Slovensko aktuálně prožívá kromě pandemie koronaviru ještě jednu krizi – tu na vládní úrovni. V koalici premiéra Igora Matoviče se spory vyostřily do takové míry, že hrozí její rozpad. Sám předseda vlády je pod tlakem kvůli výzvám k rezignaci. Problémy mezi stranami byly sice dlouhodobé, okamžikem, který krizi odstartoval, byl ale Matovičův nákup ruské očkovací látky Sputnik V. Kvůli neschválené vakcíně totiž neváhal obejít právě své koaliční partnery.
Na začátku března Matovič šokoval své koaliční partnery i celé Slovensko. Přes nesouhlas uvnitř svého kabinetu se totiž odhodlal k nákupu dvou milionů dávek ruské vakcíny Sputnik V. První zásilku očkovací látky pak dokonce se svým ministrem zdravotnictví Markem Krajčím osobně vítal na letišti v Košicích.
Zisk ruské vakcíny hájil slovy, že je kvalitní a používaná v různých zemích po světě – a že „zachrání tisíce životů“. „Jsem zcela otevřen jakékoliv vakcíně, která se bude na Slovensku používat,“ uvedl po nákupu Matovič.
Slovenskému předsedovi vlády nevadil nejen odpor jeho spojenců, ale nedbal ani možných rizik samotné vakcíny. Sputnik V totiž dodnes nemá souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) k užití v zemích Evropské unie. Výrobce vakcíny sice o registraci už požádal, žádost však přišla oproti jiným světovým vakcínám poměrně pozdě. Panují rovněž obavy, že by Rusko mohlo Sputnik V používat jako hybridní zbraň pro šíření vlivu ve světě.
„Oběť“ ministra zdravotnictví nestačila
Problémy uvnitř slovenské koalice panovaly téměř okamžitě od jejího vzniku loni v březnu. Matovič má pověst velmi emotivního politika, který nechodí pro ostrá slova daleko, a to ani vůči svým spolupracovníkům, nynější koaliční partneři jej navíc osočují z chaotického řízení. Přesto ho tolerovali. Nákup Sputniku V pro ně však byl neakceptovatelný.
Po Matovičově vystoupení na letišti při přijetí ruské vakcíny s tvrdou kritikou přispěchali šéfové menších koaličních stran – ministr hospodářství Richard Sulík, který předsedá Svobodě a Solidaritě (SaS), a šéfka strany Za lidi a ministryně investic Veronika Remišová. Jejich slova zatím vedla k rezignaci ministra zdravotnictví Marka Krajčího, jehož premiér označil za „oběť“. Nyní hrozí, že pokud Matovič funkci premiéra nepřenechá někomu jinému, jejich strany vládu opustí.
Samotné zásilky Sputniku zatím čekají ve slovenských skladech. Výjimkou je pár dávek, které slovenští vědci využívají k testům, zda je očkovací látka vůbec bezpečná.
Skončí Matovič, nebo celá vláda?
Kvůli krizi již rezignovali dva ministři. Kromě Krajčího v rámci „urovnání sporů v koalici“ skončil i ministr práce a sociálních věcí Milan Krajniak z hnutí Jsme rodina. Po Krajčího konci se volalo, ale rezignace Krajniaka vládní představitele překvapila.
Výčet rezignací navíc nemusí být konečný. Pokud by Matovič složil funkci premiéra, vládu by mohl opustit i Sulík s Remišovou. Oba to uvedli na tiskových konferencích svých stran s tím, že by tímto krokem rovněž mohli přispět ke zlepšení vztahů v kabinetu.
Míč je nyní na straně samotného Matoviče. Od Sulíka dostal ultimátum do příští středy, tedy 24. března. Pokud do té doby neoznámí rezignaci, SaS i Za lidi můžou definitivně odejít z koalice. V takovém případě by Matovičův kabinet přišel o hlasy potřebné k udržení důvěry v Národní radě, tedy slovenském parlamentu.
Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a poslední koaliční subjekt Jsme rodina totiž nadpoloviční většinou poslanců nedisponuje a spolupráce s nynější opozicí, tedy Směrem-SD expremiéra Roberta Fica, odpadlíky z této strany pod vedením Petera Pellegriniho a krajně pravicovou Lidovou stranou Naše Slovensko Mariana Kotleby, je kvůli Matovičovým drsným výrokům na jejich adresu prakticky vyloučena.
Sputnik si nevzal ani Putin
O Sputniku V přitom podle průzkumů příliš kladně nesmýšlí ani sami Rusové. Důvěra v tuto vakcínu u nich klesá a sám ruský prezident Vladimir Putin se jí naočkovat nenechal, i když dodal, že by si ji mohl aplikovat v létě či na podzim.
Kontroverzní vakcína bývá skloňována také v souvislosti s Českou republikou. Prezident Miloš Zeman by ji v zemi uvítal a napsal kvůli ní Putinovi. Stejně tak se zachoval ohledně čínských vakcín. Proti užívání Sputniku V v Česku se ale zatím staví ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který by v případě nesouhlasu od EMA mohl vakcíně udělit výjimku.
Takto vítali 1. března premiér Igor Matovič (vpravo) s ministrem zdravotnictví Markem Krajčím (vlevo) první dodávky ruské vakcíny Sputnik V na Slovensku. Její akvizice však u našich sousedů odstartovala krizi ve vládní koalici. Zdroj: Profimedia.cz
Takto vítali 1. března premiér Igor Matovič (vpravo) s ministrem zdravotnictví Markem Krajčím (vlevo) první dodávky ruské vakcíny Sputnik V na Slovensku. Její akvizice však u našich sousedů odstartovala krizi ve vládní koalici. Zdroj: Profimedia.cz