reklama

Češi nechtějí povinné očkování a jsou drtivě proti zavření vánočních trhů, ukazuje průzkum

Více než polovina Čechů nesouhlasí se zavedením povinného očkování proti covidu, ukázal nový průzkum agentury SANEP. Ta ve své zprávě mimo jiné uvádí, že více než 71 procent dotázaných se vyslovilo proti uzavření vánočních trhů.

reklama

Na otázku, zda by mělo být v České republice schváleno povinné očkování proti nemoci COVID-19, odpověděla nadpoloviční většina dotázaných nesouhlasně, konkrétně 58,5 % lidí. Naopak pro zavedení této povinnosti se vyslovilo 35,7 % respondentů. Zbylých 5,8 % ve věci stále nemá jasno.

Očkování proti covidu by mohlo být v ČR pro některé skupiny obyvatel povinné od 1. března příštího roku. Týkalo by se zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, hasičů, policistů, vojáků a vězeňské služby, k tomu také všech lidí starších 60 let. Výjimky by měli pouze ti, kteří se nemohou vakcinovat ze zdravotních důvodů.

V pondělí to současné vládě v demisi navrhl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Háček je však v tom, že nastupující kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) včetně kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) má k povinnému očkování především pro starší věkové skupiny opatrnější postoj.

Povinné očkování upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Konkrétní nemoci, proti kterým se povinně očkuje, pak upravuje vyhláška. Budoucí kabinet by tak rozhodnutí současné vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) v demisi mohl jednoduše zrušit.

„Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Není to zákon, je to vyhláška. Ta je velmi snadno změnitelná. Já teď ale činím to, co myslím, že je v této situaci správné,“ konstatoval Vojtěch.

Jen čtvrtina lidí by nechala vánoční trhy zavřené

Další otázkou agentury SANEP bylo, zda lidé souhlasí s nařízením vlády, která v rámci nouzového stavu ze dne na den zrušila tu část vánočních trhů, která se týká hromadné konzumace jídla a pití. S tím vyjádřila nesouhlas drtivá většina dotázaných. Proti této restrikci se postavilo 71,3 % lidí. Naopak 23,8 % respondentů souhlasilo. Necelých 5 % se zdrželo.

Vláda uzavřela vánoční trhy v reakci na zhoršující se epidemickou situaci v zemi. Výjimku dostali jen prodejci vánočních stromků či kaprů a farmářské trhy. Její zavedení ze dne na den se setkalo s ostrou kritikou i ze stran politiků.

Babišův kabinet se ve vyhlášení tohoto opatření hájí i stanoviskem prestižního německého Institutu Roberta Kocha, který uzavření vánočních trhů doporučuje. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) zase slíbil, že vláda v případě poškozených stánkařů přistoupí ke štědrým kompenzacím.

Společnost SANEP provedla průzkum v období 26. až 30. listopadu 2021. Zúčastnilo se ho 2 026 respondentů starších 18 let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama