Slovenský ministr financí Eduard Heger oznámil, že ho v úterý prezidentka Zuzana Čaputová pověří sestavením nové vlády. Hlava státu také přijme demisi dosluhujícího premiéra Igora Matoviče, řekl Heger po schůzce s Čaputovou.
Výměna ministerského předsedy je součástí řešení téměř měsíc trvající vládní krize na Slovensku, během které dvě menší strany ze čtyřčlenné koalice požadovaly rezignaci Matoviče z čela kabinetu. Vládní strany pak podpořily nominaci Hegera na funkci premiéra.
„S paní prezidentkou jsme se dohodli a přijal jsem, že mě pověří sestavením nové vlády,“ informoval Heger.
Vládní krize na Slovensku zažehnána. Matovič se vymění s ministrem financí
Slovenský premiér Igor Matovič oznámil rezignaci. Kabinet má po něm vést dosavadní ministr financí Eduard Heger, kterého sám předseda vlády navrhl a odsouhlasili ho i koaliční partneři. Ti hrozili, že pokud Matovič neodstoupí, opustí vládu. Kabinet kromě Matovičova OĽaNO tvoří ještě strany Jsme rodina, Svoboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí. Matovič by měl naopak převzít Hegerovu funkci.
Pověření k sestavení vlády od hlavy státu je na Slovensku spíše tradice, která nemá oporu v ústavě. Heger řekl, že v úterý Čaputové předloží seznam členů nového kabinetu. Očekává se, že v něm bude pokračovat většina ministrů Matovičovy vlády. Výjimkou budou podle dostupných informací křesla ministrů sociálních věcí a zdravotnictví.
Například bývalého ministra zdravotnictví Marka Krajčího, který dříve tento měsíc rezignoval po tlaku části koalice v souvislosti s nepříznivou situací ohledně koronavirové nákazy, by měl podle médií nahradit ve vládě šéf ústřední vojenské nemocnice, brigádní generál Vladimír Lengvarský. Matovič by se zase měl stát ministrem financí místo Hegera.
Podle slovenské ústavy při střídání vlád nového premiéra vybírá hlava státu. Čaputová, která během vládní krize rovněž vyzvala Matoviče k demisi, už dříve uvedla, že je připravena na diskusi o vytvoření nové vlády stranami stávající koalice.
Kdo je Eduard Heger?
Eduard Heger, místopředseda Matovičova hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), je ministrem financí od loňského března. Po nedávné vlně demisí v kabinetu je v současnosti pověřen také vedením ministerstev zdravotnictví a školství.
Do funkce ministra financí nastoupil – stejně jako celá Matovičova vláda – krátce po vypuknutí pandemie koronaviru, a v uplynulém roce se tak věnoval převážně řešení jejích dopadů na slovenskou ekonomiku.
Čaputová vyzvala premiéra Matoviče k rezignaci, chce konec vládní krize
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala v úterý premiéra Igora Matoviče k rezignaci. Ke kroku přistoupila poté, co přijala už čtvrtou demisi člena jeho kabinetu v posledních dvou týdnech. Sám Matovič odchod z čela vlády připustil, ale pouze pokud zbylé koaliční strany splní jeho podmínky.
Kromě toho ministerstvo pod jeho vedením letos v únoru například rozhodlo o zrušení účtenkové loterie, kterou zavedlo jako jedno z opatření na potírání daňových úniků. Heger k tomu řekl, že stát má na odhalování daňových úniků při evidenci tržeb lepší nástroje.
Bratislavský rodák absolvoval tamní Ekonomickou univerzitu, dřívější Vysokou školu ekonomickou, a během studií pobýval také ve Spojených státech. Pracoval jako manažer v různých firmách, mimo jiné se podílel na vzniku i v zahraničí úspěšné slovenské značky Double Cross vodka. Byl také konzultantem ministerstva obrany, kde se podílel na reformě slovenské armády.
Heger je ženatý, má čtyři děti. Hlásí se ke křesťanství, na víru se dal podle svých slov po předčasném úmrtí otce. „Vyrůstal jsem v nevěřící rodině, konvertoval jsem až po vysoké škole. Začalo to po smrti otce, která přišla náhle a nečekaně. Psychicky mě to zlomilo,“ svěřil se slovenskému deníku Postoj. Aktivní působení mezi křesťany mu přitom v roce 2016 výrazně pomohlo v zisku preferenčních hlasů, a tedy i poslaneckého mandátu.
Hegerovo pověření sestavením vlády by mohlo ukončit vládní krizi, která na Slovensku vypukla v polovině února kvůli sporům o protipandemická opatření. Do sporu se předseda vlády dostal zejména se šéfem koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiérem Richardem Sulíkem, Matoviče ale kritizovali i ostatní koaliční partneři. V důsledku sporů dosud opustilo své funkce šest ministrů.