reklama

Čech žijící ve Skotsku: Ne nadarmo se říká zlaté české ručičky. Roušky tu nikdo nešije

Čech, žijící ve Skotsku

Ve Skotsku je momentálně 719 nakažených a 22 obětí nemoci COVID-19, uvádí web Daily Record. Od pondělí vláda přikázala karanténu a pouze omezený pohyb osob. Roušky zatím povinné nejsou, obyvatelé je mají pouze doporučené. Podle Čecha Radima místní vláda trochu zaspala.

reklama

Cestovatel Radim pochází z jižních Čech a žije již 2,5 roku ve Skotsku. Živí se jako barman a hotel, ve kterém pracuje, je kvůli opatřením proti koronaviru zavřený. Provozovatelé ve Skotsku ale platí svým zaměstnancům 80 procent jejich běžného platu. „Nikdo tu nepoužívá slovo karanténa, používáme tu self-izolation (sebeizolace),“ uvádí Radim s tím, že strach z místních obyvatel vůbec necítí. „Na ulici i v obchodech stále potkáváte spoustu lidí bez roušek. Jediné, co vnímám, je, že v obchodech chybí mouka, cukr, toaletní papír, těstoviny a konzervované jídlo či vejce,“ dodal.

„Lidé zde roušky vůbec nešijí. Ne nadarmo se říká, zlaté české ručičky. Tady si lidé doma ani nevaří, natož aby něco ušili. To by mě hodně překvapilo,“ říká Radim. Tvrdí, že si nikdo na zdravotnický materiál nestěžuje, je ho dostatek. „Já osobně jsem si pro jistotu pár roušek objednal. Jednu roušku mi pak poslala rodina z Česka.“

Perth, Skotsko (Radim Zvanovec)
Perth, Skotsko (Radim Zvanovec)

Vláda zaspala

„Když to porovnám se situací v Česku, tak jsou tady lidé méně tolerantní. Moc lidí s rouškou na ústech jsem nepotkal, mohl bych je spočítat na prstech jedné ruky.“

Radim popisuje i první opatření Britské vlády: „Ta byla podobná jako v jiných zemích. Nejprve se uzavřela místa, kde se lidé shromažďují, jako jsou bary, restaurace, školy, tělocvičny nebo plovárny. Omezil se i pohyb lidí. Můžeme si dojít nakoupit, k doktorovi. Máme povolenou i jednodenní vycházku na sportovní aktivitu. To je pouze pod podmínkou, že ji nepodnikáme se skupinou lidí,“ řekl Radim.

Tvrdí také, že vláda trochu zaspala. „I komunikace z jejich strany byla pomalá. Na druhou stranu, Spojené Království se může inspirovat od zemí, kde už nějaký čas krizový plán mají,“ říká Radim s tím, že ho nejvíce mrzí, že se nemůže vrátit do Čech: „Mým přátelům se má narodit syn, takže doufám, že tahle situace brzy skončí a budu ho moci navštívit."

Prázdná ulice ve Skotsku ve městě Perth (Radim Zvanovec)
Prázdná ulice ve Skotsku ve městě Perth (Radim Zvanovec)

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama