Zastrašování obětí a znásilnění. Bývalý londýnský policista dostal za sexuální útoky doživotí

Bývalý příslušník londýnské metropolitní policie David Carrick, který se přiznal k 24 znásilněním a dalším sexuálním útokům, byl v úterý odsouzen k doživotnímu trestu vězení s možností předčasného propuštění nejdříve za 30 let. Informovala o tom agentura Reuters.

Prokuratura uvedla, že 48letý Carrick zneužíval svého postavení k zastrašování mnoha svých obětí. Těm zdůrazňoval, že jejich obviněním by proti slovu policisty nikdo nevěřil. Carrick se přiznal k celkem 49 bodům obžaloby, včetně 24 případů znásilnění. Sexuální útoky se týkaly 12 obětí v letech 2003 až 2020.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyhrožoval mi smrtí. Exmanželka popsala chování policisty, který přes 20 let znásilňoval ženy

V úterý byl Carrick odsouzen k doživotnímu trestu vězení. Ve vězení musí strávit nejméně 32 let, od nichž se odčítá doba, kterou už si z trestu odpykal, napsala agentura Reuters.

Zástupkyně šéfa metropolitní policie Barbara Grayová v nedělním prohlášení vyjádřila upřímnou lítost nad újmami, které Carrick svým obětem způsobil. „Zklamali jsme je, protože jsme v řadách metropolitní policie nedokázali identifikovat muže, který páchal ty nejstrašnější činy,“ řekla.

Londýnskou metropolitní policií otřásaly v posledních letech skandály týkající se korupce, rasismu i sexuálního násilí. Jedním z případů byly v roce 2021 únos, znásilnění a brutální vražda Londýňanky Sarah Everardové, za které byl na doživotí odsouzen policista Wayne Couzens. Ten k únosu mladé ženy zneužil služební průkaz.

Šéf metropolitní policie Mark Rowley, který byl jmenován do své funkce loni v červenci, slíbil, že obnoví důvěru lidí v policii.

Carrick se kromě znásilnění přiznal i pokusům o znásilnění, sexuální útokům, protiprávnímu zadržování a nátlakovému chování. Carrickův právník Alisdair Williamson soudu řekl, že jeho klient „přijímá za své činy plnou odpovědnost“. „Nemůže žádat o slitování a také tak nečiní,“ podotkl Williamson.

Podle policejního prohlášení Carrick zneužil své pravomoci k páchání „ponižujících“ trestných činů. „V průběhu času jsme propásli příležitosti, abychom identifikovali vzorec násilnického chování,“ řekla serveru Sky News zástupkyně šéfa metropolitní policie Barbara Grayová. „Skutečně nás mrzí, že nadále zůstal policistou,“ dodala.

Tagy: