Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.
Když příručka Evropské komise o více než 30 stránkách prosákla skrze italská média na veřejnost, začali se lidé divit, čím se to europoslanci v Bruselu vůbec zabývají. Dalliová představila své rady, jak mají její úředníci hovořit „korektním“ jazykem.
Equality mainstreaming means that all products need to take the equality dimension on board, including communication.
— Helena Dalli (@helenadalli) October 26, 2021
As we aim to lead towards a #UnionOfEquality, I am proud to launch the @EU_Commission guidelines for inclusive communication. pic.twitter.com/yEcQ3EIe7f
Maltská eurokomisařka požádala své spolupracovníky, aby nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“, ale používali neutrální výrazy jako „vážení kolegové“. Zaměstnance komise také vyzvala, aby nepoužívali výrazy „slečna nebo paní, pokud to dotyčná osoba výslovně nepreferuje“. Místo toho mají volit univerzální oslovení „paní“.
Už žádné označení „vánoční čas“
Nejkontroverznější částí dokumentu byl ale apel „vyhnout se předpokladu, že všichni jsou křesťané“. Dalliová k tomu přidala další rady, jak by její kolegové měli mezi sebou hovořit.
„Ne každý slaví křesťanské svátky a ne všichni křesťané je slaví ve stejná data,“ uvádí se v dokumentu. Komisařka doporučuje zaměstnancům, aby se vyhýbali větám typu „Vánoční čas může být stresující“ a místo toho používali „Sváteční čas může být stresující“.
Rovněž ostatní nabádá, aby nepoužívali jména „typická pro jedno náboženství“. Pokyny doporučují vyhýbat se používání například spojení „umělé tkaniny“, které by mělo být nahrazeno obecnějším výrazem, například „syntetické tkaniny“.
Tvrdá kritika z Vatikánu
Jenže zveřejnění příručky vytvořené v říjnu vedlo k přívalu kritiky. Vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin, pro web Vatican News řekl: „Samozřejmě víme, že Evropa vděčí za svou existenci mnohým. Nesmíme ale zapomínat, že tím klíčovým je i samotné křesťanství.“
Concern was raised with regards to some examples provided in the Guidelines on Inclusive Communication, which as is customary with such guidelines, is work in progress. We are looking into these concerns with the view of addressing them in an updated version of the guidelines. pic.twitter.com/90ZK8rpPb2
— Helena Dalli (@helenadalli) November 30, 2021
Vůdkyně krajně pravicové konzervativní strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová uvedla, že Evropská komise považuje prostřednictvím interního dokumentu oslavy Vánoc za nedostatečně inkluzivní. „Ve jménu zlověstné ideologie chce potlačit kulturu národa. Naše historie a naše identita nemohou být zrušeny, musí být respektovány,“ napsala na Facebooku.
Ať žije Evropa zdravého rozumu
Přidal se i bývalý evropský komisař. Antonio Tajani, mimo jiné blízký spojenec bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho a někdejší předseda Evropského parlamentu. „Vánoce jsou pro nás všechny. Ať žije Evropa zdravého rozumu,“ pustil se na Twitteru do Dalliové.
Dalliová tak začala couvat. „Byly vzneseny obavy ohledně některých příkladů uvedených v pokynech pro inkluzivní komunikaci, které jsou, jak je u takových pokynů zvykem, ve stadiu rozpracovanosti,“ vysvětlila komisařka na Twitteru. „Tyto obavy zkoumáme s cílem řešit je v aktualizované verzi pokynů,“ dodala.
Dokument je součástí plánu, který prosazuje předsedkyně EK Ursula von der Leyenová na zavedení „Unie rovnosti“ a zajištění toho, aby „každý byl ve všech unijních materiálech oceňován a uznáván bez ohledu na své pohlaví, rasový nebo etnický původ, náboženství nebo víru, zdravotní postižení, věk nebo sexuální orientaci“.