reklama

Hypotéky zlevňují. S nákupem nemovitosti se vyplatí počkat

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů budou ještě klesat. Do konce příštího roku by mohly vytvořit nové historické minimum
Zdroj: Profimedia.cz

Koronavirová krize plnou silou dolehla na hypoteční trh. Letošní květen byl co do počtu poskytnutých hypotečních úvěrů nejslabším květnem za poslední dekádu. Objemy půjček sice rostou, ale jen díky zvyšující se průměrné výši hypotéky. Odráží se na tom zdražení, které nemovitosti v uplynulých letech zaznamenaly.

reklama

Pro lidi, kteří si hypoteční úvěr zařizují, je aktuální vývoj dobrou zprávou. Průměrná úroková sazba u tohoto typu půjčky na bydlení totiž pokračovala v poklesu. Za květen se tak dostala na 2,3 procenta, kde byla naposledy v lednu 2018. Ještě v dubnu přitom byla skoro o desetinu procentního bodu vyšší. Snížil se i počet poskytnutých úvěrů, meziročně o 541 na 6 203, což z letošního května učinilo nejhorší za posledních deset let.

„V květnu se na hypotečním trhu teprve projevilo březnové a dubnové vypnutí podstatné části ekonomiky a opatření pro boj s koronavirem. Proces poskytnutí hypotéky totiž zpravidla trvá řádově týdny, takže v květnových číslech se zrcadlí slabší březnová a dubnová poptávka po nových hypotékách,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. Zároveň se ale už prý stihla projevit nejistota týkající se budoucího vývoje cen nemovitostí a také daně z nabytí nemovitosti.

K tématu

Zvýšil se ale objem poskytnutých hypoték. Oproti dubnu o 1,34 miliardy, meziročně pak o více než 1,5 miliardy korun. „Objemy se ustálily na téměř 16,5 miliardy korun, což je druhý nejslabší květen za posledních pět let. Příčinou byl snížený zájem ze strany klientů, ale i to, že některé banky omezily, či dokonce úplně přestaly hypoteční úvěry poskytovat,“ vysvětlil Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Průměrná výše hypotéky se dostala přes 2,6 milionu korun.

Počkejme, sazby ještě klesnou

Podle Lukáše Kovandy je nyní vhodná doba s hypotékou počkat, pokud se lidé zrovna nenacházejí v situaci, kdy koupi bydlení musí řešit neprodleně. Ceny hypotečních úvěrů se totiž nacházejí na sestupné trajektorii, a tak je šance, že úrokové sazby ještě klesnou. „Je pravděpodobné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále a do konce příštího roku jejich sazby klesnou na své nové dějinné minimum, tedy pod 1,77 procenta,“ řekl CNN Prima NEWS. Takto lacino si lidé mohli hypoteční úvěry brát naposledy v říjnu a listopadu 2016.

Vývoj průměrné úrokové sazby u hypotečního úvěru v ČR (v )
Vývoj průměrné úrokové sazby u hypotečního úvěru v ČR (v )
Zdroj: CNN Prima NEWS

„Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali. To se ale nyní jeví jako nejrozumnější postup,“ dodal Kovanda. Hlavní ekonom společnosti Czech Fund je přesvědčen, že dalšímu poklesu úrokových sazeb nezabrání ani relativně vysoká míra inflace, která už nyní způsobuje, že reálná úroková sazba je u hypotečních úvěrů záporná. „Alternativou pro umístění volných peněžních prostředků jsou vládní dluhopisy, které jsou úročeny sazbou často pod jedním procentem, a tak budou hypotéky stále pro banky lepší variantou, i když ještě zlevní,“ vysvětlil Lukáš Kovanda.

Poklesu úrokových sazeb u hypoték by mohlo zabránit zvýšení sazeb právě u vládních dluhopisů. To by ale museli věřitelé usoudit, že českému státu už nebudou ochotni půjčovat za tak výhodných podmínek jako nyní. „Mohlo by se to stát vzhledem k tomu, jak vysoký deficit pro letošní rok vláda plánuje,“ uzavřel Kovanda.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama