Bývalý politik Švachula zůstává ve vazbě kvůli možné korupci, hrozí mu 15 let vězení

Krajský soud v Brně v pondělí rozhodl o vazbě obžalovaného místního politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly, jehož policie začala stíhat po loňské březnové razii na radnici městské části Brno-střed. Bývalý politik Švachula ani jeho obhájce se nevyjádřili, novinářům nic neřekla ani předsedkyně senátu.

Švachula je ve vazbě od loňského března, soud o jejím prodloužení v pondělí neveřejně jednal necelou hodinu. Po skončení jednání se k výsledku nikdo nevyjádřil, eskorta standardně Švachulu vyvedla v poutech ven. Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová odkázala na tiskovou mluvčí, která se k věci dosud nevyjádřila. Státní zástupce přítomen nebyl.

Hrozí mu i peněžitý trest

Soud v minulosti Švachulu vždy ve vazbě po třech měsících, kdy musí o prodloužení vazby rozhodovat, ponechal. Podle soudu hrozí, že by Švachula uprchl nebo se skrýval před trestním řízením. Policejní razie se na radnici Brno-střed uskutečnila loni v březnu, po ní šlo pět lidí do vazby. Ve vazbě už zůstal jen Švachula.

Ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek. V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy, výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.

Letos v březnu podal na Švachulu a další obviněné v případu korupce na úřadu městské části Brno-střed obžalobu státní zástupce Radek Mezlík. Případ se týká 27 zakázek, které zadávala radnice Brna-střed.

Státní zástupce v obžalobě navrhuje Švachulovi trest patnáct let vězení a k tomu i peněžitý trest pět milionů korun. Začátek hlavního líčení ve věci má krajský soud naplánováno na 21. září. Vypsáno je následně dalších 20 termínů jednacích dní do konce roku.

Tagy: