reklama

Budou hypotéky dostupnější? ČNB zmírnila pravidla pro jejich získání

Česká národní banka zmírnila pravidla pro získání hypotečních úvěrů. Nejméně do listopadu zrušila strop pro výši splátky hypotéky v poměru k čistému příjmu žadatele. Poměr výše hypotečního úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti ale dál zůstává na úrovni devadesáti procent.

reklama

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání rozhodla o zrušení jednoho z poměrně přísných pravidel pro získání hypotečního úvěru. Přinejmenším do listopadu nebude muset žadatel splňovat limit pro poměr měsíční splátky budoucího dluhu k čistému příjmu (ukazatel DSTI). Ten byl dosud stanoven na maximálních padesát procent.

K tématu

Rozhodnutí centrálních bankéřů vyplynulo ze čtvrtečního projednávání Zprávy o finanční stabilitě, která hodnotí zdraví domácího finančního sektoru. Na jejím základě pak bankovní rada rozhoduje o nastavení nástrojů pro takzvanou makroobezřetnostní politiku, mezi které spadají jednak pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů, jednak výše proticyklické kapitálové rezervy bank.

V listopadu posoudíme znovu

„Naše dnešní rozhodnutí o zrušení limitu ukazatele DSTI by nemělo být pro nikoho překvapením. Vždy jsme říkali, že limity budeme používat v době zvýšení rizik pro stabilitu finančního systému v České republice, ale ve špatných časech je zmírníme nebo dokonce zrušíme,“ uvedl k rozhodnutí Jiří Rusnok, guvernér České národní banky. Bankovní rada se ale nejpozději v listopadu k posouzení tohoto ukazatele vrátí. V závislosti na tržním vývoji rozhodne, jestli se k jeho zavedení vrátí, nebo prodlouží dobu, po kterou bude jeho vyžadování zrušeno.

K tématu

Sedmičlenné vedení České národní banky zároveň potvrdilo, že nebude nic měnit na jiném pravidle pro získání hypoték, kterým je ukazatel LTV (Loan to Value), jenž vyjadřuje poměr hypotečního úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti. I nadále tedy budou banky vyžadovat, aby žadatel o hypotéku dokázal krýt nejméně deset, respektive dvacet procent hodnoty pořizované nemovitosti z jiných zdrojů než hypotečního úvěru. „Limit ukazatele LTV jsme prozatím při vědomí pokračujícího nadhodnocení cen rezidenčních nemovitosti ponechali v platnosti,“ dodal Jiří Rusnok. Rozhodnutí ČNB přišlo jen den poté, co byla zveřejněna informace, že klesají úrokové sazby u hypotečních úvěrů.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama