reklama

Čaputová přijala demisi Matoviče, ten žádá Slováky o odpuštění všech chyb

Výměna Matoviče je výsledkem téměř měsíc trvající vládní krize, při které rezignaci ministerského předsedy požadovala část koalice.
Zdroj: Zuzana Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úterý přijala demisi premiéra Igora Matoviče a pověřila dosavadního ministra financí Eduarda Hegera sestavením nové vlády. Vytvoří ji stávající čtyřčlenná koalice, která vznikla po parlamentních volbách konaných v únoru 2020. Výměna Matoviče je výsledkem téměř měsíc trvající vládní krize, při které rezignaci ministerského předsedy požadovala část koalice. Sám Matovič po podání demise veřejně požádal o odpuštění všech chyb, které za rok ve funkci předsedy vlády udělal.

reklama

Matovič i ministři jeho kabinetu zůstanou v úřadu do jmenování Hegerovy vlády. V ní by měla pokračovat většina dosavadních ministrů. Matovič se má stát ministrem financí, výměna se očekává na postech ministrů zdravotnictví a sociálních věcí. Do vlády se vrátí také někteří ministři, kteří během koaliční krize podali demisi.

K tématu

„Byl to sice jen jeden rok, ale cítím se, jako by jich bylo deset. Byl to nejtěžší rok pro Slovensko od druhé světové války. Přežil jsem ho v jedněch botách a s jediným cílem – chránit životy a zdraví lidí. Prosím o odpuštění všech chyb, které jsem za ten rok udělal. Nebojte se, bude dobře a Edovi nepochybně můžete věřit,“ řekl Matovič po podání demise v emotivním projevu. Předsedou vlády byl jmenován před rokem, už v době epidemie COVID-19.

Heger poděkoval Matovičovi za jeho rozhodnutí podat demisi v zájmu uklidnění situace v koalici a pokračování boje proti korupci. Vyjádřil také přesvědčení, že budou dál spolupracovat v zájmu Slovenska.

Původně bylo plánováno, že k přijetí Matovičovy demise a následnému pověření Hegera sestavením vlády dojde dříve během dne, ale termín byl nakonec přeložen na odpoledne. Matovičův kabinet na své mimořádné schůzi ještě kolem poledne schválil usnesení k demisi. Podle slovenské ústavy platí, že když demisi podá předseda vlády, učiní stejný krok kabinet jako celek.

Dnes som prijala demisiu predsedu vlády Igora Matoviča. Minister financií Eduard Heger mi v priebehu dňa doručil 91...

Posted by Zuzana Čaputová on Tuesday, March 30, 2021

Pověření k sestavení vlády od hlavy státu je na Slovensku spíše tradice, která nemá oporu v ústavě. Heger se stane premiérem až poté, co ho Čaputová do této funkce jmenuje. Nová vláda pak bude muset získat důvěru sněmovny, ve které mají vládní strany ústavní většinu.

Cestu z napjatých vztahů v koalici v neděli otevřel Matovičův návrh, aby se novým předsedou vlády stal jeho kolega v hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Heger. Matovič také ustoupil od svých dřívějších zejména personálních požadavků, jejichž splněním koaličními stranami podmiňoval svou demisi. Zmíněnou nominaci Hegera, který je známý umírněným vystupováním na veřejnosti, následně podpořila celá koalice

Výměna Matoviče je výsledkem téměř měsíc trvající vládní krize, při které rezignaci ministerského předsedy požadovala část koalice.
Výměna Matoviče je výsledkem téměř měsíc trvající vládní krize, při které rezignaci ministerského předsedy požadovala část koalice.
Zdroj: AP

K tématu

Tagy: krize Slovensko Igor Matovič Zuzana Čaputová demise Eduard Heger
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček: Budeme diskutovat o dalších krocích vůči Rusku. Stát měl vše pod kontrolou

Hamáček: Budeme diskutovat o dalších krocích vůči Rusku. Stát měl vše pod kontrolou

„Kroky Ruska jsou silnější, než jsme čekali,“ řekl na pondělní tiskové konferenci vicepremiér a dočasný ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval tak na vyhoštění 20 českých diplomatů z Moskvy. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) bude diskutovat o dalších krocích České republiky vůči Rusku. Hamáček zároveň prozradil, že Česku vyjádřily podporu další státy Evropské unie.

Vláda rozhoduje, co se od 26. dubna otevře. Na řadě jsou školy a kadeřnictví
Ruské vměšování je nepřijatelné. EU stojí za Českem, společnou reakci ale nechystá
Kdo způsobil druhý výbuch ve Vrběticích? Hledaní agenti už byli pryč, upozorňuje Šándor
Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Birke: Zeman může krizi prohloubit, ale i uklidnit. Česko teď sleduje celý svět
Praktická výuka na školách by se mohla obnovit koncem dubna. Vládu o to požádá Plaga
Vezu vašemu synovi mobil. Lstí okradl několik seniorů, nejstarší oběť zemřela
Další články
reklama
reklama