reklama
CNN Prima News Jiří Rusnok

Jiří Rusnok

Výpis příspěvků ke štítku „Jiří Rusnok“

Prouza: Žádná jiná vláda nedala lidem tolik předvolebních dárečků, ceny značně porostou

23. září 2021 18:57

Česko zažívá inflační šok, ceny rostou nejrychleji za 13 let. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy na tom má vláda zhruba třetinový podíl. „Zvyšovat platy státním zaměstnancům nemá smysl, roztáčíme tím inflační spirálu. Počátek nového roku přinese šok,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

20. září 2021 07:24

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Babiš sliboval stovky kilometrů dálnic. Otevřel jich ale méně než kritizovaný Nečas

15. září 2021 05:28

Dálnice, dálnice, dálnice, znělo heslo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše před sněmovními volbami v roce 2017. V tuhle dobu mělo být otevřeno již 280 nových kilometrů dálnic, ale výsledek je nakonec více než čtyřikrát nižší. O něco lepší bilanci měla i vláda premiéra Petra Nečase (ODS), která je přitom za nízkou výstavbu dálnic často kritizována v souvislosti s diskutovaným ministrem dopravy Vítem Bártou (Věci veřejné).

Konec zdražování a levných hypoték? Centrální bankéři nejspíše zvednou úrokové sazby

21. června 2021 06:00

Inflace už několik měsíců prakticky neklesá. Ceny v Česku rostou nejrychleji za devět let a už to začíná vadit i České národní bance. Z posledních vyjádření jejího guvernéra a dalších členů bankovní rady vyplývá, že ve středu téměř jistě dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Jak se to projeví na peněženkách Čechů a dostupnosti hypoték?

Slabá koruna a nejméně dva roky k vybřednutí z krize, věští guvernér ČNB Jiří Rusnok

6. listopadu 2020 07:03

České hospodářství se na předkrizovou úroveň nevrátí ještě ani do konce roku 2022. Euro bude stát po celý příští rok více než 26 korun a inflace klesne ke dvěma procentům až na přelomu let 2021 a 2022. Hrubý domácí produkt v příštím roce poroste jen polovičním tempem oproti původním předpokladům. Česká národní banka představila aktualizovanou makroekonomickou prognózu.

Rusnok: Ekonomika klesne víc, než tvrdil odhad ČNB. Státní dluh se zvýší

14. října 2020 12:57

Letošní pokles ekonomiky bude zřejmě kvůli nejnovějším opatřením proti šíření koronaviru větší než 8,2 procenta, které odhaduje Česká národní banka v srpnové prognóze. Guvernér této instituce Jiří Rusnok dodal, že schodek státního rozpočtu podle něj v příštím roce bude naopak pravděpodobně vyšší než zatím navržených 320 miliard korun.

Česko může ochromit samovolná karanténa, varuje guvernér ČNB Jiří Rusnok

23. září 2020 17:07

Pokud se bude i nadále zhoršovat epidemiologická situace, domácnosti mohou začít omezovat své nákupy a podniky svou činnost. Přestože je zopakování plošné karantény z jara nepravděpodobné, české hospodářství bude nárůstem počtu nakažených trpět tak jako tak. „Bohužel to hrozí a je nepochybné, že se to projeví na ekonomickém životě,“ uvedl ve středu po jednání bankovní rady České národní banky její guvernér Jiří Rusnok.

Česká národní banka sazby nezměnila. Časem může dojít na zásah proti koruně

23. září 2020 15:20

Ani inflace, která se už několikátý měsíc drží nad třemi procenty, nepřesvědčila centrální bankéře ke změně měnové politiky České národní banky. Podle odborníků to však není žádné překvapení a vzhledem k nástupu druhé vlny koronavirové pandemie bude časem na místě se bavit o použití nestandardních měnověpolitických nástrojů. Ve hře může být i obnovení intervencí proti koruně.

Řízené oslabování koruny nepřipadá v úvahu, ujistil guvernér ČNB Jiří Rusnok

15. května 2020 10:46

Pokles hrubého domácího produktu o 3,6 procenta jsme očekávali. Za celý rok může HDP propadnout o osm, ale i více procent, bude-li vývoj výrazně horší. Koruna už by dále neměla oslabovat, není k tomu důvod. Rozpočet letos pravděpodobně skončí vyšším než třísetmiliardovým schodkem. I to dnes řekl Jiří Rusnok v pořadu K věci Marie Bastlové.

Splácení hypoték a půjček pozastavíme na půl roku, říká ministryně financí Schillerová

29. března 2020 18:55

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne v reakci na koronavirovou krizi půlroční plošný odklad splácení hypoték a úvěrů. V dnešní Partii řekla, že tento návrh projedná ve středu vláda. Ve hře je i snížený úrok u úvěrů, který by platil po dobu tohoto odkladu. Opozice návrh vítá, banky jsou zdrženlivější. Tvrdí, že se s ním teprve musí seznámit.

reklama