reklama

Budou hypotéky dostupnější? ČNB zmírnila pravidla pro jejich získání

Česká národní banka zmírnila pravidla pro získání hypotečních úvěrů. Nejméně do listopadu zrušila strop pro výši splátky hypotéky v poměru k čistému příjmu žadatele. Poměr výše hypotečního úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti ale dál zůstává na úrovni devadesáti procent.

reklama

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání rozhodla o zrušení jednoho z poměrně přísných pravidel pro získání hypotečního úvěru. Přinejmenším do listopadu nebude muset žadatel splňovat limit pro poměr měsíční splátky budoucího dluhu k čistému příjmu (ukazatel DSTI). Ten byl dosud stanoven na maximálních padesát procent.

K tématu

Rozhodnutí centrálních bankéřů vyplynulo ze čtvrtečního projednávání Zprávy o finanční stabilitě, která hodnotí zdraví domácího finančního sektoru. Na jejím základě pak bankovní rada rozhoduje o nastavení nástrojů pro takzvanou makroobezřetnostní politiku, mezi které spadají jednak pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů, jednak výše proticyklické kapitálové rezervy bank.

V listopadu posoudíme znovu

„Naše dnešní rozhodnutí o zrušení limitu ukazatele DSTI by nemělo být pro nikoho překvapením. Vždy jsme říkali, že limity budeme používat v době zvýšení rizik pro stabilitu finančního systému v České republice, ale ve špatných časech je zmírníme nebo dokonce zrušíme,“ uvedl k rozhodnutí Jiří Rusnok, guvernér České národní banky. Bankovní rada se ale nejpozději v listopadu k posouzení tohoto ukazatele vrátí. V závislosti na tržním vývoji rozhodne, jestli se k jeho zavedení vrátí, nebo prodlouží dobu, po kterou bude jeho vyžadování zrušeno.

K tématu

Sedmičlenné vedení České národní banky zároveň potvrdilo, že nebude nic měnit na jiném pravidle pro získání hypoték, kterým je ukazatel LTV (Loan to Value), jenž vyjadřuje poměr hypotečního úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti. I nadále tedy budou banky vyžadovat, aby žadatel o hypotéku dokázal krýt nejméně deset, respektive dvacet procent hodnoty pořizované nemovitosti z jiných zdrojů než hypotečního úvěru. „Limit ukazatele LTV jsme prozatím při vědomí pokračujícího nadhodnocení cen rezidenčních nemovitosti ponechali v platnosti,“ dodal Jiří Rusnok. Rozhodnutí ČNB přišlo jen den poté, co byla zveřejněna informace, že klesají úrokové sazby u hypotečních úvěrů.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama