reklama

Dočkáme se pohádkově bílých Vánoc? Meteorologové zveřejnili předpověď pro celou republiku

Vánoce se sněhovou nadílkou jsou o to pohádkovější. I když by si takové svátky určitě každý přál, ani meteorologové neumějí sníh s jistotou předpovědět. Statistický přehled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) však znázorňuje pravděpodobnost „bílých Vánoc“ na horách i v jednotlivých městech republiky.

reklama

„Jeden z nejčastějších dotazů, který během prosince meteorologové dostávají, je, zda letos budou Vánoce na sněhu, nebo na blátě. Předpovědět počasí na 24. prosince zatím nemůžeme, tak se alespoň zkusme podívat na sníh na Vánoce z pohledu statistiky,“ uvedl na Facebooku ČHMÚ.

Pravděpodobnost bílých Vánoc v krajských městech:

 • Liberec  50 až 60 %
 • Karlovy Vary  kolem 35 %
 • Jihlava  kolem 35 %
 • Zlín  30 až 40 %
 • Ostrava  25 až 30 %
 • Ústí nad Labem  20 až 30 %
 • Olomouc  20 až 25 %
 • Brno  15 až 25 %
 • České Budějovice  15 až 20 %
 • Praha  15 až 20 %
 • Pardubice  kolem 15 %
 • Hradec Králové  kolem 15 %
 • Plzeň  kolem 15 %

Sníh ve vyšších polohách a na horách:

Ve vyšších polohách – zhruba 600 až 800 metrů je pravděpodobnost Vánoc na sněhu cca 40 až 60 %. Na horách, v polohách nad 1 000 m, pak pravděpodobnost bílých Vánoc přesahuje zpravidla 80 % (zejména na hřebenech severních pohraničních hor i 90 %).

Na mapě je zobrazena procentuální pravděpodobnost bílých Vánoc z dat za posledních 20 let. Jako „bílé Vánoce“ jsou brány ty, kdy v čase měření sněhu – tj. v 7 ráno – ležel alespoň jeden centimetr sněhu, a to buď 24., anebo 25. prosince.

Z mapy je navíc patrné, že rozdíly v pravděpodobnosti Vánoc na sněhu jsou dány zejména nadmořskou výškou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama