reklama

Hypotéky zlevňují. S nákupem nemovitosti se vyplatí počkat

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů budou ještě klesat. Do konce příštího roku by mohly vytvořit nové historické minimum
Foto: Profimedia.cz

Koronavirová krize plnou silou dolehla na hypoteční trh. Letošní květen byl co do počtu poskytnutých hypotečních úvěrů nejslabším květnem za poslední dekádu. Objemy půjček sice rostou, ale jen díky zvyšující se průměrné výši hypotéky. Odráží se na tom zdražení, které nemovitosti v uplynulých letech zaznamenaly.

reklama

Pro lidi, kteří si hypoteční úvěr zařizují, je aktuální vývoj dobrou zprávou. Průměrná úroková sazba u tohoto typu půjčky na bydlení totiž pokračovala v poklesu. Za květen se tak dostala na 2,3 procenta, kde byla naposledy v lednu 2018. Ještě v dubnu přitom byla skoro o desetinu procentního bodu vyšší. Snížil se i počet poskytnutých úvěrů, meziročně o 541 na 6 203, což z letošního května učinilo nejhorší za posledních deset let.

„V květnu se na hypotečním trhu teprve projevilo březnové a dubnové vypnutí podstatné části ekonomiky a opatření pro boj s koronavirem. Proces poskytnutí hypotéky totiž zpravidla trvá řádově týdny, takže v květnových číslech se zrcadlí slabší březnová a dubnová poptávka po nových hypotékách,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. Zároveň se ale už prý stihla projevit nejistota týkající se budoucího vývoje cen nemovitostí a také daně z nabytí nemovitosti.

K tématu

Zvýšil se ale objem poskytnutých hypoték. Oproti dubnu o 1,34 miliardy, meziročně pak o více než 1,5 miliardy korun. „Objemy se ustálily na téměř 16,5 miliardy korun, což je druhý nejslabší květen za posledních pět let. Příčinou byl snížený zájem ze strany klientů, ale i to, že některé banky omezily, či dokonce úplně přestaly hypoteční úvěry poskytovat,“ vysvětlil Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Průměrná výše hypotéky se dostala přes 2,6 milionu korun.

Počkejme, sazby ještě klesnou

Podle Lukáše Kovandy je nyní vhodná doba s hypotékou počkat, pokud se lidé zrovna nenacházejí v situaci, kdy koupi bydlení musí řešit neprodleně. Ceny hypotečních úvěrů se totiž nacházejí na sestupné trajektorii, a tak je šance, že úrokové sazby ještě klesnou. „Je pravděpodobné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále a do konce příštího roku jejich sazby klesnou na své nové dějinné minimum, tedy pod 1,77 procenta,“ řekl CNN Prima NEWS. Takto lacino si lidé mohli hypoteční úvěry brát naposledy v říjnu a listopadu 2016.

„Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali. To se ale nyní jeví jako nejrozumnější postup,“ dodal Kovanda. Hlavní ekonom společnosti Czech Fund je přesvědčen, že dalšímu poklesu úrokových sazeb nezabrání ani relativně vysoká míra inflace, která už nyní způsobuje, že reálná úroková sazba je u hypotečních úvěrů záporná. „Alternativou pro umístění volných peněžních prostředků jsou vládní dluhopisy, které jsou úročeny sazbou často pod jedním procentem, a tak budou hypotéky stále pro banky lepší variantou, i když ještě zlevní,“ vysvětlil Lukáš Kovanda.

Poklesu úrokových sazeb u hypoték by mohlo zabránit zvýšení sazeb právě u vládních dluhopisů. To by ale museli věřitelé usoudit, že českému státu už nebudou ochotni půjčovat za tak výhodných podmínek jako nyní. „Mohlo by se to stát vzhledem k tomu, jak vysoký deficit pro letošní rok vláda plánuje,“ uzavřel Kovanda.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama