reklama
CNN Prima News Jiří Rusnok

Jiří Rusnok

Výpis příspěvků ke štítku „Jiří Rusnok“

Slabá koruna a nejméně dva roky k vybřednutí z krize, věští guvernér ČNB Jiří Rusnok

České hospodářství se na předkrizovou úroveň nevrátí ještě ani do konce roku 2022. Euro bude stát po celý příští rok více než 26 korun a inflace klesne ke dvěma procentům až na přelomu let 2021 a 2022. Hrubý domácí produkt v příštím roce poroste jen polovičním tempem oproti původním předpokladům. Česká národní banka představila aktualizovanou makroekonomickou prognózu.

Česko může ochromit samovolná karanténa, varuje guvernér ČNB Jiří Rusnok

Pokud se bude i nadále zhoršovat epidemiologická situace, domácnosti mohou začít omezovat své nákupy a podniky svou činnost. Přestože je zopakování plošné karantény z jara nepravděpodobné, české hospodářství bude nárůstem počtu nakažených trpět tak jako tak. „Bohužel to hrozí a je nepochybné, že se to projeví na ekonomickém životě,“ uvedl ve středu po jednání bankovní rady České národní banky její guvernér Jiří Rusnok.

Česká národní banka sazby nezměnila. Časem může dojít na zásah proti koruně

Ani inflace, která se už několikátý měsíc drží nad třemi procenty, nepřesvědčila centrální bankéře ke změně měnové politiky České národní banky. Podle odborníků to však není žádné překvapení a vzhledem k nástupu druhé vlny koronavirové pandemie bude časem na místě se bavit o použití nestandardních měnověpolitických nástrojů. Ve hře může být i obnovení intervencí proti koruně.

Splácení hypoték a půjček pozastavíme na půl roku, říká ministryně financí Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne v reakci na koronavirovou krizi půlroční plošný odklad splácení hypoték a úvěrů. V dnešní Partii řekla, že tento návrh projedná ve středu vláda. Ve hře je i snížený úrok u úvěrů, který by platil po dobu tohoto odkladu. Opozice návrh vítá, banky jsou zdrženlivější. Tvrdí, že se s ním teprve musí seznámit.

reklama