oblíbenou tradicí růžově. Kvůli epidemické situaci města veřejné akce ruší.

reklama

Loni se s peklem dalo spojit jen on-line, na koronavirovou krizi jsou totiž i čerti krátcí. Jelikož epidemická situace není letos o moc příznivější, je otázkou, zda se děti mají vůbec návštěvy pekelníků a Mikuláše letos obávat.

„S opatřeními je to těžké, protože ne všechna jsou logická a dají se odůvodnit rozumem,“ říká ředitel Kulturního zařízení města Pelhřimov Martin Ecler alias Lucifer. Stojí si za tím, že děti už byly zavřené dost dlouho.

Letos se chce místo na obrazovku dívat malým hříšníkům do očí. „Na místě bude dezinfekce u vstupu, všichni čerti budou testováni a budou dodržovat od těch dětí patřičný odstup,“ vysvětluje Ecler.

Na větší akce existuje povolená covidová varianta, tedy maximálně 20 lidí uvnitř a u rodičů doklad o očkování. Není tak divu, že starostové obcí hromadné akce raději ruší.

Pokud ale chcete nadílku se vším všudy, trojici nadpozemských bytostí si můžete pozvat domů. Například Viktorie Kejlová s kamarády má diář úplně nabitý. „Náš Mikuláš je očkovaný a my si zařídíme PCR testy,“ říká dívka, která pravidelně chodí za čerta.

Viktorie Turková, která se obléká do kostýmu anděla, říká, že zájemci volají už 14 dní dopředu. „Zatím máme zájem okolo 20 lidí,“ dodává. Podle epidemiologů by návštěva měla ideálně proběhnout venku před domem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření
360°

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama