reklama

Hypotéky zlevňují. S nákupem nemovitosti se vyplatí počkat

Koronavirová krize plnou silou dolehla na hypoteční trh. Letošní květen byl co do počtu poskytnutých hypotečních úvěrů nejslabším květnem za poslední dekádu. Objemy půjček sice rostou, ale jen díky zvyšující se průměrné výši hypotéky. Odráží se na tom zdražení, které nemovitosti v uplynulých letech zaznamenaly.

reklama

Pro lidi, kteří si hypoteční úvěr zařizují, je aktuální vývoj dobrou zprávou. Průměrná úroková sazba u tohoto typu půjčky na bydlení totiž pokračovala v poklesu. Za květen se tak dostala na 2,3 procenta, kde byla naposledy v lednu 2018. Ještě v dubnu přitom byla skoro o desetinu procentního bodu vyšší. Snížil se i počet poskytnutých úvěrů, meziročně o 541 na 6 203, což z letošního května učinilo nejhorší za posledních deset let.

„V květnu se na hypotečním trhu teprve projevilo březnové a dubnové vypnutí podstatné části ekonomiky a opatření pro boj s koronavirem. Proces poskytnutí hypotéky totiž zpravidla trvá řádově týdny, takže v květnových číslech se zrcadlí slabší březnová a dubnová poptávka po nových hypotékách,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. Zároveň se ale už prý stihla projevit nejistota týkající se budoucího vývoje cen nemovitostí a také daně z nabytí nemovitosti.

Zvýšil se ale objem poskytnutých hypoték. Oproti dubnu o 1,34 miliardy, meziročně pak o více než 1,5 miliardy korun. „Objemy se ustálily na téměř 16,5 miliardy korun, což je druhý nejslabší květen za posledních pět let. Příčinou byl snížený zájem ze strany klientů, ale i to, že některé banky omezily, či dokonce úplně přestaly hypoteční úvěry poskytovat,“ vysvětlil Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Průměrná výše hypotéky se dostala přes 2,6 milionu korun.

Počkejme, sazby ještě klesnou

Podle Lukáše Kovandy je nyní vhodná doba s hypotékou počkat, pokud se lidé zrovna nenacházejí v situaci, kdy koupi bydlení musí řešit neprodleně. Ceny hypotečních úvěrů se totiž nacházejí na sestupné trajektorii, a tak je šance, že úrokové sazby ještě klesnou. „Je pravděpodobné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále a do konce příštího roku jejich sazby klesnou na své nové dějinné minimum, tedy pod 1,77 procenta,“ řekl CNN Prima NEWS. Takto lacino si lidé mohli hypoteční úvěry brát naposledy v říjnu a listopadu 2016.

„Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali. To se ale nyní jeví jako nejrozumnější postup,“ dodal Kovanda. Hlavní ekonom společnosti Czech Fund je přesvědčen, že dalšímu poklesu úrokových sazeb nezabrání ani relativně vysoká míra inflace, která už nyní způsobuje, že reálná úroková sazba je u hypotečních úvěrů záporná. „Alternativou pro umístění volných peněžních prostředků jsou vládní dluhopisy, které jsou úročeny sazbou často pod jedním procentem, a tak budou hypotéky stále pro banky lepší variantou, i když ještě zlevní,“ vysvětlil Lukáš Kovanda.

Poklesu úrokových sazeb u hypoték by mohlo zabránit zvýšení sazeb právě u vládních dluhopisů. To by ale museli věřitelé usoudit, že českému státu už nebudou ochotni půjčovat za tak výhodných podmínek jako nyní. „Mohlo by se to stát vzhledem k tomu, jak vysoký deficit pro letošní rok vláda plánuje,“ uzavřel Kovanda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama