reklama

Čech žijící ve Skotsku: Ne nadarmo se říká zlaté české ručičky. Roušky tu nikdo nešije

Ve Skotsku je momentálně 719 nakažených a 22 obětí nemoci COVID-19, uvádí web Daily Record. Od pondělí vláda přikázala karanténu a pouze omezený pohyb osob. Roušky zatím povinné nejsou, obyvatelé je mají pouze doporučené. Podle Čecha Radima místní vláda trochu zaspala.

reklama

Cestovatel Radim pochází z jižních Čech a žije již 2,5 roku ve Skotsku. Živí se jako barman a hotel, ve kterém pracuje, je kvůli opatřením proti koronaviru zavřený. Provozovatelé ve Skotsku ale platí svým zaměstnancům 80 procent jejich běžného platu. „Nikdo tu nepoužívá slovo karanténa, používáme tu self-izolation (sebeizolace),“ uvádí Radim s tím, že strach z místních obyvatel vůbec necítí. „Na ulici i v obchodech stále potkáváte spoustu lidí bez roušek. Jediné, co vnímám, je, že v obchodech chybí mouka, cukr, toaletní papír, těstoviny a konzervované jídlo či vejce,“ dodal.

„Lidé zde roušky vůbec nešijí. Ne nadarmo se říká, zlaté české ručičky. Tady si lidé doma ani nevaří, natož aby něco ušili. To by mě hodně překvapilo,“ říká Radim. Tvrdí, že si nikdo na zdravotnický materiál nestěžuje, je ho dostatek. „Já osobně jsem si pro jistotu pár roušek objednal. Jednu roušku mi pak poslala rodina z Česka.“

Vláda zaspala

„Když to porovnám se situací v Česku, tak jsou tady lidé méně tolerantní. Moc lidí s rouškou na ústech jsem nepotkal, mohl bych je spočítat na prstech jedné ruky.“

Radim popisuje i první opatření Britské vlády: „Ta byla podobná jako v jiných zemích. Nejprve se uzavřela místa, kde se lidé shromažďují, jako jsou bary, restaurace, školy, tělocvičny nebo plovárny. Omezil se i pohyb lidí. Můžeme si dojít nakoupit, k doktorovi. Máme povolenou i jednodenní vycházku na sportovní aktivitu. To je pouze pod podmínkou, že ji nepodnikáme se skupinou lidí,“ řekl Radim.

Tvrdí také, že vláda trochu zaspala. „I komunikace z jejich strany byla pomalá. Na druhou stranu, Spojené Království se může inspirovat od zemí, kde už nějaký čas krizový plán mají,“ říká Radim s tím, že ho nejvíce mrzí, že se nemůže vrátit do Čech: „Mým přátelům se má narodit syn, takže doufám, že tahle situace brzy skončí a budu ho moci navštívit."

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama