CNN Prima News Jiří Rusnok

Jiří Rusnok

Výpis příspěvků ke štítku „Jiří Rusnok“

Rozpočet nemá sestavovat umělá inteligence. Rusnok zkritizoval automatický růst výdajů

Rozpočtová politika má odrážet preference voličů, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok spolu s varováním, že významné výdaje se postupně automatizují, vlivem čehož by celý systém „běžel tak nějak sám“. Pronesl rovněž, že v takovém případě může převzít všechny propočty pouze několik lidí z ministerstva či v budoucnu umělá inteligence. Ekonomický odborník mimo jiné upozornil, že toto směřování je zcela neefektivní a schází mu vize, která by podporovala konkrétní oblasti.

Kde je hranice těžké práce? ptal se Rusnok. Bývalý guvernér zpochybnil důchodovou reformu

Velkou reformou bych to nenazýval, uvedl k chystaným vládním úpravám důchodového systému v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Od úsporného balíčku očekává, že penze budou pro další generace dostupné později. Problém má však s případným návratem pracovních kategorií. „Kde je hranice těžké práce?“ ptal se.

Michl a Fiala v ostrém sporu. Kvůli inflaci má větší máslo na hlavě ČNB, kritizuje Rusnok

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se dostal do sporu s guvernérem centrální banky Alešem Michlem. Kamenem sváru je zvládnutí vysoké inflace. Michl premiérovi vzkázal, že by vláda měla přijít s opatřeními, jak snížit zadlužení. Bývalý guvernér Jiří Rusnok míní, že vysílání hraběcích rad nikomu nepomůže. Pro CNN Prima NEWS řekl, že Česká národní banka (ČNB) je za současnou situaci zodpovědná primárně, protože proti zdražování nedostatečně bojovala ve druhé polovině loňského roku.

Rusnok: Situace je tristní. Sáhnout na daně z příjmů bude dříve či později nezbytné

Situace je dost tristní, delší dobu si půjčujeme na běžné výdaje. Takto se trvale nedá pokračovat. V pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS to uvedl bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Domnívá se, že vláda bude muset škrtat úplně všude – na důchodech, v provozech státu či dotačních titulech. Kvůli hlubokému deficitu státního rozpočtu si myslí, že nakonec bude nezbytné zvýšit daň z příjmů.

Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení. Řízení skončilo ve standardní lhůtě

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné. Řízení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) skončilo ve standardní lhůtě a konalo se podle zákona, sdělila v neděli ředitelka odboru komunikace ČNB Petra Krmelová. Michlův předchůdce Jiří Rusnok v minulosti uvedl, že by chybějící nejvyšší stupeň prověrky mohl současnému guvernérovi bránit plnohodnotně vykonávat jeho funkci.

Můj odkaz je nudný, vždy jsem byl nezdvořilý člověk. Zeman hodnotil své prezidentování

Vždy jsem byl nezdvořilý člověk, to mi zůstane až do konce. V Partii na CNN Prima NEWS to řekl Miloš Zeman, kterému 8. března definitivně končí prezidentský mandát. Zeman v rozhovoru s Terezií Tománkovou zhodnotil své desetileté angažmá na Hradě. Mluvil například o svém předválečném postoji k Rusku, zároveň připustil, že se dopustil chyb.

Michl bez prověrky nemůže být guvernérem ČNB, má jasno Pavel. Hrozí, že ho odvolá

Aktualizováno

Zvolený prezident Petr Pavel připouští, že by se mohl zabývat odvoláním guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla z vedení instituce, pokud nezíská bezpečnostní prověrku na nejvyšší úrovni. Řekl to v rozhovoru pro deník E15. Míní, že pokud je na nějakou funkci předepsaná bezpečnostní prověrka a dotyčný ji nedostane nebo ztratí, tak takovou funkci nemůže vykonávat. Dodal ale, že u Michla zatím taková situace nenastala. Mluvčí ČNB na to reagovala slovy, že banka nesmí přijímat materiály v nejvyšším stupni utajení ani je nevytváří. Michlovi proto podle ní nebrání chybějící prověrka ve výkonu funkce.

Experti: Víme, že bude hůř. Ceny budou růst dál, ČNB i vláda měla více brzdit

Česká republika dělá něco špatně už delší dobu. Bude hůř, víme, že lidé přijdou alespoň o třetinu úspor. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedla bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance Jana Matesová. Spolu s bývalým guvernérem České národní banky (ČNB) Jiřím Rusnokem kritizovala pomalé kroky centrální banky, kumulaci proinflačních faktorů i možnosti vlády.