Bude to klouzat, varují meteorologové. Kde by si měli chodci i řidiči dát na ledovku pozor?

Od nedělního podvečera do pondělního rána hrozí na většině území Čech a části jižní Moravy vznik slabé ledovky, varují meteorologové. Důvodem je déšť, který může na podchlazeném povrchu namrzat. Největší riziko ledovky je v severních a severovýchodních Čechách a také na horských komunikacích, upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)

Varování před ledovkou platí od nedělních 17:00 do pondělních 10:00. Platí pro celé Čechy s výjimkou nížin v západních a středních Čechách. Na jižní Moravě se týká pouze okresů sousedících s Vysočinou a Pardubickým krajem.

Meteorologové očekávají, že se dnes v Čechách od západu místy vyskytne slabé sněžení přecházející do deště. Ten na podchlazeném povrchu bude namrzat a tvořit ledovku. „Na většinu území Moravy a Slezska oteplení zatím nedorazí, a pokud se tam objeví srážky, měly by být spíše sněhové,“ uvádí ČHMÚ.

Vznik ledovky s sebou přináší riziko uklouznutí. Starší nebo méně mobilní lidé by proto měli omezit vycházení ven, doporučují meteorologové. Ve zvýšené míře by měli být opatrní také motoristé. Řidičům ČHMÚ radí sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Tagy: